Burzovní kalendář 20. 5. - 24. 5. 2013

| redakce

Akciové indexy prodloužily své růstové série a budou bojovat o udržení svých maxim. Investory budou vedle informací o možném zmírnění kvantitativního uvolňování v USA zajímat především indexy aktivity v průmyslu v USA, Číně a eurozóně, dále data z amerického nemovitostního trhu, německý podnikatelský index Ifo a summit EU.

USA

20/5 - 24/5 Výsledková sezóna (Campbell Soup, Home Depot, Best Buy, Target, Hewlett-Packard, Gap, HJ Heinz)

22/5 Prodeje existujících domů

22/5 Bene Bernanke - projev v Kongresu o budoucnosti americké ekonomiky

22/5 Zápis z jednání FOMC

23/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

23/5 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

23/5 Index cen domů

23/5 Prodeje nových domů

23/5 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

24/5 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

Index S&P 500 dosáhl nového zavíracího maxima 1 667,47 bodu a je o tisíc bodů výše než na dně v roce 2009 (666,79 bodu). Stejně tak rekord strhl i Dow, když uzavřel v pátek na 15 354,40 bodu. Oba indexy posunuly také svá intradenní maxima. Ani jeden z indexů nezažil dva ztrátové dny v řadě od 17. až 18. dubna. S&P 500 za celý týden posílil o 1,98 %, Dow o 1,56 % a Nasdaq si připsal 1,82 %.

"Nejbližší support u indexu S&P 500 je v zóně 1 620 až 1 625, další na psychologické hladině 1 600. Novou rezistenci si index ještě nestanovil, pullback se zatím nekoná, k dalšímu kulatému číslu 1 700 zbývají necelá 2 %," napsal ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Důvěra amerických spotřebitelů podle průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity v první polovině května výrazně vzrostla. Index důvěry se dostal na nejvyšší hodnotu za téměř šest let a překonal očekávání analytiků. Index předstihových ukazatelů, který sestavuje organizace Conference Board, pak vzrostl na nejvyšší hodnotu od června 2008.

Ceny zlata v pátek klesly sedmý den po sobě a utrpěly nejdelší sérii ztrát za poslední čtyři roky. Zlato se přiblížilo na dosah svému dvouletému minimu z poloviny minulého měsíce, kdy zažilo náhlý a hluboký propad. Cena zlata na spotovém trhu v New Yorku klesla během dne o více než procento až na 1 367,76 dolaru za trojskou unci. Za celý týden ztratila 5 %, což byla nejhlubší týdenní ztráta za čtyři týdny. Zlato je už jen necelé procento nad dubnovým minimem.

Zlato v týdnu oslaboval růst kurzu amerického dolaru. Ten se vůči japonskému jenu vyhoupl až na 103,29 JPY, kde byl naposledy v říjnu 2008, a za pátek získal procento. Euro k dolaru kleslo až na 1,2795 USD, nejníže od 4. dubna, a nakonec v pátek oslabilo o 0,4 % na 1,2833 USD.

Americká ekonomika v týdnu ovšem vykazovala spíše nepříznivá data. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti analytiky překvapil, když minul jejich odhady o 30 tisíc. Zahájená výstavba nových domů se také oproti očekávání propadla mnohem více, než se čekalo, a průmyslová výroba rovněž zklamala.

Trhy na čísla vždy po počátečním zaváhání reagovaly pozitivně. Investoři totiž důvěřují Fedu, že bude pokračovat v kvantitativním uvolňování (QE) tempem, které každý měsíc potvrzuje. Jediný den, kdy akcie skončily v mínusu, byl čtvrtek, kdy prezident sanfranciského Fedu John Williams prohlásil, že Fed by mohl QE zpomalit, a v druhé polovině roku dokonce ukončit. Náladou na trzích to prudce zamávalo a burzy ztrácely.

I proto bude v novém týdnu investory nejvíce zajímat, co bude Ben Bernanke, šéf Fedu, ve středu říkat v Kongresu. Ve stejný den vyjde také zápis z posledního jednání měnového výboru (FOMC), který by měl nabídnout podrobnosti o názorech jednotlivých guvernérů na posledním zasedání výboru 30. dubna a 1. května. Střízliví analytici ovšem nepovažují omezení nebo ukončení QE za téma nejbližších měsíců.

Další dávka aktuálních údajů přijde z nemovitostního trhu, jednoho z pilířů současného ekonomického oživení USA. Po propadu z minulého týdne budou investory hodně zajímat také počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by měly potvrdit, zda šlo pouze o jednorázový výkyv v klesajícím trendu, nebo zabrzdění poklesu nezaměstnanosti, pro americké hospodářství klíčového ukazatele, na který je navázáno i pokračování zmíněného kvantitativního uvolňování.

Indexy aktivity a předběžný údaj o náladě nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru budou sledovány také velice bedlivě, v dubnu totiž jak ISM, tak Markit PMI výrazně klesly (stále ovšem nad hranicí 50 bodů, tedy v pádmu očekávání růstu). Makrokalendář doplní v pátek zveřejněné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Výsledková sezóna je téměř u konce, v týdnu svá kvartální čísla oznámí ale ještě celá řada spotřebitelsky zaměřených firem, například Gap, Best Buy nebo Target, sté výročí narození zakladatele Williama Hewletta si svými výsledky bude chtít zpříjemnit také počítačový gigant Hewlett-Packard.

Americké akcie jsou na maximech a aktuálně fungují v režimu, kdy "dobré zprávy znamenají růst, ale špatné zprávy také (díky pokračující potřebě podpory ze strany Fedu)". Růst cen akcií se jednou zastaví, do pondělního obchodování ale americké trhy vstoupí na historických rekordech.

Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního uvolňování, Bill Gross (PIMCO) vidí konec býčího trhu na dluhopisech Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního uvolňování, Bill Gross (PIMCO) vidí konec býčího trhu na dluhopisech Představitelé Fedu naznačili strategii normalizace měnové politiky, tedy ukončení programu odkupu dluhopisů a zvyšování úrokových ... John Hardy (Saxo Bank): Fed přiživuje nezdravý optimismus, vystřízlivění bude investory bolet. Kterým měnám se bude dařit? John Hardy (Saxo Bank): Fed přiživuje nezdravý optimismus, vystřízlivění bude investory bolet. Kterým měnám se bude dařit? Euro čeká pád na 1,20 EUR/USD, výrazněji nad 1,30 se už předtím nedostane. Proto má ... Tato měna je teď HOT, tvrdí Morgan Stanley Tato měna je teď HOT, tvrdí Morgan Stanley A jsou pro to docela dobré důvody, chtělo by se dodat. Lepší data z ekonomiky ... Nick Beecroft (C-View): Investiční strategie na příští tři měsíce v kostce? LONG akcie a dolar, SHORT dluhopisy Nick Beecroft (C-View): Investiční strategie na příští tři měsíce v kostce? LONG akcie a dolar, SHORT dluhopisy Cesta ode dna pokračuje, sázka na akcie se vyplatí. Naopak dluhopisy během příštích tří měsíců ... S&P 500: Investoři ztracení mezi odhady analytiků a stratégů S&P 500: Investoři ztracení mezi odhady analytiků a stratégů Americké akcie v minulém týdnu posouvaly svá historická maxima. Najít cílovou cenu indexu S&P 500 ... Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. května Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. května V týdnu investory čeká další várka firemních výsledků, a to jak v USA, tak v ...
reklama
reklama