Burzovní kalendář 13. 5. - 17. 5. 2013

Burzovní kalendář 13. 5. - 17. 5. 2013

| redakce

Výsledková sezóna se ve Spojených státech blíží ke konci, v polovině května si o to větší slovo vezmou zveřejňovaná makrodata. Akciové trhy budou bojovat o setrvání na historických maximech, situaci investorům ale mohou zkomplikovat američtí politici, kteří musejí do neděle najít kompromis v nekompromisní otázce dluhového stropu. Pokračování evropské recese pravděpodobně naznačí první odhady vývoje HDP v prvním kvartálu v jednotlivých zemích i za celou unii. Na pražské burze pokračuje výsledková sezóna ve středu čísly NWR a Philip Morris ČR.

USA

13/5 - 17/5 Výsledková sezóna (Macy's, Deere, Wal-Mart Stores, Kohl's, Autodesk, Cisco Systems)

13/5 Maloobchodní tržby

13/5 Podnikové zásoby

14/5 Ceny vývozu a dovozu

15/5 Index cen výrobců

15/5 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu

15/5 Průmyslová výroba

15/5 Index realitního trhu

16/5 Index spotřebitelských cen

16/5 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení

16/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

16/5 Index aktivity filadelfského Fedu

17/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

17/5 Předstihové ukazatele

19/5 Termín, dokdy musejí američtí politici "vyřešit" dluhový strop

Americké akcie v týdnu udržely mírné zisky, čtvrteční zakolísání býky ze sedla nevyhodilo. Index S&P 500 posílil o 1,19 %, Dow přidal 0,97 % a technologický Nasdaq vzrostl o 1,72 %. Akcie na týdenní bázi zdražily potřetí v řadě a jak Dow, tak S&P 500 uzavřely na historickém zavíracím maximu.

V úterý a ve středu se hlavní americký akciový index S&P 500 pohyboval více než 11 % nad svým 200denním klouzavým průměrem. To je velice výjimečná hodnota, běžně se index díky historické růstové trajektorii drží zhruba 2,5 % nad 200denním průměrem. Analytici z S&P Capital IQ považují i proto americké akcie za silně překoupené. Korekce je podle nich jen otázkou času, růstový potenciál indexu je podle nich shora již velice omezený. Svou 12měsíční cílovou cenu sice ponechávají na 1 670 bodech - býčí trh tedy přerušen nebude -, v nejbližších týdnech ovšem očekávají pokles cen akcií až o 10 %.

"Akcie by ještě mohly na vlně solidních firemních výsledků posílit až o 2 %, tedy zhruba na úrovně indexu S&P 500 okolo 1 655 bodů, ale pak by pára akciové lokomotivě měla načas dojít," píší analytici z S&P Capital IQ ve své zprávě z minulého týdne. "Z technického hlediska očekáváme vrcholovou formaci, ať už hlavu a ramena, nebo dvojitý vrchol. Pak bude následovat zmíněný pokles."

"Hladina 1 600 se stala silným supportem. Pokud ji cena prolomí, zřejmě bychom po dlouhé době zažili rychlý výprodej. Další důležitý support je na 1 550 až 1 540 bodech, po jeho případném prolomení by mohlo dojít na medvědí scénář. V procentuálním vyjádření se jedná pouze o 5,7 %, letos ovšem index zažil maximálně dva dny poklesu v řadě. Hladina odporu se v oblasti cenových rekordů hledá složitě. Pokud k jejímu určení použijeme Fibonacciho úrovně, v pátek index na ní přesně uzavřel (1 633 bodů). Další by mohla být na 1 663 bodech, nicméně novou rezistenci určí až následující cenový vývoj," napsal ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Na trhu také dochází k zásadnímu posunu mezi sektory. Rally donedávna táhly akcie defenzivních sektorů, ke slovu se ale opět dostávají cyklická odvětví jako banky, materiály a průmysl. "Podle nás to ovšem přestává být o tom, jaké sektory táhnou trh nahoru, a začíná se projevovat spíše zaměření firem na domácí americký a zahraniční trh," upozorňuje hlavní akciový stratég Citigroup Tobias Levkovich. "Daří se firmám napojeným na americké nemovitosti, těžební sektor (břidlice), dopravu nebo média. Cyklickým akciím firem s velkou expozicí v Číně nebo v Evropě se naopak nevede tak dobře." (Zdroj: CNBC)

Uplynulý týden byl mimořádně chudý na makrodata, ten příští ale bude naopak velice výživný. Hned v pondělí budou oznámeny maloobchodní tržby za duben, kde se čeká další meziměsíční pokles. Stejně tak mírně negativní by měl být vývoj průmyslové výroby. Naopak velkou radost investorům v posledních týdnech dělají čtvrteční statistiky z trhu práce. Obrázek americké ekonomiky doplní také data z trhu s nemovitostmi a index spotřebitelských cen. V pátek bude zásadní index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, kde se čeká mírný růst na 77,7 bodu z dubnových 76,4 bodu.

"Pokud příští týden potvrdí zlepšování ekonomických podmínek oproti datům z před dvou až tří týdnů, trh může dále růst. Pokud ovšem přijde na trh sada čísel podobná například těm z března, akcie se ukáží být nadhodnocené. V takovém případě by takzvaně předběhly dobu," míní Art Hogan z Lazard Capital Markets. (Zdroj: CNBC)

Američtí politici by měli do 19. května představit plán dalšího nakládání s takzvaným dluhovým stropem. Předchozí kola jednání úsporách v ekonomice a daních vždy vyvolala nervozitu na trzích ve dnech, kdy se blížil termín, dokdy musela být uzavřena dohoda. Další týden nemusí být výjimkou, obzvlášť v době, kdy jsou akcie na rekordech a mnozí tradeři vzývají korekci jako déšť na poušti.

Tradiční dubnový přebytek amerického federálního rozpočtu dosáhl letos nejvyšší úrovně za pět let a proti loňskému dubnu vzrostl na téměř dvojnásobek. Vláda má letos rekordní příjmy z daní a její výdaje se mírně snižují. Přebytek se zvýšil na 113 miliard dolarů proti kladnému saldu 59 miliard před rokem, čekalo se 107 miliard. Zlepšování federálních financí bude hrát roli v dalších rozpočtových bitvách v Kongresu o nutnosti snižování výdajů a zvyšování daní.

Vládní příjmy z daní vzrostly v dubnu meziročně o 28 % na 407 miliard dolarů. Za první čtyři měsíce kalendářního roku dosáhly 1,6 bilionu USD, což byla za toto období rekordní výše. Hospodaření vlády pomáhá zvýšení daní z mezd zaměstnanců a zvýšení daňových sazeb pro nejbohatší skupiny z počátku roku spolu s oživováním ekonomiky. Rozpočtový deficit za prvních sedm měsíců fiskálního roku, který začal v říjnu, klesl proti stejnému období předešlého roku o 32 % na 488 miliard USD. Spojené státy jsou nyní na cestě k prvnímu stlačení celoročního rozpočtového deficitu pod hranici bilionu dolarů za vlády prezidenta Baracka Obamy.

O náladě spotřebitelů v prvním kvartálu, který ještě nebyl naplno zasažen automatickými rozpočtovými škrty, vypovědí své hospodářské výsledky velkých maloobchodních řetězců v čele s Wal-Martem a J.C. Penney. Z technologického sektoru bude investory nejvíce zajímat výsledkový report společnosti Cisco Systems.

Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního uvolňování, Bill Gross (PIMCO) vidí konec býčího trhu na dluhopisech Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního uvolňování, Bill Gross (PIMCO) vidí konec býčího trhu na dluhopisech Představitelé Fedu naznačili strategii normalizace měnové politiky, tedy ukončení programu odkupu dluhopisů a zvyšování úrokových ... Anketa: Naplní se letos otřepané burzovní pravidlo "Sell in May and go away?" Anketa: Naplní se letos otřepané burzovní pravidlo "Sell in May and go away?" Německé i americké akcie na konci minulého týdne dosáhly nových historických nominálních rekordů, britské akcie ... Co si ve středu řekla investorská smetánka na Manhattanu: Evropa v insolvenci, nejasné dopady QE a záplava akciových tipů Co si ve středu řekla investorská smetánka na Manhattanu: Evropa v insolvenci, nejasné dopady QE a záplava akciových tipů Ve středu proběhla velice sledovaná, v pořídí již 18. Sohn Investment Conference. V manhattanském Lincolnově ... Akciová rally je jedna velká Potěmkinova vesnice Akciová rally je jedna velká Potěmkinova vesnice Jistě vám to neuniklo - poslední léta třímá otěže akciových trhů americká centrální banka Fed. ...

Warren Buffett živě na Investičním webu

Warren Buffett živě na Investičním webu Investiční web nabídne po dvanácté hodině exkluzivní online přenos rozhovoru Warrena Buffetta. Co všechno v ...
reklama
reklama