Burzovní kalendář 22. 4. - 26. 4. 2013

Burzovní kalendář 22. 4. - 26. 4. 2013

| redakce

Americké akcie se vezou na vlně výsledkové sezóny, v novém týdnu ale pro ně budou zásadní i domácí makrodata, především objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a páteční HDP. Jak v USA, tak v Evropě a Číně budou zveřejněny předběžné údaje indexů nákupních manažerů, které nejvíce reflektují důvěru firem v další ekonomický vývoj. Na pražské burze budou investoři sledovat několik valných hromad a boj některých akcií o vzestup z historických nebo mnohaletých minim, což je například případ NWR nebo ČEZ.

USA

22/4 - 26/4 Výsledková sezóna (Caterpillar, Apple, Halliburton, Netflix, Lockheed Martin, Boeing, Procter & Gamble, Qualcomm, Exxon Mobil, Amazon.com, Chevron)

22/4 Index aktivity chicagského Fedu

22/4 Prodeje existujících domů

23/4 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH Markit)

23/4 Index cen domů

23/4 Index aktivity richmondského Fedu

23/4 Prodeje nových domů

24/4 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/4 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

25/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

26/4 HDP za 1Q2013

26/4 Osobní spotřeba

26/4 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Makročíslem týdne bude vedle předběžných údajů o indexech nákupních manažerů v USA, Číně i Evropě určitě páteční první odhad růstu amerického HDP za první kvartál 2013.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zřejmě výrazně oživila z útlumu, do nějž se ponořila v závěru minulého roku. Plyne to z odhadů téměř sedmi desítek ekonomů, které oslovila agentura Bloomberg. Největší ekonomiku světa posílil zejména růst spotřebitelských výdajů, který byl nejsilnější za dva roky.

Ekonomové v průměru odhadli, že hrubý domácí produkt v prvních třech měsících roku vzrostl o 3,1 %. Na konci roku HDP zpomalil nárůst na 0,4 %, nejpomalejší tempo od prvního čtvrtletí roku 2011.

Ekonomové předpovídají, že páteční zpráva ukáže u spotřebitelských výdajů nárůst o 2,8 %. Bylo by to nejvyšší tempo od počátku roku 2011. Kategorie spotřebitelských výdajů se na HDP podílí asi 70 %, jsou v ní ale započítány i vládní výdaje na zdravotní a další programy.

Ekonomiku mohlo od počátku roku oslabovat zvýšení sazby daně z nejvyšších příjmů a vypršení termínu dočasného snížení odvodů z mezd. Proti tomu ale působily rostoucí ceny akcií a obytných nemovitostí, což zvyšovalo bohatství domácností a přimělo je k vyšším útratám. Ekonomiku navíc na konci roku srazily zejména dočasné faktory v podobě prudkého zpomalení tempa tvorby firemních zásob a snížení federálních výdajů na obranu.

Co bude v týdnu sledovat makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS?

Týden na trzích podle burzovních grafů: Zamávejte nudě, trh se dal do pohybu Týden na trzích podle burzovních grafů: Zamávejte nudě, trh se dal do pohybu Index S&P 500 se dostal pod tlak hned v pondělí. Zejména poslední půlhodina obchodní seance ... Očekávané výsledky amerických firem v začátku týdne od 22. dubna Očekávané výsledky amerických firem v začátku týdne od 22. dubna Výsledková sezóna se naplno rozběhla. Začátek nového týdne bude patřit hlavně americkým firmám. Na které ... Největší výprodej zlata jako varování od fondů, které mu rozumějí Největší výprodej zlata jako varování od fondů, které mu rozumějí Burzovně obchodované fondy (ETF), které investují do fyzického zlata, v posledních měsících prodávají nejvíce za ... Anketa: Nejzajímavější světové akcie a sektory Anketa: Nejzajímavější světové akcie a sektory Americké akciové indexy do konce minulého týdne trhaly rekordy, pondělní obavy pramenící z horších čínských ... Julian Lee (CGES): Barel ropy bude letos v průměru stát 105 dolarů, dalších pět let očekáváme pohyb okolo stovky Julian Lee (CGES): Barel ropy bude letos v průměru stát 105 dolarů, dalších pět let očekáváme pohyb okolo stovky Svět zažívá dvě energetické revoluce naráz. Na jedné straně spotřeba rozvíjejících se ekonomik rychle roste, ...
reklama
reklama