Nebezpečí investic s jasně daným výnosem: Umíme to i v Česku

Nebezpečí investic s jasně daným výnosem: Umíme to i v Česku

| Aleš Tůma

Loňská novela zákona o dluhopisech výrazně zjednodušila jejich vydávání. Z pohledu snižování byrokratické zátěže firem jistě dobrá zpráva. Investoři by ale měli bedlivěji studovat, co se vlastně chystají koupit.

Denně se setkáváme s tím, že investoři pro stromy nevidí les. Například se jim rozsvítí oči při slibu vysokého "garantovaného" výnosu, ale už nezkoumají kvalitu garance. Velká část Čechů je až extrémně konzervativní, na druhou stranu ale existuje skupina investorů, která se snadno nechá zlákat k vysoce spekulativním obchodům. Vzácné případy mohou dokonce spadat do obou skupin.

Rýpavé články mají jediný cíl - upozornit čtenáře na to, že by měli brát v úvahu výhody i nevýhody zamýšlené investice, posuzovat portfolio jako celek, mít finanční plán a tak dále. Zní to triviálně, ale triviální to není.

Nové emise na obzoru

V závěru loňského roku firmy využívaly mimo jiné končící daňové výhody pro dluhopisy s korunovou nominální hodnotou a na trhu se objevila řada nových emisí. Z těch mediálně známějších jmenujme třeba Leo Express. Teď se zdá, že se spouští další vlna. Zájem firem podpořilo i to, že se v určitých případech nemusejí zatěžovat sepisováním sáhodlouhého prospektu emise, postačí jim stručné emisní podmínky.

Rozhodně nepatřím mezi příznivce všemožných regulací, omezení byrokracie je chvályhodné. Firmy budou mít o něco snadnější přístup k financování, což je koneckonců dobře i z makroekonomického pohledu. Zároveň to ovšem vytváří nová rizika pro investory. Některé z nových emisí jsou totiž poněkud bizarní.

Úvěrový žralok si půjčuje. Zn.: levně

Uveďme jako příklad jistou úvěrovou společnost, která nabízí pětileté dluhopisy s fixní sazbou 6 %. Emisní podmínky mlčí o hospodaření firmy, je tedy potřeba zapátrat v obchodním rejstříku. Ani tam ale odpověď nenajdeme. Společnost vznikla teprve v roce 2011 a hospodaření za rok 2012 zatím v rejstříku nezveřejnila.

Firma se zabývá poskytováním nebankovních půjček, a to ne ledajakých, ale rychlých on-line půjček s RPSN od lidových 3 752 % až po stěží uvěřitelných 23 236 % (dlužník si půjčí 2 000 Kč a za 16 dní vrací 2 540). Sazby jsou přehledně uvedeny na webu firmy a dlužníci vědí, do čeho jdou. Přesto tento typ podnikání nebudí zrovna důvěru. Eufemisticky řečeno.

Tedy rekapitulace: Jde o malou firmu bez historie, bez informací o hospodaření, míře zadlužení před a po emisi dluhopisů a podobně, navíc v poměrně rizikovém oboru. Závazky z dluhopisů také nejsou kryty žádným zajištěním. Odpovídá tedy sazba 6 % p.a. podstoupenému riziku, když si za podobné sazby půjčovaly i zavedenější, větší a transparentnější firmy? Zřejmě ani zdaleka.

Diverzifikace bez legrace

Ani v případě solidnějších nabídek by investoři neměli zapomínat na diverzifikaci. A také na nízkou likviditu investice. Sekundární trh s dluhopisy je v ČR polomrtvý, pro malé emise to platí dvojnásob. V případě potřeby se může podařit dluhopis prodat jen s velkými náklady, případně vůbec. Je tedy vhodné počítat s držením do splatnosti.

Kompletní článek najdete na serveru Finmag.cz

Zdroj: Finmag.cz

reklama
reklama