Akciová bublina: Má stále smysl nakupovat?

| Petr Fiala

Začnu závěrem: Investorům lze doporučit, aby si užili růstu, dokud to jde, ale s vědomím toho, že mají za sebou silnou podporu centrálních bank. Jednoho dne se možná situace Fedu vymkne z rukou, ale asi ne hned. Dokud k tomu nedojde, je možné sázet na další růst cen akcií. Zdůvodnění následuje.

Hrozba podzimního výplachu na trzích

Použil jsem vzdálenost od 200týdenního klouzavého průměru měřenou indikátorem Z-SCORE. Jeho hodnota investorům říká, kolik směrodatných odchylek je aktuální cena vzdálena od svého dlouhodobého průměru, kterým je v tomto případě zmíněný 200týdenní průměr. Z tohoto pohledu akciový trh je v bublině. Letos v květnu dosáhl Z-SCORE hodnoty 2,6 (mírně výše než v květnu 2007).

V tomto ohledu se lze obávat, aby podzim letošního roku nepřipomněl závěr roku 2007 více, než je zdrávo. V roce 2008 došlo k prasknutí cenové bubliny a indikátor Z-SCORE se vydal opačným směrem, až dosáhl na podzim 2008 neuvěřitelně nízké hodnoty -3,8. Z hlediska současných maxim, která lze přičíst Bernankeho měnové politice v čele Fedu, se jeví jeho předchůdce Greenspan jako úplný břídil. Maximum Z-SCORE indikátoru při technologické cenové bublině roku 2000 dosáhlo "pouhých " 2,0.

Jsou akcie v cenové bublině?

Těžko říci, jak to dopadne. Faktem je, že umělé zásahy do vývoje na trzích v minulosti nikdy neskončily dobře. Mám pocit, že výkonnost americké ekonomiky neodpovídá novým maximům na akciových trzích. Problémy se mohou objevit například kvůli rostoucí ceně ropy, kde se dá během letní sezóny předpokládat její další zdražování, což bude zvyšovat provozní náklady firem. Problémy mohou vzniknout také kvůli rostoucím úrokovým sazbám v USA, a nakonec i jinde ve světě, zejména v rizikových zemích jižní Evropy nebo v některých asijských ekonomikách.

Problémy nepřijdou rychle

Na druhé straně si nemyslím, že se nějaké vážnější potíže na akciových trzích projeví v nejbližší době. Možná až příští rok, nejdříve někdy později během podzimu letošního roku (analogie s rokem 2007). Zatím je totiž silná skupina akcií, která v uplynulých 13 letech spolehlivě signalizovala budoucí změnu dlouhodobého trendu jak u akcií, tak v ekonomice. Jedná se o skupinu vybraných cyklických akcií, ze kterých jsem sestrojil takzvaný SMART index. Ten spolehlivě ukázal nejen vrchol v roce 2000 , ale i vrchol v roce 2007 a cenová dna v letech 2002 a 2009.

SMART index typicky předbíhá vývoj hlavního akciového indexu S&P 500 o několik měsíců, a to jak nahoru, tak dolů. Je to vidět na grafu v letech 2007 i 2009. V současnosti je index velice silný a jeho vytvořená cenová formace také, což zatím slibuje pokračování růstu cen akcií. Zatím zkrátka neexistuje odchylka od indexu S&P 500, která je tak typická pro významné cenové vrcholy.

SMART index zatím hovoří v prospěch dalšího růstu cen akcií
reklama
reklama