Burzovní kalendář 3. 6. - 7. 6. 2013

Burzovní kalendář 3. 6. - 7. 6. 2013

| redakce

Investory zajímá, jak se budou dále chovat centrální banky v čele s tou americkou. Stav americké ekonomiky očima Fedu (středeční Béžová kniha) a trhu práce (ADP, žádosti o podporu, páteční celková nezaměstnanost) budou patřit k určujícím faktorům pro dění na trzích v novém týdnu. V Evropě je rekordní nezaměstnanost a relativně nízká inflace, v novém týdnu proto bude pozornost věnovaná zasedání ECB, od níž mnozí očekávají reakci na slabý vývoj ekonomiky v eurozóně. Náladu ve firemním sektoru napříč světem zmapují indexy nákupních manažerů.

USA

3/6 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

3/6 Stavební výdaje

4/6 Mezinárodní obchod

4/6 Prodeje automobilů

5/6 ADP - změna počtu pracovních míst ve firemní sféře

5/6 Tovární objednávky

5/6 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

5/6 Béžová kniha

6/6 Tržby maloobchodních řetězců

6/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

7/6 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

7/6 Spotřebitelské úvěry

Americké akciové trhy zakončily květnové obchodování tak, jak ho zahájily, tedy poklesem. Index S&P 500 ztratil za týden 2,20 %, Dow odepsal 1,56 % a technologický Nasdaq klesl o 1,23 %. I přes kolísání způsobené nejistotou ohledně budoucího chování Fedu mají za sebou ale trhy příznivý měsíc. Dow posílil o 2,82 %, S&P 500 o 3,04 %, čímž si připsal sedmý růstový měsíc v řadě, a Nasdaq o 4,75 %.

"Denní graf ovšem zůstává v býčím nastavení, páteční zavírací cena S&P 500 je v oblasti prvního supportu 1 625 až 1 630 bodů. Na týdenním grafu ale svíčky poprvé od října 2012 vytvořily novou nižší cenu. Důležitý je support na psychologické hladině 1 600, který je ještě zesílen rostoucí trendovou čárou a 50denním klouzavým průměrem. Navíc je zde odskok mezi zavírací cenou z 2. a otevírací cenou z 3. května," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Květen je sedmý měsíc v řadě, kdy S&P 500 roste, trhy se tak možná začnou poohlížet po důvodu pro přestávku a menší korekci," říká Jim Russell, akciový stratég z U.S. Bank Wealth Management. "Nepřekvapilo by nás, kdyby trh v příštích týdnech nabral směr do strany nebo dolů, ať už to způsobí línější léto, otázky kolem zpomalení QE, nebo horší výsledky firem ve druhém kvartálu," dodává.

V závěru měsíce podle Jonathana Krinského, technického analytika z Miller Tabak, nastalo na americkém trhu takzvané znamení Hindenburg. Jeho základem je počet titulů na newyorské burze, které se v jeden den dostanou na nové roční maximum a nové minimum. Maxim a minim musí být nejméně po 2,8 % z celkového počtu akcií, jejichž cena se ten den změnila. Kromě toho musí být splněny další tři podmínky: počet nových maxim nesmí být více než dvojnásobkem nových minim, index NYSE je výše než před 50 obchodními dny a McClellanův oscilátor, další indikátor technické analýzy, je záporný a ukazuje "překoupený" trh. Základní logika je jednoduchá: Když je zároveň část trhu na nových maximech a část na minimech, děje se něco podivného, a tedy může přijít korekce. Znamení údajně předpovědělo všechny velké výprodeje od roku 1985. Jakmile je potvrzeno, tedy zopakuje se ve více dnech, má být pravděpodobnost velkého výprodeje 24 %.

Hlavní otázkou pro americký akciový trh zůstává další pokračování kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. Příliš dobrá data jsou vnímána jako faktor, který může vést k omezení nákupů dluhopisů. V týdnu byla americká data smíšená - osobní spotřeba klesla, ale důvěra spotřebitelů je nejvyšší za několik let.

Jak vnímá americkou ekonomiku samotná centrální banka, se investoři dozví ve středu z aktuálního vydání takzvané Béžové knihy, v níž Fed průběžně monitoruje dění v ekonomice. Případné omezení nákupů dluhopisů, podle některých analytiků možné již letos na podzim, by přitom nejspíše podpořilo hlasy, které tvrdí, že je býčí trh u konce nejen v případě akcií, ale především amerických státních dluhopisů. Ty jsou pod tlakem již měsíc.

Pozornost investorů se bude soustředit v novém týdnu také na řadu klíčových makrodat. Hned v pondělí vyjdou údaje o indexech nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, ty budou ve středu doplněny také indexy z oblasti služeb.

Nejsledovanější bude ale trh práce. Ve středu se v roli tradičního předskokana představí ADP report o počtu pracovních míst v soukromé sféře, ve čtvrtek vyjde statistika žádostí o podporu (v uplynulém týdnu jedno z největších zklamání pro trh) a v pátek bude celý svět čekat na to, jak se v květnu vyvíjely počty pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti (čeká se stagnace míry nezaměstnanosti na 7,5 % a 160 až 180 tisíc nových pracovních míst).

Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního uvolňování, Bill Gross (PIMCO) vidí konec býčího trhu na dluhopisech Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního uvolňování, Bill Gross (PIMCO) vidí konec býčího trhu na dluhopisech Představitelé Fedu naznačili strategii normalizace měnové politiky, tedy ukončení programu odkupu dluhopisů a zvyšování úrokových ... Ekonomika: Léto plné pohody a bouří aneb Co nás čeká a (ne)mine Ekonomika: Léto plné pohody a bouří aneb Co nás čeká a (ne)mine Problémy za námi, problémy před námi. Experti čekají léto v oku hurikánu, tedy relativní klid ... 3 věci, které by měly investory strašit více než Fed 3 věci, které by měly investory strašit více než Fed S akciovými indexy poblíž historických maxim se stále více investorů obává postupného ukončení kvantitativního uvolňování ... Z býka se stal medvěd, ani se nenadál aneb Euforie na trhu a hrozba volatility Z býka se stal medvěd, ani se nenadál aneb Euforie na trhu a hrozba volatility Americké akcie daly v úterý zapomenout na propady z minulého týdne a index Dow se ...
reklama
reklama