Velká rotace: Investoři stále hledají nejvýhodnější investici roku 2013

Velká rotace: Investoři stále hledají nejvýhodnější investici roku 2013

| Aleš Prandstetter

Evropa bude letos pokračovat ve své přísné dietě. Nejvíc si ze svého talíře budou muset odepřít Řekové, Portugalci a Španělé. Rázná omezení se nevyhnou ani Britům a Francouzům. Eurozóna totiž potřebuje uspořit 1,1 % celkového HDP. Obavy z nejrozsáhlejších úspor v oblasti výdajů za poslední dvě desetiletí nemají jen politici, ale také investoři.

Situace začíná být napjatá. Nikoli však z důvodu šíření recese či krize, trhy začínají být v napětí kvůli tomu, že portfoliomanažeři, analytici i stratégové horečně přemýšlejí, co bude nejvýnosnějším aktivem v roce 2013. Spolu s nimi přemýšlejí i drobní investoři, občané, prostě každý, kdo má jen trochu úspor a snaží se čelit neradostné realitě v podobě takřka nulových úroků z bankovních vkladů.

Navzdory poměrně klidné situaci na dluhopisových trzích a rostoucím cenám akcií v posledních týdnech se mnoho institucionálních i soukromých investorů nadále zdráhá přijímat riziko. (Turbulence okolo italských voleb potvrdily, že řešení evropské dluhové krize nemusí jít vpřed po tak úplně rovné cestě – pozn. red.) To vyústilo ve značný rozdíl mezi oceněním akcií a rizikovějších aktiv proti pevně úročeným instrumentům. Tato averze k riziku samozřejmě není zcela nepodložená. Investiční rizika jsou v současnosti vyšší než normálně, zejména kvůli nejistotě ohledně rozpočtové politiky USA, možnosti nové krize eura, růstu nezaměstnanosti a vyšších cen ropy.

Velká rotace

Řadě investorů se zdá, že akcie posilují podezřele dlouho. V poslední fázi je to sice jen několik týdnů, přesto u mnohých vzniká pocit, že situace není tak růžová, jak by růst napovídal. Na druhou stranu, záporné výnosy dluhopisových fondů od začátku roku nenechávají nikoho na pochybách, že se cosi začíná dít. A přestože se dít teprve začíná, již existuje termín "velká rotace", který celý proces popisuje.

V čem má "velká rotace" spočívat? Obecně ve výměně dluhopisů za jiné druhy aktiv. Nejčastěji se jedná o akcie, ale poptávka by mohla stoupnout i po nemovitostech. Investoři totiž přece jen nakonec uvěří v to, že držet aktiva s takřka nulovým výnosem není dobré ani jako obranná varianta proti ztrátám. Ke konci letošního roku by se totiž mohlo již častěji než nyní objevovat v novinách slovo inflace. V České republice ale tento jev ještě nějakou dobu nečekáme.

Nemyslíme si, že akciím vydrží po celý letošní rok tak nízká kolísavost, jaké dosahovaly v lednu. Trhy budou více rozkývané, zvláště pokud "rotace" nabere na síle. Ale ačkoli mají za sebou akcie mimořádně vynikající start roku 2013, neměly by – navzdory očekávaným korekcím – ani na jeho konci patřit mezi poražené.

České akcie letos zatím za těmi americkými zaostávají
Zdroj: Bloomberg
reklama
reklama