Andrea Ferancová: Kupujte levně a prodávejte draze. Nejen investorům, ale i v práci doporučuji mít boxovací pytel a krabici čokolády

| Petr Novotný

Významný portfoliomanažer se večer pohádá s manželkou a druhý den ráno z podráždění prodá pozici v čínských akciích, čímž spustí řetězovou reakci a výprodej na světových trzích. Až tak nevyzpytatelné mohou být faktory v pozadí světových trhů. Přesto by to drobné investory, kteří jsou ochotni přijmout riziko, nemělo odradit od investování, říká česká burzovní veteránka Andrea Ferancová. Investorkám konkrétně vzkazuje, aby byly odvážnější, a pražské burze, ať si vezme příklad z úspěchu své varšavské kolegyně.

Po 18 letech u jedné z největších českých makléřských firem ses rozhodla prodat svůj podíl a odstoupit ze všech funkcí. Co tě k tomu vedlo?

Andrea Ferancová
Andrea Ferancová

Chci prostě zkusit něco jiného, nového. Když je člověk tak dlouho v relativně stejném prostředí, začíná mít hodně zúžený pohled na věc. Mám v hlavě pět, šest nápadů, co nového a zajímavého bych mohla dělat, ale nechci to uspěchat. Každopádně to bude velká změna.

Takže si třeba založíš pekárnu?

To asi ne, v tom bych asi neuspěla. Baví mě budovat něco velkého a ne úplně jednoduchého.

Takže budovat, budovat a prodat, jako jsi to několikrát úspěšně udělala v minulosti?

Možná na konci i prodat, ale tohle nebývá můj cíl. Teď si jednoduše dám pauzu, vše dobře promyslím a vrhnu se do nového dobrodružství. Do té doby budu ještě trochu studovat.

Studentka Andrea Ferancová. Index které školy budeš nosit v kabelce?

Harvard Business School, takový speciální studijní program pro vybrané manažery. Harvard je pěkné místo, je tam hodně inspirativní prostředí. Už jsem tam několikrát byla. Jedinou nevýhodou je fakt, že neuvidím denně své děti, budu muset za nimi létat.

Jak se dá vůbec skloubit tak vysoká manažerské pozice, jakou jsi měla ve Wood & Company, s výchovou dětí?

Je to složité, ale jde to. Dá se kombinovat práce v kanceláři a home office. Je to o neustálé organizaci, time managementu, trpělivosti, pochopení okolí i štěstí, a to jak v životě, tak na lidi v blízkém okolí i práci. A samozřejmě je k tomu zapotřebí energie a nutnost smířit se s tím, že ne vždy bude vše na 100 %. Jednání, která před mým mateřstvím trvala obvykle hodinu a půl, jsem začala stejně efektivně zvládat za půl hodiny.

Zmínila jsi home office, tedy práci z domova. Nedávno se v médiích hodně řešilo, že se šéfka internetové společnosti Yahoo! Marissa Mayerová tento způsob práce rozhodla svým zaměstnancům zatrhnout. Co si o tom myslíš?

Home office není podle mě nějaké zlo, ale kdyby polovina zaměstnanců pracovala doma, firma ztratí svoji atmosféru a moc to asi fungovat nebude. V našem byznysu home office navíc ani moc nejde – kdo profesionálně obchoduje, musí mít přístup k věcem, k nimž se odněkud z chalupy nedostane.

reklama
reklama