Kypr je unikátní. Ano, ale stačí to?

Kypr je unikátní. Ano, ale stačí to?

| redakce

Význam kyperské krize spočívá v precedentu, který vytvořila, ne ve velikosti země a jejího bankovního sektoru jako takové.

"Nesouhlasíme s tím, že je Kypr tak výjimečný," píše ve své zprávě Matt King ze Citigroup, "a je celkem jedno, kolik evropských politiků tuto mantru ještě v dalších dnech přeříká."

Kyperský bankovní systém je, respektive byl opravdu vůči HDP země hodně nafouknutý. Také obavy o vklady ruských střadatelů jako faktor ve vyjednávání o řešení krize nebudou případně v jiných zemích podobně důležité. A ztráty pro držitele dluhopisů budou zrovna na Kypru asi relativně snesitelné vzhledem k tomu, jak malý podíl na bankovních aktivech reprezentují.

Podíl vkladů na celkových aktivech bank byl na Kypru mimořádný
Podíl vkladů na celkových aktivech bank byl na Kypru mimořádnýZdroj: Citigroup

"Podle nás jsou ovšem podobnosti Kypru s některými dalšími zeměmi Evropy důležitější než rozdíly," pokračuje King. "Většina evropských zemí má například bankovní sektory přehnaně velké vzhledem ke globálnímu standardu. Nemyslíme si, že je náhoda, že jedním z největších advokátů bail-in seniorních dluhů je Spojené království."

Velikost kyperského bankovního sektoru v poměru k DPH je výjimečná, ale i jinde v Evropě je oproti světu velice vysoká
Velikost kyperského bankovního sektoru v poměru k DPH je výjimečná, ale i jinde v Evropě je oproti světu velice vysokáZdroj: Citigroup

Kyperské řešení má být navždy jen kyperské. Ujišťují nás o tom politici napříč Evropou. Důvěra v bankovní vklady se ale otřásla v základech.

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama