Burzovní kalendář 15. 4. - 19. 4. 2013

Burzovní kalendář 15. 4. - 19. 4. 2013

| redakce

V novém týdnu budou investory nejvíce zajímat zveřejňované hospodářské výsledky velkých amerických společností. V pondělí budou ale zásadní také ekonomické ukazatele v Číně. Z evropských dat by měl mít na obchodování největší vliv německý ekonomický index ZEW. Navíc prakticky celý týden ve Washingtonu zasedají MMF, Světová banka a G20.

USA

15/4 - 19/4 Výsledková sezóna (IBM, GE, Google, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup, Intel, Coca-Cola, Bank of America, PepsiCo, Microsoft, Philip Morris International, McDonald's)

15/4 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu

16/4 Index spotřebitelských cen

16/4 Zahájené stavby domů

16/4 Vydaná stavební povolení

16/4 Průmyslová výroba

17/4 Béžová kniha Fedu

18/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

18/4 Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu

18/4 Předstihové indikátory

Americké akcie mají za sebou výrazně růstový týden, který mírně pokazil jen úvod pátečního obchodování, kdy po špatných makrodatech (maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra nečekaně klesly) trhy zamířily poprvé během týdne do mínusu. Během odpoledne ale většinu ztrát smazaly, a tak za celý týden hlavní indexy přidaly přes 2 % (Dow +2,06 %, S&P 500 +2,29 % a Nasdaq +2,83 %).

"Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Pokud cena neuzavře minimálně pod 1 560 (pokles o 1,7 %), nic dramatičtějšího zřejmě v nejbližší době nepřijde. A psychologická hladina 1 600 bodů je na dohled," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nejen on je přesvědčen, že tón obchodování bude v dalších dnech udávat především rozbíhající se výsledková sezóna ve Spojených státech. Ta začala již v uplynulém týdnu čísly výrobce hliníku Alcoa v pondělí a pátečními výsledky JPMorgan a Wells Fargo. Sice žádná sláva, ale ani vyložená katastrofa.

V novém týdnu čeká investory doslova lavina reportů důležitých firem, jmenujme například Coca-Colu, Citigroup, Johnson & Johnson, GE, IBM, Google, PepsiCo, Yahoo!, Goldman Sachs a další. Očekávání analytiků jsou pro celou výsledkovou sezónu nastavena pozitivně, ale - jak se již stalo zvykem - mohou být během období zveřejňování čísel postupně snižována. Odhady se pak překonávají snáze. Jim Cramer má o největších jménech dalšího týdne jasno:

Pokud by výsledky firem zklamaly (a to může znamenat třeba i mírné překonání odhadů), akcie mohou mít tendenci začít oslabovat. Vzhledem k tomu, že jsou na historických maximech, ani není divu, očekávání investorů jsou vysoká. I když jak ukazují poslední týdny, ani horší data z ekonomiky nemusejí trh poslat dolů - akcie totiž čerpají sílu především ze záplavy peněz, kterou na trh pumpují centrální banky v čele s Fedem.

Trader Stephen Weiss ze Short Hills Capital má obavy z rychlého růstu cen akcií ze sektoru spotřebního zboží. Za tři měsíce toto odvětví posílilo o 13 %. "Ocenění akcií v tomto sektoru je už hodně vysoké," varuje. V příštím týdnu by ho proto nepřekvapilo, kdyby právě výrobci a dodavatelé běžného spotřebního zboží byly jako akciový sektor pod tlakem. "Na oslabení celého trhu bych ale příliš nesázel," doplňuje. (Zdroj: CNBC)

Thomas Digenan, šéf amerických akciových strategií v UBS Global Asset Management, doporučuje nyní prodávat se ziskem akcie, které stály v posledních týdnech v čele růstu indexů na nové rekordy, a naopak dokupovat pozice v titulech, které za rally zaostaly. Vedle spotřebních akcií by se zbavil také utilit. Příležitosti vidí v sektorech polovodičů a v nadnárodních amerických společnostech. Mike Murphy z Rosecliff Capital s ním však nesouhlasí, podle něj totiž právě cena ukázala, kde je aktuálně síla. "Nakupujte vítěze a čekejte na jejich další růst," doporučuje věřit aktuálním býčím favoritům podle hesla "buy high and sell higher".

Především slabý japonský jen v uplynulých týdnech blahodárně působí na americký dolar. Z toho ovšem nemají radost investoři do komodit, které v důsledku sílící americké měny ztrácejí. Je to příklad ropy, stříbra i zlata, které navíc například podle George Sorose zklamalo jako takzvaný bezpečný přístav. V pátek se pak oficiálně přerušil mnohaletý býčí trh na zlatě, pokles o 22 % z rekordních úrovní z roku 2011 znamená, že trh se zlatem spolkl medvěd.

Data z americké ekonomiky byla v posledních týdnech spíše horší, než se čekalo. Nakolik se to projevilo ve vnímání amerického hospodářství tamní centrální bankou, se trhy dozví ve středu, kdy bude zveřejněna takzvaná Béžová kniha. Velké překvapení se zřejmě nedá očekávat, protože Ben Bernanke & spol. v uplynulých týdnech dali jasně najevo, že kvantitativní uvolňování, hlavní doping akciové rally, zůstane nezměněno minimálně několik měsíců, s velkou pravděpodobností déle.

Z makrokalendáře zaujmou inflace, průmyslová výroba a indexy průmyslové aktivity v oblastech New Yorku a Filadelfie. Ve čtvrtek pak bude investory zajímat, zda se potvrdí, že trend poklesu počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím měsíci přerušily opravdu jen sezónní faktory, v uplynulém týdnu byla totiž čísla opět výrazně lepší, než se čekalo. Obrázek o vývoji ekonomiky doplní středeční údaje z realitního trhu.

Od 16. do 21. dubna bude ve Washingtonu zasedat Mezinárodní měnový fond, 18. až 19. dubna se ve Washingtonu setkají také ministři financí a centrální bankéři ze zemí G20 a 19. až 21. dubna tamtéž proběhne jarní setkání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. S velkou nadsázkou se dá říci, že kdyby měl snad někdo náladu především v druhé polovině týdne násilně otočit kormidlem dějin, nemůže si pro svůj záměr vybrat jiné město než Washington.

Lídři zemí G20 by měli mimo jiné řešit návrh na snížení veřejného zadlužení ekonomik, a to v dlouhodobém horizontu pod 90 % HDP. Například samotná Evropská unie má ještě ambicióznější platný plán - snížit veřejné dluhy pod 60 % HDP, takže se dá očekávat, že právě Evropa bude na setkání patřit k zastáncům přísnější linie. Program setkání MMF a Světové banky je ovšem tak bohatý, že si "svá témata" najdou i investoři do emerging markets, ti, koho zajímají geopolitická rizika, dluhová krize a další.

Zlato za 1 500 USD: Obnovení růstu ceny se v příštích měsících spíše nedočkáme Zlato za 1 500 USD: Obnovení růstu ceny se v příštích měsících spíše nedočkáme V pátek se cena zlata značně propadla a poklesla o více než 4 %. Je ... 2016: Dluhopisová bublina praskla, Amerika zažila armageddon a finanční svět se zhroutil 2016: Dluhopisová bublina praskla, Amerika zažila armageddon a finanční svět se zhroutil Spojené státy se vzpamatovávají z finanční apokalypsy. Během uplynulých let patřila první příčka v objemu ... Akciový trh se chová jako ten realitní v roce 2006, tvrdí Sam Zell. Nejít proti Fedu? Ani to nemusí platit, doplňuje David Rosenberg Akciový trh se chová jako ten realitní v roce 2006, tvrdí Sam Zell. Nejít proti Fedu? Ani to nemusí platit, doplňuje David Rosenberg Maria Bartiromo si popovídala se dvěma osobnostmi, jimž investoři s úctou naslouchají - Samem Zellem ... Má smysl prodávat akcie na cenovém maximu? Pokud nevěříte v "nový normál", tak určitě ne Má smysl prodávat akcie na cenovém maximu? Pokud nevěříte v "nový normál", tak určitě ne Americký akciový index S&P 500 posunul své závěrečné maximum. Okamžitě se ozvaly hlasy doporučující realizovat ...
reklama
reklama