Globální ekonomické téma v jediném grafu

| redakce

Citigroup a Caterpillar, dva giganti ve svých oborech, nabízejí zajímavý pohled na světovou ekonomiku. Obě společnosti totiž mají důležitou pozici na dvou významných realitních trzích - v USA a v Číně.

Graf, na němž situaci ve světové ekonomice dokumentuje stratég Michael Hartnett z Bank of America Merrill Lynch, ve svém vysílání využila i Bloomberg TV.

Citigroup je jednou z největších bank v USA, také jedním ze symbolů hypotéční a finanční krize. Její hypotéky a úvěry pro domácnosti se odrážejí v jejím hospodaření a ceně akcií, která tak vypovídá o stavu amerického nemovitostního trhu. Caterpillar je naproti tomu považován za indikátor kondice stavebního a těžebního sektoru, které jsou v globálním měřítku do velké míry závislé na kondici čínské ekonomiky.

Graf jasně ukazuje, že v posledním zhruba roce a půl přebírá otěže spíše americká ekonomika tažená spotřebou a nemovitostním trhem. Naproti tomu čínský ekonomický drak sice dále roste, ale jak většina světových ekonomů, tak sami Číňané chtějí rychlejší růst. Akcie Caterpillaru i proto v posledních měsících za výkonem akcií Citigroup zaostávají.

Poměr výkonu akcií Caterpillaru a Citigroup
Poměr výkonu akcií Caterpillaru a Citigroup

Zdroj: Bank of America

reklama
reklama