Burzovní kalendář 1. - 5. 7. 2013

Burzovní kalendář 1. - 5. 7. 2013

| redakce

Americký trh práce a zasedání ECB dominují očekáváním investorů v novém týdnu. Obavy o utlumení programu QE jsou mírněny samotnými představiteli Fedu, což v uplynulém týdnu pomohlo akciím napravit část předchozích ztrát. Pražská burza má za sebou na rozdíl od akcií v západní Evropě a v USA špatné pololetí, během prvního červencového obchodního týdne bude převážně ve vleku událostí v zahraničí.

USA

1/7 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

1/7 Stavební výdaje

2/7 Podnikové objednávky

2/7 Prodeje aut

3/7 NYSE - obchodování končí ve 13.00 (19.00 SELČ)

3/7 ADP - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru

3/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

3/7 Obchodní bilance

3/7 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

4/7 Trhy zavřené (státní svátek)

5/7 Celková míra nezaměstnanosti a počet nově vytvořených pracovních míst

5/7 Bilance Fedu

Trhy mají za sebou další volatilní týden a zdá se, že se z výkyvů stal nový normál. Hlavní indexy sice v závěru pátečního obchodování zamířily do mínusu, ale za celý týden přidaly okolo procenta (Dow +0,74, S&P 500 +0,87 a Nasdaq +1,37 %). "Psychologická hladina 1 600 bodů se zřejmě do historie klíčových supportů a rezistencí nezapíše, protože index S&P 500 skrz ni prochází jako nůž máslem. Nejbližší support je nyní na minimu z uplynulého týdne (1 560 bodů). Důležitá hladina podpory je pak na 1 540 bodech, ta totiž zachytila cenové poklesy v březnu a v dubnu," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Za celý červen index S&P 500 klesl o 1,5 %, čímž přerušil sedmiměsíční růstovou šňůru a poprvé od loňského října zažil ztrátový měsíc. Přes procento v červnu odepsal i Dow, Nasdaq za červen ztratil 1,52 %. Za druhé čtvrtletí Dow i S&P 500 ovšem i tak posílily o více než 2 %, Nasdaq si dokonce připsal přes 4 %. I za celé první pololetí indexy stále udržují vynikající zisky, přestože jim část z nich konec května a červen, kdy investoři zvažovali budoucnost kvantitativního uvolňování ve Spojených státech, umazaly. Dow od ledna posílil o 13,77 %, S&P o 12,63 % a Nasdaq o 12,71 %. Bylo to pro akcie nejlepší první pololetí od roku 1998.

"Lidé stále slyší proslovy různých guvernérů Fedu, ale zpráva, kterou se snaží zanechat, není jasnější než původní sdělení od Bena Bernankeho minulý týden," říká Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Banyan Partners. Výnos amerických desetiletých státních dluhopisů v průběhu pátečního obchodování klesal až k 2,448 %, během odpoledne však začal znovu růst na 2,501 %. Z maxim nad 2,6 % se vrátil zhruba na stejné hodnoty, kde celý týden zahajoval.

Tragický týden má za sebou zlato. Jeho cena se v průběhu týdne propadla dokonce pod 1 200 USD za trojskou unci na 1 182,25 USD.

Tempo ekonomického růstu v prvním kvartálu dosáhlo 1,8 % oproti 0,4% růstu v posledním čtvrtletí roku 2012, druhý odhad však počítal s růstem o 2,4 %. Výrazně níže byla revidována osobní spotřeba a investice. Zpráva paradoxně podpořila růst cen akcií, protože na čas zahnala obavy o brzké zahájení ústupu od programu odkupů dluhopisů ze strany centrální banky.

Další údaje z americké ekonomiky však byly v týdnu příznivé. Osobní výdaje v květnu vzrostly v souladu s odhady o 0,3 %. Růst osobních výdajů byl navíc podpořen růstem osobních příjmů o 0,5 %. Pozitivní zprávy přišly také z trhu práce. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 346 tisíc, což implikuje, že firmy přistoupily ke zpomalení propouštění zaměstnanců v očekávání zlepšení ekonomické situace.

Pokračující oživení na americkém realitním trhu dokazuje překvapivě vysoký růst počtu rozjednaných prodejů domů. "Realitní trh by letos měl být jedním z tahounů americké ekonomiky," poznamenal v reakci na zprávu Ľuboš Mokráš z České spořitelny. Zároveň příjemně překvapila spotřebitelská důvěra sledovaná Michiganskou univerzitou. Předběžný index z poloviny června počítal s poklesem na 82,7 bodu, nakonec se však vyšplhal až na 84,1 bodu.

Šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart, který podporuje stimulativní politiku, v pátek prohlásil, že investoři reagovali přehnaně po Bernankeho oznámení, že by Fed mohl začít utlumovat nákupy dluhopisů už ve druhé polovině roku. "Podle mého názoru poznámky předsedy Bernankeho nenaznačovaly žádnou enormní změnu v politice Fedu," řekl Lockhart. "Stále předpokládám, že budeme pokračovat v politice nízkých sazeb i po ukončení programu nákupu dluhopisů a naše politika bude značně uvolněná," dodal.

Prezident Fedu v Richmondu Jeffrey Lacker ve středu prohlásil, že očekává pomalý růst několik dalších let, a že horší číslo je v souladu s jeho prognózou. Lacker, který o měnové politice nehlasoval, předpokládá pro rok 2014 růst o 2,25 %. V pátek pak vystoupil znovu s tím, že podle toho, jaká data ekonomika během prázdnin přinese, by se mohl Fed usnést na utlumení nákupu dluhopisů už na zářijovém zasedání. Toto téma budou investoři nadále pozorně sledovat i dalších týdnech.

A bude je k tomu nepochybně inspirovat i série makročísel, která budou v USA zveřejněna. V první polovině týdne budou pravděpodobně nejvíce sledované indexy nákupních manažerů, které by měly po posledních poklesech spíše mírně vzrůst, stejně jako podnikové objednávky nebo stavební výdaje.

Po státním svátku (ve čtvrtek slaví Američané Den nezávislosti) se v pátek pozornost trhů upře na ranní zprávu (14:30 SELČ) o stavu amerického pracovního trhu ke konci června. Čeká se zhruba 160 až 170 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství i v soukromém sektoru (stejně jako u středeční zprávy od ADP) a pokles míry nezaměstnanosti na 7,5 %. Důležitá může být i revize údajů z předchozích měsíců. Právě míra nezaměstnanosti a obecně stav trhu práce jsou jedním ze semaforů, na jejichž zelenou čeká Fed se zpřísněním své politiky.

"Současná vyšší volatilita podle nás na trzích přetrvá minimálně v horizontu týdnů nebo několika měsíců," píší stratégové Stuart Freeman a Scott Wren z Wells Fargo, která má pro konec letošního roku cílovou cenu indexu S&P 500 1 650 až 1 700 bodů. "Stále však považujeme poklesy za nákupní příležitosti, především v sektorech firem, které jsou citlivé na ekonomické oživení. Ty by totiž měly těžit ze situace, která by byla nepříznivá pro pokračování QE v současné podobě, tedy z lepšího výkonu amerického hospodářství."

Výhled na nový obchodní týden nabízejí také analytik Ľuboš Mokráš (ČS) a makléř Martin Loos (brokerjet ČS):

Sledovaný bude i trh s americkými dluhopisy. Těch se ve velkém zbavují světové centrální banky i soukromí investoři. Hodnota dluhopisů americké vlády držených Fedem na pokyn oficiálních zahraničních institucí se snížila o rekordních 32,4 miliardy USD na 2,93 bilionu USD. Předchozí rekordní pokles ze srpna 2007 činil 24 miliard USD.

Dluhopisů se nyní zbavují rovněž soukromí investoři. Podle poradenské společnosti EPFR Global klienti z fondů investujících do dluhopisů v týdnu do 26. června stáhli 23,3 miliardy USD. "Lidé házejí flintu do žita," uvedl analytik Markus Rosgen ze Citigroup. "Během léta to bude tlačit dluhopisový trh dolů," dodal. Dluhopisové trhy začaly oslabovat poté, co šéf Fedu Ben Bernanke v květnu poprvé naznačil, že banka začne nákupy obligací omezovat.

"Můžeme pouze spekulovat o tom, které země americké dluhopisy prodávají," uvedl ekonom Lou Crandall ze společnosti Wrightson Icap. "Jednou zjevnou možností je, že rozvíjející se země, jejichž měny se dostaly pod tlak, prodávají krátkodobější dluhopisy, aby měly prostředky na intervenci na devizovém trhu."

Ekonomiku USA čeká příští rok růst o 5 %, věří hedgeový manažer Ekonomiku USA čeká příští rok růst o 5 %, věří hedgeový manažer Navzdory nedávné korekci má akciový býčí trh stále kam směřovat. Podle Eda Keona, portfoliomanažera fondu ... Marc Faber: Věřit Bernankemu je jako věřit na Santu Clause. S&P 500 může oslabit o desítky procent, ale dluhopisy bych teď nakupoval Marc Faber: Věřit Bernankemu je jako věřit na Santu Clause. S&P 500 může oslabit o desítky procent, ale dluhopisy bych teď nakupoval "Pokud věříte, že Bernanke myslí vážně to, co říká, pak asi věříte i na Santu ... Dobré zprávy pro zlato: Krach zlatých dolů Dobré zprávy pro zlato: Krach zlatých dolů Cena zlata se v pátek propadla pod 1 200 USD za trojskou unci. Právě takové ... Vážně?! Trh není jednosměrka Vážně?! Trh není jednosměrka Červnové zasedání FOMC je minulostí. Ještě letos možná dojde k omezení programu odkupu dluhopisů ze ...
reklama
reklama