3 cesty, jak překonat strach z akcií

3 cesty, jak překonat strach z akcií

| redakce

Naskočit do rozjetého akciového vlaku, nebo raději zůstat mimo trh? Tuto otázku si aktuálně klade řada dlouhodobých investorů.

Drobní investoři začali z akciového trhu houfně utíkat po propadech v roce 2008. Pokud se ale včas nevrátili, propásli rally, která trvá od března 2009. S&P 500 je v současnosti už na více než dvojnásobku hodnoty ze zimy 2009.

Nyní peníze opět plynou do akcií. Strach následovat dav je ale pro řadu investorů nepřekonatelný. Akcie jsou poblíž svých historických maxim, přestože americká vláda čelí rozpočtové krizi. Jak se dostat zpět do hry s minimem rizika? Zde je několik návodů z Wall Street Journalu:

1. Balancované fondy

Investoři se vyhýbají akciovým fondům (včetně těch aktivně řízených), protože jsou přímo vystavené tržním propadům. Vhodnou alternativou jsou balancované fondy, v nichž vám do portfolia namixují akcie a dluhopisy. Tyto třídy aktiv se mají tendenci pohybovat opačným směrem. Statistiky z Morningstar dokazují, že mají balancované fondy průměrné celkové výnosy 7,5 % (za poslední 3 roky), 2,1 % (5 let) a 6,4 % (10 let). Pokud tedy hledáte hladší "plavbu" akciovým trhem, jsou pro vás vhodnou volbou.

2. Fondy zaměřené na dividendové akcie

Další variantou jsou fondy, u nichž vám příjmy plynou nejen ze zhodnocení akcií, ale především z dividend. Vybírejte ale opatrně, základem jsou nízké náklady a vysoké dividendové výplatní poměry. Příkladem je fond Vanguard Dividend Growth s aktivním managementem, který se zaměřuje na dividendové akcie a společnosti s dlouhou historií rostoucích výnosů.

Vanguard Dividend Growth
Zdroj: Bloomberg

3.Pozor na poplatky!

Věnujte pozornost poplatkům - budete se divit, kolik se na nich dá ušetřit. Inflaci nebo tržní výkyvy neovlivníte, ale to, aby vám management neodečetl z 4% výnosu polovinu na poplatcích, si pohlídat můžete.

Zdroj: WSJ

reklama
reklama