Google předstihl Apple. Je největší

Google předstihl Apple. Je největší

| redakce

Google je nyní nejhodnotnější technologickou společností na světě. V ukazateli hodnoty firmy se mu minulý týden podařilo předehnat Apple.

Prvenství zatím Googlu ještě nenáleží podle nejsledovanějšího ukazatele, tedy tržní kapitalizace. Proto si toho asi také všimlo zatím tak málo lidí.

Podle tržní kapitalizace si Apple náskok stále udržuje (zhruba 378 miliard USD vs. 286 miliard USD). Tržní kapitalizaci obou ale "nafukují" jejich ohromné hotovostní rezervy na bankovních kontech. Když od celkového čísla odečtete březnových 145 miliard USD čisté hotovosti Applu a 45 miliard USD Googlu, vyjde hodnota Applu 233 miliard USD a Googlu 241 miliard USD. Tato čísla reflektují lépe hodnotu současných operací obou firem. (Když nakoupíte dům za 378 tisíc USD, ale se 145 tisíci USD hotovosti v trezoru, také má dům samotný hodnotu jen 233 tisíc USD).

Apple nedávno vrátil prvenství světově největší firmy podle tržní kapitalizace ropnému gigantu Exxon Mobil. Je ale jisté, že vedení Applu mnohem více znepokojuje, jak ho plíživým krokem dohání jeho úhlavní nepřítel Google.

Vývoj ukazatele hodnoty podniku - Google vs. Apple

Zdroj: WSJ

reklama
reklama