5 způsobů, jak roboti pomohou zdravotnictví

5 způsobů, jak roboti pomohou zdravotnictví

| Tomáš Hart

Americké nemocnice si již delší dobu pohrávají s myšlenkou většího zapojení robotických pomůcek do každodenní praxe. I když některé již zaznamenaly solidní výsledky a začínají se používat stále častěji, jejich intenzivnějšímu nasazení zatím brání určitá ostýchavost pouštět roboty do oblastí, které byly doménou pouze lidské interakce lékař-pacient. Zavádění robotiky brzdí také nejistota ohledně přístupu pojišťoven (kdo by platil náklady v případě komplikací?) a vysoké ceny.

VentureBeat.com přišel s pěti způsoby zapojení robotů, které podle odborníků budou do deseti let tak samozřejmé, že nikoho nenapadne se jejich použití divit či bránit

1. Boj s infekcemi a bakteriemi

V USA se každý rok přes 1,7 milionu lidí nakazí během pobytu v nemocnici, což vede ke komplikacím, někdy i ke zbytečným úmrtím. Robot Xenex dokáže svým UV zářením zabít bakterie v uzavřených prostorách a pokojích a znemožní opětovnou reprodukci bakterií. Nemocnice, které Xenex používají, hlásí průměrně 40% pokles výskytu bakterií, u některých typů dokonce 82%.

2. Virtuálně přítomný doktor

Jde o pojízdné zařízení, přes které se doktor dokáže spojit s pacientem nebo instruovat sestru o nejvhodnějším způsobu zákroku. Robot se dá ovládat přes tablet, takže dokáže v nemocnici přejíždět z místa na místo, zatímco doktor od ní může být vzdálený stovky kilometrů. Vyrábí firma iRobot, na robota již získala certifikát FDA.

3. Chůze s náhradou amputované nohy

Systém řeší firma iWalk a její kloubní protéza. Na rozdíl od jiných funguje i jako kloub, je tedy funkční prakticky stejně jako normální končetina.

4. Operatér

Intuitive Surgical se s chirurgickým robotem da Vinci dostal v jeho použití daleko, loni se uskutečnilo již 450 tisíc jím asistovaných operací. Problém je ale zatím v ceně, investici 1,5 milionu USD si hodně pracovišť rozmyslí.

5. Terapeut

V Americe se stále častěji v nemocnicích objevuje robot Paro, výrobek japonské firmy AIST. Tento robot imitující živého tuleně funguje jako terapeutická pomůcka pro seniory i děti, stojí ale 5 tisíc USD.

reklama
reklama