Co musíte ráno vědět (18. července)

Co musíte ráno vědět (18. července)

| redakce

Jak s burzami zamávalo vystoupení Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů, jak se vyvíjí situace v Egyptě a proč se vyplatí mít účet PayPalu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po Bernankeho slovech v mírném plusu

Americké akcie ve středečním obchodování po vystoupení Bena Bernankeho v Kongresu mírně posilovaly, Dow se pohyboval kolem nuly. Investory ve středu zklamaly údaje o započaté výstavbě, která v červnu spadla na jedenáctiměsíční minimum, Ben Bernanke však ve Sněmovně reprezentantů prohlásil, že trh s nemovitostmi oživuje a středeční data mohou být jen jednorázový výkyv. Zároveň byla dnes zveřejněna situační zpráva Fedu zvaná Béžová kniha. Konstatovala, že průmyslové továrny ve většině z 12 regionálních distriktů Fedu zaznamenávaly ve sledovaném období nárůst nových zakázek, dodávek nebo produkce. Russell 2000 uzavřel na historickém maximu, Nasdaq se středečním obchodováním vyšplhal se ziskem 0,32 % na 3 610 bodů, což představuje třináctiletý rekord. Dow posílil o 0,12 % na 15 470,52 bodu a S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 1 680,91 bodu. Po ukončení obchodování zveřejnily hospodářské výsledky společnosti IBM, Intel, e-Bay a American Express. Jak dopadly v minulém čtvrtletí? Americké akcie po vystoupení Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů posilovaly

Akcie pohledem technické analýzy: Nejprve konsolidace, pak další rekordy?

Autor Měnových válek Rickards o QE: Fed buď utáhne kohouty v září, nebo vůbec

2. Evropské akcie díky projevu Bena Bernankeho ve středu posilovaly

Evropské akcie ve středu smazaly úterní ztráty a posilovaly v reakci na ujišťování Bena Bernankeho o záměru Fedu udržet monetární politiku v nejbližší budoucnosti uvolněnou. Britský FTSE 100 si připsal 0,24 %, francouzský CAC 40 0,55 % a německý DAX 0,65 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a maloobchodu, mírně naopak ztrácely telekomunikace a realitní společnosti.

Evropa po krizi: Babylon i hybrid, předpovídají experti

Evropa 2.0: Ze snu se stala noční můra. I tak ale společné Evropě věřím, říká Vladimír Dlouhý

3. Pražská burza ve středu klesala již čtvrtý den v řadě

Index PX ve středu odepsal 0,24 %. Akcie ČEZ oslabily o 1,56 % poté, co banka JPMorgan snížila cílovou cenu z 900 Kč na 490 Kč. Nedařilo se však ani developerovi Orco, jehož cenné papíry zlevnily o 1,20 %. Podražily naopak akcie NWR (+2,38 %) a znojemské společnosti Pegas Nonwovens (+1,83 %).

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

4. Očekávané události

Nokia, Akzo Nobel, Skanska, Philip Morris International, Verizon, Morgan Stanley a Microsoft zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Akcionáři amerického výrobce osobních počítačů Dell budou hlasovat o návrhu skupiny investorů zahrnující jeho zakladatele Michaela Della na převzetí podniku za 24,4 miliardy dolarů, přestože výbor zvažoval odsunutí hlasování na pozdější termín. Šéf americké centrální banky Ben Bernanke vystoupí ve výboru Senátu s pololetním hodnocením americké ekonomiky a měnové politiky. Zopakuje projev z předchozího dne ve Sněmovně reprezentantů, který jsme sledovali živě, a bude odpovídat na otázky. A jako každý týden se dozvíme počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Co dalšího trhy ve druhé půlce týdne čeká, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem 18. a 19. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Ben Bernanke vystoupil ve Sněmovně reprezentantů a strávil tam tři hodiny. Ve čtvrtek ho čeká totéž v Senátu

Ben Bernanke přednesl Sněmovně reprezentantů názor Fedu na současný stav ekonomiky a prohlásil, že v dohledné době bude Fed udržovat velmi uvolněnou politiku. Jeho vystoupení jsme pro vás sledovali živě, stejně jako budeme sledovat jeho čtvrteční projev v Senátu. Jednání ve Sněmovně reprezentantů bylo prodlouženo o 15 minut kvůli technickým potížím při zahájení - mikrofony Bena Bernankeho a některých poslanců nefungovaly a jak řekl předseda výboru, "poslanci by Bernankeho rádi slyšeli". Proto musel nastoupit technický oddíl.

Béžová kniha Fedu: Americká ekonomika v červnu dále mírně rostla

6. Situaci v Egyptě se snaží zklidnit dočasná vláda. Protesty pokračují

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr uvedl do funkce 34 nových ministrů vlády Házima Biblávího, kteří zemi povedou až do dočasných voleb. Není mezi nimi ani jeden zástupce islamistických stran, přestože vítězí ve volbách od roku 2011. Muslimské bratrstvo vládu odmítá. "Je to nelegitimní premiér a nelegitimní kabinet," prohlásil mluvčí Bratrstva. "Neuznáváme žádného jejího zástupce."

7. Mark Carney sjednotil názor Bank of England. Pro zachování programu nákupu dluhopisů hlasovali všichni jednotně

Nový šéf Bank of England na svém prvním zasedání měnového výboru v červnu sjednotil hlasující členy. Na rozdíl od minulého šéfa Mervyna Kinga, který lobboval za zvýšení programu na 400 miliard liber ze stávajících 375 miliard, přičemž ho dva z členů výboru v jeho záměru podporovali, na červnovém zasedání Bank of England se všech devět hlasujících vyjádřilo pro zachování objemu QE na 375 miliardách liber. 

8. Americký regulátor potvrdil rekordní pokutu pro Barclays

Americký regulátor potvrdil rekordní pokutu 453 milionů USD pro britskou banku Barclays a čtyři její obchodníky kvůli manipulaci trhu s elektřinou v Kalifornii a na západním pobřeží USA. Federální komise pro regulaci energetiky (FERC) pokutu bance navrhla v říjnu 2012. Banka se chce proti pokutě bránit.

9. Chevron investuje spolu s YPF do těžby v Argentině

Argentinská státní ropná firma YPF a americký Chevron podepsaly dohodu o společné investici 1,24 miliardy USD do těžby ropy z břidlic v Argentině. Investice je první velkou soukromou investicí od znárodnění YPF v květnu 2012. Naleziště ropy a plynu v břidlicích Vaca Muerta, kterého se investice týká, by mohlo být jedním z největších na západní polokouli.

10. Řecký parlament přijal zákon umožňující propouštění státních zaměstnanců

Nad ránem přijal řecký parlament zákon, kvůli kterému se v zemi v úterý stávkovalo a ve středu dále protestovalo. Učitelé, policisté a další tak přicházejí o jistotu "definitivy", Řecku ale přijetí úpravy otevírá cestu k dalším zhruba 7 miliardám eur zahraniční pomoci. Nezaměstnanost je již nyní v Řecku rekordní. Před hlasováním se premiér Samaras snažil tlumit vášně a oznámil první snížení daně v zemi za poslední čtyři roky. Od srpna DPH restaurací klesne z 23 na 13 %. "Budeme pokračovat ve šplhání na horu, dostaneme se na její vrchol, který není daleko, a přijdou lepší dny pro náš lid," uvedl Samaras.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

PayPal omylem připsal Američanovi 92 biliard dolarů

Nejbohatším člověkem na světě, i když jen na chvíli a kvůli účetní chybě, se stal s více než 92 biliardami dolarů Američan Chris Reynolds. Neuvěřitelnou sumu, jež více než milionkrát překračuje jmění zakladatele společnosti Microsoft a podle agentury Bloomberg nejbohatšího člověka světa Billa Gatese, mu připsala platební společnost PayPal. "Zřejmě bych splatil státní dluh. Poté bych koupil (baseballový klub) Phillies, kdyby byl k mání za dobrou cenu," řekl Reynolds o plánech na utrácení, pokud by peníze skutečně měl.

reklama
reklama