Americké akcie jsou světlým místem na světové finanční mapě

Americké akcie jsou světlým místem na světové finanční mapě

| redakce

Doktor Zkáza, jak se přezdívá známému medvědovi Nourielu Roubinimu, věří ze všech vyspělých trhů nejvíce Americe a Japonsku.

Nouriel Roubini, spoluzakladatel Roubini Global Economics, radí investorům, aby byli "overweight" v amerických akciích. Očekává pomalý americký ekonomický růst se zlepšujícím se trendem. Akciím bude kromě toho nadále pomáhat uvolněná politika Fedu, nízká volatilita a méně krajních rizik. Všechny tyto faktory povedou k nižší rizikové averzi investorů.

Americká ekonomika je podle všeho v lepším stavu než ostatní rozvinuté trhy. Roubini vyzdvihuje rychlý deleveraging, oživení na nemovitostním trhu, energetickou revoluci a opětovný rozvoj průmyslu. Varuje však před přehnaným optimismem, protože očekává, že růst bude v druhém a třetím čtvrtletí brzděn dopady sekvestrace a vyšších daní. "Tempo růstu amerického HDP bude podprůměrné, letos jen okolo 1,7 %," odhaduje Roubini.

Japonsko jako korunní princ

Podle Roubiniho je druhou nejlepší investiční volbou Japonsko. U tamního akciového trhu vidí 10% růstový potenciál díky současnému oslabování japonského jenu. Nezapomíná ale varovat před hlavními problémy, jimž Japonsko dlouhodobě čelí. "Pokud do příštího roku japonští politici neimplementují strukturální reformy a nevypořádají se s fiskálními problémy pramenícími z neudržitelného zadlužení země, samotné monetární a fiskální uvolňování potenciální růst nezvýší."

Bank of Japan překvapila trhy, když v týdnu představila plány na zdvojnásobení peněžní zásoby. Roubini to považuje za velice agresivní krok a dodává, že Japonsko potřebuje kromě strukturálních reforem také výraznější liberalizaci obchodu.

reklama
reklama