10 témat druhého pololetí, která budou hýbat i vašimi penězi

10 témat druhého pololetí, která budou hýbat i vašimi penězi

| redakce

První pololetí mají trhy za sebou. Přichází proto otázka, jakými tématy budou žít následujících šest měsíců. Investoři netrpělivě očekávají, jak se nakonec Fed zachová v případě programu kvantitativního uvolňování, jak se bude vyvíjet evropská recese a kterým směrem vyletí čínský drak. Sledovat se vyplatí i německé volby nebo japonskou "Abenomiku".

1. Fed a vývoj americké ekonomiky

V polovině června Ben Bernanke prohlásil, že by ke snižování objemu odkupovaných dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování mohlo dojít již během letošního roku. Úplné uzavření kohoutů levných peněz šéf Fedu předpověděl na polovinu příštího roku. Podle odhadů Fedu letos americká ekonomika poroste tempem 2,3 až 2,6 %, což je dostatečně rychle na to, aby byla stimulační opatření z jeho strany zastavena.

Investoři se nyní dělí v zásadě na dva tábory. Jedni tvrdí, že je ekonomické oživení stále nedostatečné, a doufají proto, že Fed své plány ještě přehodnotí. Druzí naopak zastávají názor, že rozhodnutí o ukončení stimulace ekonomiky nemohlo přijít v lepší chvíli. Důležité tak bude sledovat nejen tempo růstu ekonomiky, ale i další vývoj nezaměstnanosti v USA, která má na případné ukončení QE zásadní vliv.

2. Americké akcie

Americké akcie se po krátké korekci, kterou reagovaly na prohlášení Bena Bernankeho o blížícím se konci QE, vydaly opět prudce na sever. Září patří z pohledu výkonnosti akcií statisticky mezi horší měsíce, konec roku cenným papírům naopak tradičně přeje. Aktuálně se budou investoři zaměřovat zejména na výsledkovou sezónu, kterou toto pondělí zahájil americký producent hliníku Alcoa lepšími než očekávanými výsledky.

3. Japonská ekonomika a trhy

Do čela boje proti nezvratným demografickým trendům a dvěma desetiletím deflace se v prosinci 2012 postavil nový japonský premiér Šinzó Abe. Pokud však chce získat úplný mandát v boji za navrácení japonské ekonomiky mezi světovou elitu, bude se svojí Liberálně demokratickou stranou muset vyhrát i nadcházející volby do horní komory parlamentu, které se uskuteční 21. července. A šance má poměrně velké – předvolební průzkumy přisuzují liberálním demokratům největší šance napříč politickým spektrem. Rozsáhlým státním investicím, extrémně uvolněné měnové politice a dalším navrhovaným prorůstovým opatřením tak s největší pravděpodobností nebude ani nadále stát nikdo a nic v cestě.

4. Evropská periferie

V Portugalsku a Řecku se po dlouhých měsících plných nejistoty ekonomická situace výrazně zklidnila. Na první pohled pozitivní čísla začínají přicházet i z Itálie a Španělska, což je ale do značné míry způsobeno i předcházejícím velkým pesimismem analytiků, kteří své odhady ekonomického vývoje v periferních zemích eurozóny nastavili extrémně nízko. Případné zrychlení ekonomického oživení v Portugalsku, Itálii, Řecku nebo Španělsku by proto pro investory bylo při srovnání s oficiálními odhady příjemným překvapením.

5. Spojené království

Mezinárodní měnový fond byl v tomto týdnu donucen přehodnotit svá očekávání dalšího vývoje britské ekonomiky. Dosavadní odhad letošního růstu o 0,7 % navýšil na 0,9 %. K zlepšení očekávání přistoupil v případě Spojeného království vůbec poprvé od dubna 2012. Mluvčí britského ministerstva financí v reakci na tento krok prohlásil, že se jedná o jasný důkaz toho, že "ostrovní ekonomika pokročila z fáze záchrany do fáze oživení". Zbytek roku se tak ve Spojeném království ponese zejména v duchu boje o udržení tohoto trendu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama