Proč prožíváme nejvíc nenáviděný býčí trh v historii?

Proč prožíváme nejvíc nenáviděný býčí trh v historii?

| redakce

Přestože je americký index S&P 500 od začátku roku o zhruba 15 % výše a blíží se opět k historickým maximům, roste za nejhorších čísel, které si lze představit.

Stačí se podívat na nejvíce rostoucí akcie. Co najdeme? Nízké poměry ceny k ziskům, nulové dividendové výnosy, vysoké krátkodobé úroky a špatná hodnocení od analytiků. Není to prostě trh, který by měl vyhrát soutěž krásy. Spíše by mohl získat titul ošklivého býka.

Na trzích přitom platí poučka: "Když rostou akcie z druhé ligy, brzy přijde pád." Jinými slovy, investoři už nevědí, co nakupovat, a tak lijí peníze do nekvalitních akcií. To však nemůže trvat dlouho. Potom bublina splaskne.

Jeffrey Saut, hlavní investiční stratég společnosti Raymond James, si myslí, že nás dělí několik týdnů od skutečného propadu burzy. "Když vypustí psy, je čas začít ohlížet se přes rameno," říká.

Trocha statistiky z letošního vývoje indexu S&P 500 podle Bespoke Investment:

50 největších akcií posílilo o 13,3 %, 50 nejmenších akcií posílilo o 21,9 %.

50 akcií s nejnižším ukazatelem P/E posílilo o 26,7 %, 50 akcií s nejnižším P/E zažilo podobný růst.

Akcie s nulovým dividendovým výnosem posílily o 19,9 %, což je více než u akcií s nejvyšším dividendovým výnosem.

50 akcií s nejnižším hodnocením od analytiků vyrostlo o 22,7 %.

Je vidět, že pokud stará poučka o růstu druhořadých akcií platí, čekají trh horké chvilky. Podle některých ekonomů však nemusí být zdaleka tak zle. Jim Paulsen z Wells Capital Management například tvrdí, že jde o běžnou reakci trhu poté, co investoři začali znovu věřit v ekonomiku. "Jde o důkaz návratu důvěry. Investoři znovu akciím věří, a proto nakupují i horší cenné papíry. To je přirozené," říká Paulsen.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama