Čas nakoupit akcie Zyngy? Nový šéf má zřejmě tajný úkol firmu prodat

Čas nakoupit akcie Zyngy? Nový šéf má zřejmě tajný úkol firmu prodat

| Tomáš Beránek

Od okamžiku, kdy se veřejnost dozvěděla podrobnosti o smlouvě, kterou Don Mattrick s vývojářem internetových her Zynga uzavřel, se množí spekulace o možnosti rychlého prodeje společnosti do rukou některého z velkých hráčů. Je prodej firmy reálný? A co by investoři zvažující nákup akcií Zyngy měli vědět?

Na post generálního ředitele dvorního dodavatele zábavy pro Facebook usedl Don Mattrick. V čele společnosti tak po pěti letech vystřídal jejího zakladatele Marka Pincuse, který na funkci rezignoval na začátku července. Úkol nového šéfa Zyngy zní jasně: dostat společnost, která od primárního úpisu akcií na konci roku 2011 ztratila téměř 70 % své hodnoty, zpět do formy.

Vývoj ceny akcií Zynga (IPO-červenec 2013)
Vývoj ceny akcií Zynga (IPO-červenec 2013)Zdroj: Yahoo!

Don Mattrick se společností uzavřel smlouvu, podle níž má během následujících pěti let nárok na finanční odměny v souhrnné výši 95 až 105 milionů USD. Roční plat nového šéfa Zyngy bude 1 milion USD. K tomu je dále potřeba připočítat 2 až 4 miliony USD ročně ve formě bonusů, nástupní motivační balíček ve výši 20 milionů USD a dalších 25 milionů USD za jeho rozhodnutí opustit v prospěch Zyngy divizi Xbox Microsoftu. Ani tím výčet Mattrickových příjmů na novém postu nekončí. Každý rok má po dobu následujících pěti let nárok na akcie nebo akciové opce společnosti v hodnotě 7 milionů USD.

Ačkoli je čerpání finančních odměn rozloženo do oněch pěti let, po které podle smlouvy Mattrick v čele Zyngy setrvá, velkou část z nich na svém účtu bude mít již po třech letech. A právě v tomto okamžiku přichází nejzajímavější část nastavení systému finančního ohodnocení. Pokud by se Mattrickovi kdykoli během následujících pěti let podařilo společnost prodat, okamžitě by získal čtvrtinu všech finančních odměn, které dosud nestačil vyčerpat. Pokud by navíc během procesu prodeje firmy přišel o post generálního ředitele, byla by mu přiznána nikoli čtvrtina, ale polovina finančních odměn. Smlouva navíc Mattrickovi zaručuje, že mu při prodeji společnosti bude bez ohledu na to, zda na pozici generálního ředitele setrvá, připsána naprostá většina akcií a akciových opcí. Případný nucený odchod z pozice CEO by mu vynesl také tučné odchodné ve výši 6 až 8 milionů USD.

Mark Pincus (vlevo) a Don Mattrick
Mark Pincus (vlevo) a Don MattrickZdroj: Zynga

Vysoké odstupné a expresní připsání akcií a akciových opcí je v případě nedobrovolného odchodu z vrcholných manažerských postů ve světě velkého byznysu poměrně běžnou záležitostí, přesto jsou ale podmínky Mattrickovy pracovní smlouvy v některých ohledech zcela unikátní. Zejména čerpání velkých částí benefitů a kompenzací v podobě cenných papírů v případě akvizice Zyngy ze strany některého z velkých hráčů investoři komentují jako "velmi neobvyklé".

Na žádosti zpravodajských agentur o komentář společnost nereagovala, a tak zůstává otázkou, zda je snaha o motivaci Mattricka k prodeji Zyngy reálná, nebo se jedná pouze o nepodložené spekulace. Nic to však nemění na skutečnosti, že se společnost nachází v nezáviděníhodné situaci, která si vyžaduje pevné a rozhodné vedení. Za posledních dvanáct měsíců ztratily akcie Zyngy takřka 40 % své hodnoty a společnost hlásí výrazný pokles oblíbenosti svých online her. Na začátku června navíc Zynga v reakci na pokles poptávky po svých produktech ohlásila, že propustí přibližně pětinu svých zaměstnanců. Agentura Reuters tento krok označila za "nejdramatičtější propouštění, k jakému kdy firma sáhla".

Jim Cramer: Akcie Zyngy jsou vhodné k nákupu

Radikální obměnu vedení přivítal legendární investor a moderátor Jim Cramer. "Odcházející Mark Pincus je dalším z řady zakladatelů a šéfů firmy v jedné osobě, který v této roli propadl," říká. "Don Mattrick je úplně jiná liga. Zábavní divize Microsoftu, ze které odchází, pod jeho vedením doslova vzkvétala. Jediným důvodem, proč se o úspěchu této divize Microsoftu příliš neví, je to, že všechna jeho ostatní oddělení jsou tak zatraceně velká, že se mezi nimi Mattrickova obdivuhodná práce ztrácí. Služba Xbox Live má kolem 40 milionů předplatitelů, což je víc, než kolik předplatitelů má Netflix."

Cramer dále připomíná, že to byl právě Don Mattrick, kdo se v době svého dřívějšího působení v Electronic Arts zasadil o nevídaný úspěch dnes již legendárních počítačových her Need for Speed a The Sims. "Zynga je pod vedením Dona Mattricka vhodná k nákupu," radí Cramer.

Zdroj: Quartz

reklama
reklama