Burzovní kalendář 10. 6. - 14. 6. 2013

Burzovní kalendář 10. 6. - 14. 6. 2013

| redakce

Americké akcie zakončily uplynulý týden optimisticky, víkendová data z čínské ekonomiky ale mohou náladu na světových trzích v pondělí zchladit. V týdnu budou zajímavá data jak z USA, tak z Evropy, slovo si vezme i japonská centrální banka. Investoři na pražské burze budou sledovat mimo jiné valnou hromadu CME a tiskovou konferenci Unipetrolu o dlouhodobém výhledu společnosti.

USA

10/6 Projev Jamese Bullarda, šéfa Fedu v St. Louis, v Montrealu o globálním ekonomickém výhledu

11/6 Velkoobchodní tržby a zásoby

12/6 Bilance rozpočtu

13/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

13/6 Maloobchodní tržby

13/6 Vývozní a dovozní ceny

13/6 Podnikové zásoby

13/6 Bilance Fedu

14/6 Index cen výrobců

14/6 Běžný účet platební bilance

14/6 Průmyslová výroba

14/6 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Indexy amerických akcií v pátek díky pozitivní reakci investorů na údaje z trhu práce pokračovaly ve čtvrtečním růstu a dokázaly uzavřít týden v plusu. Šance, že Fed bude nadále podporovat ekonomiku nákupy dluhopisů v nezměněné míře, zlepšila náladu na trhu a dostala indexy nad nejbližší podstatné úrovně podpory. Index Dow za celý týden posílil o 0,88 %, širší S&P 500 0,78 % a technologický Nasdaq 0,39 %.

"Před létem je čas začít sázet na cyklické tituly, ekonomika vykazuje známky zlepšení. Když je ekonomika na tom nevalně, ale vydává se vzhůru, chci být u toho a mít nakoupené akcie," navádí k optimismu John Manley, hlavní akciový stratég Wells Fargo Funds Management. "V Japonsku se nálada mění hodně rychle, starosti o vývoj jenu se mohou vrátit jako bumerang, ale aktuálně se nákupy při poklesech zdají být dobrou volbou," doplňuje ho veterán parketu NYSE v dresu UBS Art Cashin.

Americká ekonomika v květnu mimo zemědělství vytvořila 175 tisíc nových pracovních míst, analytici čekali 167 tisíc, duben byl revidován na 149 tisíc ze 165 tisíc. Soukromý sektor zaměstnal 178 tisíc lidí v souladu s odhady (duben byl revidován na 172 tisíc ze 176 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se však opět vyhoupla na 7,6 % z dubnových 7,5 %.

"Ekonomika se drží lépe, než mnozí čekali, obzvlášť když vezmeme v úvahu, že vstoupily v platnost rozpočtové škrty. Zdá se, že fundamenty nejsou tak špatné," uvedl v reakci na čísla z trhu práce Russell Price, ekonom z Ameriprise Financial, který v průzkumu agentury Bloomberg patřil k těm, kteří správně předpověděli růst celkové míry nezaměstnanosti na 7,6 %.

Analytici hodnotí květnová čísla z trhu práce jako v podstatě ideální pro trh. Nebyla příliš dobrá, takže nehrozí, že by Fed zpřísňoval svou měnovou politiku. Ale nebyla ani příliš špatná, aby investory vyděsila a vyvolala hlubší obavy o situaci amerických spotřebitelů, potažmo celé americké ekonomiky.

Další chování Fedu a možné změny jeho monetární politiky rozdělují investory na dva tábory. Jedni by se dali popsat tak, že zkrátka berou, dokud Bernanke & spol. dávají, ti druzí varují před možnými důsledky extrémně nízkých sazeb a záplavy levných peněz (v týdnu například Marc Faber nebo Alan Greenspan). Fed ale zatím oficiálně pouze připouští, že se v případě potřeby může měnit objem odkupů dluhopisů, a že ke snížení je potřeba výraznější pokles nezaměstnanosti (pod 6,5 %).

Indexy nákupních manažerů ukázaly, že se důvěra firem v ekonomický vývoj spíše zhoršuje, index ISM v průmyslu se dokonce propadl pod 50 bodů, nicméně sektor služeb náladu drží na slušné úrovni. Americká centrální banka vidí ekonomické oživení v zemi jako "mírné až pomalé", což si řada ekonomů překládá tak, že k začátku června omezení kvantitativního uvolňování zkrátka nehrozí.

Trochu světla do hlavní otázky, která koluje na světových trzích, možná vnesl Vincent Reinhart, bývalý ředitel divize Fedu pro měnové záležitosti. Podle něj Ben Bernanke čeká na okamžik, kdy americká ekonomika vy čtyřech po sobě jdoucích měsících v průměru vytvoří přes 200 tisíc pracovních míst. Podle Roberta Perliho, bývalého pracovníka stejné divize, očekává Fed možná již v létě. "To by bylo potvrzení zlepšující se kondice americké ekonomiky a její schopnosti udržet růstový trend dostatečně silný na to, že nebude vyžadovat tak masivní nákupy dluhopisů, tedy dodávání peněz na trh," uvedl Perli, aktuálně partner v Cornerstone Macro LP. Měnový výbor Fedu zasedá 18. a 19. června. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg nejčastěji očekávají, že Fed omezí nákupy dluhopisů na 65 miliard USD na svém zasedání na konci října.

V novém týdnu budou investory zajímat makrodata, která mohou naznačit, jak jsou na tom spotřebitelé (maloobchodní tržby, index spotřebitelské důvěry) a průmysl (průmyslová výroba). Dopady rozpočtových škrtů a vyšších daní jsou cítit, vedle zmíněných dat budou proto investoři sledovat také bilanci rozpočtu.

Index S&P 500 se po největším dvoudenním růstu od letošního ledna pohybuje relativně bezpečně mezi hranicemi podpory a rezistence, stačí ale pohyb o pár procent, aby z něj vypadl. "Na hladině 1 600 je z dubna dvojitý vrchol, který cena 3. května překonala, aby se pak prakticky bez přerušení vyšplhala k 1 690. Proto je support 1 600 tak důležitý. Po jeho případném prolomení by cena pokračovala v poklesu a ztratila růstovou hybnou sílu. Zároveň by prolomila rostoucí trendovou čáru a 50denní klouzavý průměr. Nejbližší supporty jsou nyní v zóně 1 625 až 1 635 a na hladině 1 600. Na opačné straně je nejbližší rezistence na historickém maximu v pásmu 1 690 až 1 700," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bill Gross Benu Bernankemu: Nejste řešení, jste součást problému Bill Gross Benu Bernankemu: Nejste řešení, jste součást problému Bill Gross se opřel do Bena Bernankeho, když ho i Fed označil za součást problému, ... Rosenberg to přece říkal, že to s tou korekcí nebude samo sebou: 4 argumenty pro pokles cen akcií Rosenberg to přece říkal, že to s tou korekcí nebude samo sebou: 4 argumenty pro pokles cen akcií Býci stále věří, že Fed zachová svou politiku odkupů dluhopisů, podpoří dále americkou ekonomiku, a ... Drahé akcie jako signál kolapsu? Ale kdepak! Drahé akcie jako signál kolapsu? Ale kdepak! Takzvané Shillerovo P/E, tedy ocenění akcií na základě 10letého průměru zisků, u indexu S&P 500 ... Nejvýnosnější z emerging markets? Spojené státy Nejvýnosnější z emerging markets? Spojené státy Podle analytičky Meredith Whitney se bude dařit akciím firem, které působí v Louisianě nebo Severní ...
reklama
reklama