Co musíte ráno vědět (12. července)

Co musíte ráno vědět (12. července)

| redakce

Kam se vydají americké indexy po prolomení rekordů, čeho se musí bát Telefónica a jak to vypadá, když se vás pokouší sežrat žralok? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve čtvrtek vyšplhaly na rekord

Americký index S&P 500 hned v úvodu vyrostl o 1 % nad 1 670 bodů a překonal svoji rekordní zavírací hodnotu. Nakonec zavíral ještě silnější na 1 675,02 bodu. Naposledy se tak vysoko dostal 21. května, kdy zavíral na 1 669,16 bodu. Od začátku roku je index v plusu 17 %. Dařilo se všem indexům. S&P 500 nakonec posílil o 1,36 %. Rekordní závěr překonal, rekordní intradenní hodnoty 1 687,18 bodu však nedosáhl. Dow přidal 1,11 % a vyrostl také na nový rekord, Nasdaq zakončil růstem o 1,63 %. Za růstem stojí především středeční zprávy z Fedu, které ukázaly, že omezení programu na podporu ekonomiky nemusí přijít nijak rychle. Velkou roli hraje i výsledková sezóna. Optimismus příliš nezchladila ani data z trhu práce, kde nečekaně vzrostl počet žádostí o podporu.

10 témat druhého pololetí, která budou hýbat i vašimi penězi

Konec QE se blíží. Nastal čas oprášit 13 investičních přikázání pro případ pádu trhů?

2. Evropské akcie pokračovaly v růstu čtvrtým dnem

Evropské akcie pokračovaly v růstu, optimismus přinesly do Evropy stejně jako na ostatní trhy středeční zasedání FOMC a slova Bena Bernankeho o pokračování stimulace americké ekonomiky. Stoxx 600 přidal 0,58 %, rostl tak již čtvrtý den po sobě od začátku výsledkové sezóny v USA, kterou odstartovala pozitivně Alcoa. Užší EuroStoxx 50 vzrostl o 0,81 %, britský FTSE 100 o 0,59 %, německý DAX o 1,14 % a francouzský CAC 40 o 0,74 %. Portugalské akcie zaostávaly kvůli nejistotě, zda portugalský prezident Anibal Cavaco Silva schválí nové složení vlády. Portugalský PSI 20 ztratil 2,01 %. V Evropě se dařilo hlavně akciím těžařů. Na zveřejnění měsíční zprávy ECB a výroky členů rady ECB trhy reagovaly jen omezeně.

3. Pražské burze dominovala ve čtvrtek Erste

Pražská burza uzavřela v zisku 1,67 %. Táhly ji akcie Erste Group Bank (+4,20 %), Orco (+2,06 %) a Komerční banky (+1,97 %). Nejméně se dařilo Philip Morris, Telefónice C.R. a Fortuně, které zůstaly beze změny.

Jste akcionáři KIT digital? Pak máte poslední možnost rozhodnout se, co s akciemi udělat

4. Očekávané události

Z amerických dat v pátek nejvíce zaujme index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky za druhý kvartál zveřejní JPMorgan Chase a Wells Fargo. V eurozóně a Japonsku bude zveřejněna průmyslová výroba. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. července

5. Microsoft se mění. Ballmer představil velkou reorganizaci

Šéf Microsoftu Steve Ballmer přišel s velkou reorganizací společnosti. Dá se podle toho, co představil zaměstnancům, charakterizovat jednou větou: Budeme pracovat jako jedna společnost. "Chceme jednu strategii pro jednu firmu Microsoft, nikoli soubor strategií různých divizí," řekl Ballmer.

6. Zlato se šplhá k 1 300 USD za unci, analytici však radí prodávat

Analytici stále neočekávají, že by zlato nastoupilo růstový trend. Růst je prý neudržitelný a čekají se další poklesy. Podle Garyho Clarka z Roubini Global Economics nabídla zlatá rally z posledních dní dobrou příležitost k prodeji. Ceny zlata jsou však podle něj příliš nestabilní na to, aby se vyplatila strategie "kup a drž".

Noční můra zlata, lepší zítřky pro investory?

7. EU se dohodla s USA na přeshraniční regulaci swapových obchodů

Evropská unie a USA konečně postoupily v jednáních o regulaci 633bilionového světového swapového trhu. Dohoda by měla zjednodušit pravidla a snížit bankám náklady.** Navíc by měla odvrátit hrozbu, že by evropské clearingové domy mohly být vyloučeny z amerického trhu.

8. EK vyšetřuje telekomunikační firmy. Hrozí jim pokuta ve výši desetiny obratu

Evropská komise v úterý uskutečnila razie v několika telekomunikačních společnostech v různých členských zemích Evropské unie. Podezřívá je ze zneužívání dominantní pozice na trhu. Podle agentury Reuters jsou vyšetřovány i španělská Telefónica a Deutsche Telekom, který vlastní český T-Mobile.

9. Japonská centrální banka zlepšila hodnocení domácí ekonomiky

Stav japonské ekonomiky je nyní podle banky nejpříznivější za dva a půl roku, a to mimo jiné díky jejím opatřením na podporu hospodářského růstu a poklesu kurzu domácí měny. "Japonská ekonomika začíná mírně oživovat," uvedla centrální banka. Naposledy ve svém hodnocení hovořila o oživování domácího hospodářství v lednu 2011, dva měsíce před příchodem ničivého zemětřesení a přívalové vlny tsunami.

10. Lenovo se stalo jedničkou na trhu s osobními počítači

Čínská firma předběhla na postu vládce trhu americký technologický gigant HP. Uvedly to analytické společnosti Gartner a IDC. Lenovo se už do čela žebříčku na čas dostalo loni ve 3. čtvrtletí, ale jen podle dat Gartneru. Podle IDC byl tržní podíl společnosti Lenovo ve 2. čtvrtletí letošního roku 16,7 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Na Den nezávislosti se parta lidí v americkém Ocean City v Marylandu domluvila, že půjde rybařit. Mezi návnady připevnili rybáři podvodní kameru a spustili ji z člunu. Na návnadu zabral žralok mako, který se v jedné chvíli chytil i na kameru.

reklama
reklama