Dobrá zpráva pro zlato: Zpomalení Číny

Dobrá zpráva pro zlato: Zpomalení Číny

| redakce

Komoditám se příliš nedaří kvůli obavám ze zpomalující čínské ekonomiky. Jenže podle Barclays existuje kov, který by mohl z tvrdého přistání druhé největší ekonomiky profitovat.

Čínská poptávka po zlatě by měla se strmým propadem ekonomiky rychle vzrůst. Zpomalení totiž dle Barclays změní důvod, proč Číňané zlato nakupují. Stane se pro ně bezpečným přístavem.

"Tvrdé přistání otřese vírou ve vládu a její politiku a povede k propadu jüanových aktiv. To znamená, že se zlato stane pro domácí investory důležitým jako zajišťovací nástroj," říká analytička z Barclays Sudakshina Unnikrishnan.

Podle ní by zpomalení čínské ekonomiky navíc mělo změnit přístup Číňanů k nákupům zlata. Zatímco teď nakupují zlato nárazově – během svátků a slavností nebo při propadu cen –, v budoucnu by mohli nakupovat konzistentně.

Ve středu nepříjemně překvapila čísla o nečekaném poklesu čínského exportu. Analytici již delší dobu snižují prognózy růstu čínské ekonomiky. Čína je už teď druhý největší spotřebitel zlata na světě po Indii a čínská poptávka má velký vliv na jeho cenu. "Očekáváme, že většina kovů bude zpomalením Číny tvrdě zasažena, zlato se může tomuto trendu vzepřít," dodává Unnikrishnan.

Cena zlata po prudkém propadu pod 1 200 USD za trojskou unci v posledních dnech mírně roste.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama