Když akcie přestanou kopírovat vývoj ekonomiky, nevěstí to nikdy nic dobrého. A to se právě teď stalo

| redakce

Edward Miller, portfoliomanažer a technický analytik s dlouholetými zkušenostmi z trhů, varuje před divergencí mezi akciovým trhem a ekonomikou. V minulosti se mu již mnohokrát vyplatilo sledovat vývoj indexů ekonomického překvapení.

Od konce února, kdy dosahoval index ekonomického překvapení Citigroup (Citigroup Economic Surprise Index - CESI) pro eurozónu maxim, klesl začátkem června dokonce pod hranici -80 bodů. Zajímavostí je, že ve chvíli, kdy se CESI propadl na minima, DJ EuroStoxx 50 dosahoval 52týdenního maxima.

Prakticky po celou dobu, kdy CESI vykazoval sestupný trend, se evropským akciím dařilo. Divergence to byla skutečně markantní. K podobné situaci došlo na začátku roku 2011 a jak je vidět z grafu, neznamenalo to pro akcie nic dobrého.

Euro Stoxx 50 (SX5E) vs. CESI pro eurozónu (CESIEUR)
Euro Stoxx 50 (SX5E) vs. CESI pro eurozónu (CESIEUR)Zdroj: Bloomberg

Divergenci lze sledovat i v USA, kde S&P 500 lámal rekordy právě ve chvíli, kdy byl CESI na sestupu. Na grafu jsou patrné divergence v roce 2011 a začátkem roku 2012. V obou případech se CESI osvědčil jako předstihový indikátor dění na akciovém trhu.

S&P 500 (SPX) vs. CESI pro americkou ekonomiku (CESIUSD)
S&P 500 (SPX) vs. CESI pro americkou ekonomiku (CESIUSD)Zdroj: Bloomberg

Závěr z toho neplyne příliš optimistický. Akcioví investoři se zřejmě mají na co těšit.

Zdroj: Charts etc.

reklama
reklama