Burzovní kalendář 27. 5. - 31. 5. 2013

Burzovní kalendář 27. 5. - 31. 5. 2013

| redakce

Po mírném ochlazení euforie na akciových trzích se ve Spojených státech ve zkráceném obchodním týdnu investoři zaměří na data o spotřebitelské důvěře a zpřesněný údaj o vývoji HDP v prvním kvartálu. V eurozóně budou zveřejněny údaje o nezaměstnanosti a řada důležitých makrodat v Německu. Na pražské burze končí výsledková sezóna čísly VIG a společnosti Orco Property Group.

USA

27/5 Trhy zavřené (Memorial Day)

28/5 - 31/5 Výsledková sezóna (Tiffany & Co, Costco Wholesale)

28/5 Index cen domů S&P/Case-Shiller

28/5 Spotřebitelská důvěra

28/5 Indexy průmyslové aktivity richmondského a dallaského Fedu

30/5 HDP za 1Q2013

30/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

30/5 Pokračující prodeje domů

30/5 Bilance Fedu

31/5 Spotřebitelské úvěry

31/5 Osobní příjmy a výdaje

31/5 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Za celý týden Dow ztratil 0,33 %, S&P 500 1,13 % a Nasdaq 1,07 %. Jde o první ztrátový týden pro americké akcie za pět týdnů. Procentní ztráta na současných úrovních ale není nijak hrozivá, indexy jsou stále nad svými dlouhodobými klouzavými průměry.

Americké akcie klesaly už od středy v reakci na slova šéfa Fedu Bena Bernankeho, který naznačil možnost omezení nákupů dluhopisů už na některém z příštích zasedání. Krajně uvolněná měnová politika, v níž Fed pumpuje na trhy velké objemy levných peněz, je jednou z hlavních příčin letošního silného vzestupu akciového trhu.

"Nejbližší supporty jsou nyní v pásmu 1 620 až 1 625 bodů a na psychologické hladině 1 600 bodů, kterou zesiluje i rostoucí trendová čára a 50denní klouzavý průměr. Směrem nahoru zůstává cíl jasný – hladina 1 700. Index v pátek uzavřel na 20denním klouzavém průměru. Klidné páteční obchodování, kdy se S&P 500 po počátečních ztrátách dokázal vrátit na nulu, nesvědčí příliš o velké chuti traderů dopustit pokračování korekce. Týdenní graf také zůstává v býčím nastavení – poslední svíčka neuzavřela pod tou předchozí a formování nových minimálních cen se nerozběhlo," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Za celý týden euro posílilo o 0,7 % vůči dolaru a vykázalo první týdenní nárůst za tři týdny.

Trhy si připsaly ztrátový týden, přestože z ekonomiky přicházela veskrze pozitivní data. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl mnohem více, než se čekalo, a i trh s nemovitostmi vykazuje výrazně zlepšení, jak naznačily prodeje existujících domů, index cen domů i prodeje nových domů, které zcela překonaly odhady. To všechno investory po Bernankeho slovech paradoxně znervózňuje ještě více.

"Jestli se něco musejí centrální bankéři naučit, pak je to komunikace," řekl v rozhovoru pro CNBC Steve Goldman, ředitel Kapstream Capital. "V obou případech, Fedu i Bank of Japan, byla informace vyslaná k investorům nejasná. Investoři potřebují více informací o plánech na kvantitativní uvolňování, takže sdělení, které podáte jako centrální bankéři, je důležité. Nejsem si jistý, že to bankéři Fedu a Bank of Japan zvládli."

Právě makrodata budou v centru zájmu investorů během zkráceného obchodního týdne. Příliš dobrá čísla trh pravděpodobně neocení, pravděpodobnost zmírnění kvantitativního uvolňování by se mohla zvýšit. Nic jiného tradery aktuálně nezajímá. Sledovaná budou především spotřebitelská důvěra, počet žádostí o podporu a zpřesnění HDP za první kvartál. Páteční údaje o PMI v oblasti Chicaga a osobní příjmy a výdaje pak pomohou určit, v jaké náladě trhy zakončí poslední květnový týden.

Řada analytiků poukazuje na to, že Fed by k omezení stimulace přistoupil až v situaci, kdy by ekonomika jednoznačně vstoupila na dráhu zdravého růstu. To by už samo o sobě táhlo akcie dále vzhůru. Poukazují také na to, že trh letos roste i díky příznivému vývoji na trhu práce a bydlení. Pokračující prodeje domů budou v týdnu proto také mezi detailně sledovanými ekonomickými údaji.

To hlavní ze středy, kterou měl v moci americký Fed To hlavní ze středy, kterou měl v moci americký Fed Jim Cramer: Tato firma hraje vlastní ligu a její akcie má smysl zahrnout do portfolia Jim Cramer: Tato firma hraje vlastní ligu a její akcie má smysl zahrnout do portfolia "Ukažte mi byznys, ve kterém neexistuje konkurence, a já vám ukáži akcii, kterou se vyplatí ... Současná rally je hodně podobná té z 80. let, David Bianco (Deutsche Bank) ale očekává minimálně 5 % pullback Současná rally je hodně podobná té z 80. let, David Bianco (Deutsche Bank) ale očekává minimálně 5 % pullback Odhadovat další vývoj akciového trhu si v současnosti troufá málokdo. Výhled ziskovosti firem je nepříznivý, ... Přiblížila se fáze RISK-OFF a akcie zamíří dolů? Napovědět mohou ceny zlata a stříbra Přiblížila se fáze RISK-OFF a akcie zamíří dolů? Napovědět mohou ceny zlata a stříbra Poměr cen zlata a stříbra se i díky rychlejšímu poklesu v případě stříbra zvyšuje - ...
reklama
reklama