Burzovní kalendář 24. - 30. 6. 2013

Burzovní kalendář 24. - 30. 6. 2013

| redakce

Záplava důležitých makrodat v USA i v Evropě, summit Evropské unie ve čtvrtek a v pátek, a to vše v době, kdy si trhy zvykají na to, že kvantitativní uvolňování bude nejspíše omezeno ještě letos. Takový bude poslední týden prvního pololetí na finančních trzích. Pro české investory bude důležité jednání ČNB o měnové politice, úterý je navíc rozhodným dnem pro výplatu dividendy společnosti ČEZ.

USA

24/6 Index aktivity chicagského Fedu

24/6 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

25/6 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/6 Indexy cen domů FHFA (koupě domů na hypotéku) a S&P/Case-Shiller (20 velkých měst)

25/6 Prodeje nových domů

25/6 Spotřebitelská důvěra

25/6 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu

26/6 HDP za 1Q2013

27/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

27/6 Osobní příjmy a výdaje

27/6 Pokračující prodeje domů

27/6 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

27/6 Bilance Fedu

28/6 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

28/6 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akciové trhy mají za sebou nepříjemný týdenní pokles, který ve středu spustily komentáře šéfa Fedu Bena Bernankeho o plánu postupného ukončování programu odkupu dluhopisů (QE). Za celý týden se index Dow propadl o 1,80 %, S&P 500 klesl o 2,11 % a Nasdaq odepsal 1,94 %.

"Cena indexu S&P 500 prolomila důležitý support 1 600 bodů prakticky bez odporu. To může signalizovat, že by návrat nad tuto úroveň mohl být také rychlý. Nyní je nejbližší support v zóně 1 560 až 1 575, další důležitý je na hladině 1 540. Nelze vyloučit ani otestování psychologické hladiny 1 500 bodů. Nejbližší rezistence jsou na hladinách 1 600 a 1 650 bodů. Po rychlém propadu je trh přeprodaný. Navíc má za sebou dva dny, kdy 90 % a více titulů zlevnilo. Proto zřejmě brzy přijde krátkodobá opačná reakce," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Bernanke ve středu řekl, že pokud se bude ekonomika USA vyvíjet podle předpokladů, začne banka zřejmě už letos omezovat nákupy dluhopisů. Fed nyní podporuje ekonomiku Spojených států nákupem dluhopisů za 85 miliard dolarů měsíčně. Tento program letos pomohl akciovému trhu k výstupu na nové rekordy.

Velké finanční společnosti v pátek oslabovaly kvůli obavám, že by je pokles cen dluhopisů mohl přinutit k rozsáhlým odpisům. Výrazný pokles utrpěly například banky Citigroup a Morgan Stanley. "Domnívám se, že reakce trhů na prohlášení Fedu byla přehnaná. Toto prohlášení bylo totiž docela optimistické ohledně vyhlídek hospodářského růstu," uvedl analytik John Carey ze společnosti Pioneer Investment Management. "Nepovažuji tuto turbulenci za signál vážnějšího útlumu."

Šéf pobočky v St. Louis James Bullard v pátek zveřejnil tiskovou zprávu, v níž vysvětlil, proč je proti zpomalování QE i proč nesouhlasil s tím, aby FOMC dal Bernankemu svolení upřesňovat plánovaný časový harmonogram utahování kohoutků.

Někteří ekonomové se však domnívají, že Bernankeho poznámky nemohly přijít ve vhodnější chvíli. Po jeho prohlášení hromadně vyletěly i výnosy desetiletých dluhopisů, a to nejen amerických, i mnohé evropské země si pohoršily v řádech desítek bazických bodů. Hlavní ekonom Deutsche Bank Joseph LaVorgna však tvrdí, že výnos amerických desetiletých dluhopisů je stále směšně nízko a na oživení na trhu s nemovitostmi nebude mít vliv. Musel by prý překonat hranici 4 %, aby se to na trhu s bydlením nějak odrazilo.

Zato Nouriel Roubini, známý jako Dr. Zkáza, má v budoucnosti americké ekonomiky jasno - bubliny, propad, krize, zánik. Ekonomika podle něj vyžaduje postupné zpomalování nákupů dluhopisů, to však vyvolá bubliny na trzích. Zároveň mezi investory podle něj panuje nebezpečná deziluze. "Někteří si myslí, že američtí politici si teď mohou dovolit odkládat některá tvrdá rozhodnutí, Evropané se nějak probojují, Čína hladce znovu nakopne růst ekonomiky a ohně na Středním východě samy vyhoří. To jsou nebezpečné iluze."

Alfou a omegou pro světové trhy je v posledních měsících kvantitativní uvolňování. A to je jasně navázáno na vývoj americké ekonomiky. Její kondici v novém týdnu zevrubně popíše řada zveřejněných makrodat.

Vedle zpřesněného údaje o vývoji DP v prvním kvartálu (čeká se potvrzení +2,4 %) budou sledované především objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a sada čísel sledujících chování spotřebitelů. Vedle indexů cen nemovitostí a statistik jejich prodejů to bude především úterní spotřebitelská důvěra. Právě spotřebitelé totiž díky růstu cen akcií měli získat větší pocit bohatství a začít více utrácet. Zpřesněný údaj o jejich náladě vyjde také v pátek (index Michiganské univerzity). Vedle toho budou sledované také indexy průmyslové aktivity v jednotlivých oblastech USA.

Jedním z největších témat posledních dnů je rychlý růst výnosů amerických dluhopisů (a pokles jejich cen). Dluhopisy oslabují ruku v ruce s akciemi, což v posledních šesti letech (při tak silné korelaci jako je ta současná) vedlo zpravidla k jedinému - k následnému růstu cen dluhopisů. Investoři se zkrátka nakonec vždy rozhodli spíše pro "jistotu" v podobě amerických státních bondů, nyní možná i motivováni jejich aktuálně vyššími výnosy. Tuto myšlenku v podporuje i známý pesimista Marc Faber, který nevěří, že Bernanke, Yellenová a další kdy přestanou skupovat americký dluh. "Věřím, že to bude pokračovat a že jednou přijde QE99," říká s nadsázkou Faber.

Z firemních zpráv v novém týdnu budou investoři sledovat například úterní valné hromady Sprint Nextel a Yahoo! a výsledky Walgreen, Barnes & Noble nebo Apollo Group, ve středu se s výsledky pochlubí například General Mills, Monsanto a Bed Bath & Beyond, ve čtvrtek se přidají Nike a Accenture, v pátek se News Corp rozdělí na dvě společnosti a své výsledky zveřejní výrobce telefonů BlackBerry.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý týden online ZDE.

Finanční tsunami: Roky se sbírá, ale trh může zničit za pár týdnů Finanční tsunami: Roky se sbírá, ale trh může zničit za pár týdnů Tradeři v pohotovosti se svými plány na spekulaci na pokles, investorské stádo vesele přešlapující okolo ...

Konec QE neznamená akciový armageddon

Konec QE neznamená akciový armageddon Blížící se konec kvantitativního uvolňování nechává Davida Navrátila z České spořitelny chladným. Podle něj by ...
reklama
reklama