Nemluvte mi do vedení, koupím si vás za dividendu

Nemluvte mi do vedení, koupím si vás za dividendu

| Jan Krampera

Současný obchodní zákoník umožňuje, aby akciová společnost vydala takzvané prioritní akcie, s nimiž je spojeno přednostní právo na dividendu. Pokud tak určí stanovy společnosti, není s nimi spojeno právo hlasovat na valné hromadě. Kámen úrazu spočívá v tom, že prioritní akcie lze podle platného práva vydat nejvýše do jedné poloviny základního kapitálu společnosti.

Nová úprava obchodních společností účinná od 1. ledna 2014 je benevolentnější. Prioritní akcie lze vydat až do 90 % základního kapitálu společnosti.

Co to v praxi bude znamenat? Pokud máte zajímavý projekt a chcete pro něj získat finanční prostředky od širšího spektra investorů, znamená pro vás nová úprava především šanci. Sami složíte 10 % základního kapitálu a vydáte si v tomto rozsahu kmenové akcie, s nimiž je spojeno hlasovací právo. Investoři vám pak do společnosti dodají zbývajících 90 % finančních prostředků a obdrží za ně prioritní akcie.

Výsledkem je stav, kdy si veškerá strategická rozhodnutí na valné hromadě odhlasujete sami, jako byste kontrolovali 100 % kapitálu. Vůči investorům máte jen dvě povinnosti – rozdělit jim přednostně dividendy a včas je vyplatit.


Tento článek jsme vám nabídli ve spolupráci s advokátní společností Dvořák Hager & Partners

Logo: Dvořák Hager & Partners
reklama
reklama