Americké džíny v ohrožení?

Americké džíny v ohrožení?

| Tomáš Hart

Evropská unie nedávno zavedla 26% clo na dámské džíny původem z USA (jako doplněk k již platnému clu 12 %). To se americkým firmám, z nichž velká část kalhoty vyrábí v Kalifornii, hrubě nelíbí. Hrozí proto, že budou muset Spojené státy opustit, jinak si neudrží konkurenceschopnost.

Američtí designéři produkují džíny od 10 do 200 USD. I když jich není tolik, stále si dost evropských zákazníků rádo připlatí za kalhoty s designem "Made in America".

"Nejde o to, že kalhot za 200 USD se nikdy neprodá tolik jako těch za 20 USD," říká Peter Kim, zakladatel Hudson Jeans. Cílem je dostat modely na módní přehlídku pod známou značkou, a když se to podaří, tak se z toho rozvine mnoho dalších, o hodně levnějších modelů, které využívají příslušnost k exkluzivní značce.

"Drahé džíny určují styly pro levnější kalhoty, které si lidé mohou dovolit," tvrdí Kim. Americké firmy se bojí, že země jako Mexiko a další situace využijí a vytlačí je z lukrativního trhu. Hudson Jeans zatím zvýšené náklady pokrývá ze svých zisků, aby zákazníci nemuseli platit více. Kalhoty hodlá nadále vyrábět v Los Angeles.

reklama
reklama