Burzovní kalendář 15. - 19. 7. 2013

Burzovní kalendář 15. - 19. 7. 2013

| redakce

Největší dopad na trhy bude mít v novém týdnu výsledková sezóna. Svá čísla zveřejní firmy jako Coca-Cola, Microsoft nebo Google, největší očekávání jsou ale spojena s hospodařením a výhledy bank. K situaci v USA a měnové politice bude mluvit šéf Fedu Ben Bernanke, v Evropě se po snížení ratingu Francie opět dostává do popředí zájmu dluhová krize.

USA

15/7 - 19/7 Výsledková sezóna (Citigroup, Microsoft, Intel, Coca-Cola)

15/7 Maloobchodní tržby

15/7 Index aktivity newyorského Fedu

15/7 Podnikové zásoby

16/7 Index spotřebitelských cen

16/7 Průmyslová výroba

16/7 Index trhu nemovitostí

17/7 Započatá výstavba

17/7 Projev Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů

17/7 Béžová kniha

18/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

18/7 Projev Bena Bernankeho v Senátu

18/7 Index aktivity filadelfského Fedu

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu dostaly na nová historická maxima. S&P 500 posílil o 2,96 % a v pátek se dostal na novou historickou zavírací hodnotu 1 680,19 bodu. Rekord pokořil s týdenním růstem o 2,17 % na 15 464,30 bodu také index Dow. Nasdaq vzrostl o 3,47 % a překonal hranici 3 600 bodů.

Překonání rekordů by přitom pro americké akcie mohlo být impulzem k dalšímu růstu. "Technické indikátory jsou v býčím nastavení. Cena zřejmě brzy otestuje psychologickou hladinu 1 700 bodů a začne si hledat cenové rozpětí, kde by se nějaký čas mohla pohybovat," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S cenami akcií bude v novém týdnu hýbat hlavně výsledková sezóna. Firmy do ní vstoupily úspěšně. Očekávání trhu překonala jak hliníkářská společnost Alcoa, tak dvě velké banky JPMorgan a Wells Fargo, které reportovaly výsledky v pátek. V týdnu se čeká smršť výsledků. Reportovat budou třeba Coca-Cola, Microsoft, technologická IBM, banky Goldman Sachs a Citigroup nebo Google.

Analytici oslovení agenturou Reuters odhadují za druhý kvartál růst zisků o 2,8 %, ještě v lednu však byla očekávání +8,4 %. Pro tržby se předpokládá růst 1,5 %. Nízká očekávání se mohou na akciovém trhu projevit pozitivně, protože se budou firmám snadněji překonávat. Pokud však ani tato nízká očekávání nebudou naplněna, bude propad o to větší. "Vidíme spíše sektory, které mohou negativně překvapit," říká Barry Knapp z Barclays Capital.

Analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl je optimističtější. "Dosud zveřejněné výsledky byly vesměs pozitivní. Platí přitom, že během takto rozjeté výsledkové sezóny akcie rostou. Proto nečekám, že se to v následujících týdnech změní," říká. Podle něj se nejvyšší zisky čekají u finančního a telekomunikačního sektoru, nemělo by se naopak dařit producentům základních materiálů, kteří trpí nižším tempem růstu čínské ekonomiky.

Finanční společnosti boudu investoři sledovat zřejmě nejvíce. Čeká se, že jejich zisky vzrostou v druhém čtvrtletí o 19,6 %. To je nejvyšší očekávání ze všech sektorů. "Právě proto, že očekávání tu jsou nejvyšší, bude důležité, zda se naplní. Jinak mohou banky strhnout dolů celý trh," říká Sam Stovall, hlavní investiční stratég Standard & Poor's.

Poslední slovo neřekl ani Fed, jehož kroky vyhnaly minulý týden akcie na rekordy. Centrální banka zjemnila svou rétoriku ohledně brzkého zastavení ekonomických stimulů. **Pro začátek jejich ukončování totiž nejsou zdaleka všichni členové FOMC, Ben Bernanke navíc řekl, že při vysoké nezaměstnanosti není ukončování stimulů na pořadu dne. A Bernanke bude slyšet i v průběhu nového týdne. Ve středu a ve čtvrtek vystoupí v Kongresu. Jeho projevy mohou leccos naznačit, žádně překvapení se ale nečeká. Více zpráv o stavu americké ekonomiky, na němž závisí ukončování QE, může ve středu přinést Béžová kniha.

Z makrodat budou důležitá čísla o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, stavebnictví a inflaci. Maloobchodní tržby podle agentury Bloomberg v červnu vzrostly o 0,8 %, což by měl být nejvyšší růst za poslední čtyři měsíce. Čeká se také růst průmyslové výroby a stavebnictví. Inflace očištěná o ceny potravin podle průzkumu Bloombergu byla v červnu +1,6 %, což je nejméně za dva roky. Podle Bernankeho by se měla inflace vrátit k cíli 2 %.

Proč prožíváme nejvíc nenáviděný býčí trh v historii? Proč prožíváme nejvíc nenáviděný býčí trh v historii? Přestože je americký index S&P 500 od začátku roku o zhruba 15 % výše a ... 10 největších rizik současnosti 10 největších rizik současnosti Analytici i investoři vnímají riziko poklesu akcií i přes nedávnou korekci na trhu jako omezené. ... Konec QE se blíží. Nastal čas oprášit 13 investičních přikázání pro případ pádu trhů? Konec QE se blíží. Nastal čas oprášit 13 investičních přikázání pro případ pádu trhů? Greg Greenberger, nyní přispěvatel CNBC, oslovil před 18 lety, kdy se index S&P 500 pohyboval ...
reklama
reklama