Co musíte ráno vědět (19. července)

Co musíte ráno vědět (19. července)

| redakce

Jak si vedly burzy po příznivých datech ze Spojených států, jak se vyvíjí situace kolem odkupu společnosti Dell a která rocková ikona se konečně nechala vlákat do chomoutu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posunuly historická intradenní maxima

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování pokračovaly v růstu a indexy Dow i S&P 500 překonaly historická intradenní maxima. Trhy podporuje dobře rozjetá výsledková sezóna a ve čtvrtek se přidal i pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti na dvouměsíční minimum. Pozitivně překvapil i index průmyslové aktivity filadelfského Fedu.

Index Dow posílil o 0,50 % a uzavřel na novém maximu 15 548,54 bodu, širší S&P 500 uzavřel shodně o 0,50 % výše a rovněž stanovil nové uzavírací maximum na 1 689,37 bodu. Nejslabší výkon předvedl technologický Nasdaq, který přidal jen 0,04 % a uzavřel na 3 611,28 bodu. Ben Bernanke ve čtvrtek pokračoval v diskuzích s politiky, tentokrát v Senátu. Šéf Fedu zopakoval, že je třeba případné omezení či ukončení programu QE pečlivě zvážit, protože by nebylo dobré, aby tento krok přišel příliš brzy nebo naopak příliš pozdě. Zároveň zdůraznil, že nezaměstnanost je stále příliš vysoká.

Investoři s poměrně velkými očekáváními vyhlíželi výsledky společností Google a Microsoft, které přišly po uzavření trhů. Odhady analytiků však naplněny nebyly a oba tituly v after-marketu ztrácely kolem 5 %. Více o čtvrtečním obchodování včetně zlepšení výhledu ratingu USA zde: Americké akcie ve čtvrtek dále posilovaly. S&P 500 a Dow opět posunuly svá maxima

Small caps: Největší akciová bublina, nebo příležitost na zdeformovaném trhu?

Autor Měnových válek Rickards o QE: Fed buď utáhne kohouty v září, nebo vůbec

2. Evropské akcie navázaly na středeční růst a dále posilovaly

Evropské akcie ve čtvrtek rozšiřovaly předchozí zisky díky pozitivním zprávám ze Spojených států a úspěšné výsledkové sezóně. Britský FTSE 100 si připsal 0,95 %, francouzský CAC 40 1,44 % a německý DAX 1,0 %. Nejvíce se dařilo bankám a automobilkám, odepisovaly naopak potravinářský a technologický sektor.

Evropa po krizi: Babylon i hybrid, předpovídají experti

Evropa 2.0: Ze snu se stala noční můra. I tak ale společné Evropě věřím, říká Vladimír Dlouhý

3. Pražská burza zastavila ve čtvrtek propad a poprvé tento týden uzavřela v plusu

Index PX si připsal ve čtvrtek 0,62 %. Nahoru ho vytáhly akcie Erste Group Bank (+2,17 %), znojemské firmy Pegas Nonwovens (+1,98 %) a pojišťovny VIG (+1,29 %). Dařilo se však i cenným papírům ČEZ (+0,72 %) a developera Orco (+0,78 %). V červených číslech naopak zakončily obchodování akcie Komerční banky (-1,26 %), Fortuny (-0,51 %), Telefóniky C.R. (-0,42 %) a TMR (-0,42 %).

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

4. Očekávané události

V pátek začíná dvoudenní setkání ministrů financí zemí G20 v Moskvě. Pokračuje i výsledková sezóna - švédská automobilka Saab, výrobce zahradní techniky Husqvarna AB, výrobce nákladních vozů Scania, výrobce domácích spotřebičů Electrolux, průmyslový konglomerát Honeywell, General Electric, společnost Schlumberger a výrobce domácích spotřebičů Whirlpool zveřejní hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí. Co dalšího byste před víkendem měli vědět, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem 18. a 19. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Irsko prošlo kontrolou úvěrového programu, uvedlo ministerstvo

Irsko úspěšně prošlo další kontrolou plnění podmínek úvěrového programu, který má dohodnutý s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií. Uvedlo to ve čtvrtek tamní ministerstvo financí. Země by podle plánu měla opustit záchranný program na konci letošního roku.

6. Akcionáři Dellu budou o možnosti odkupu společnosti jednat znovu 24. července

Akcionáři americké počítačové společnosti Dell se ve čtvrtek sešli na mimořádné valné hromadě, aby hlasovali o návrhu skupiny investorů v čele se zakladatelem firmy Michaelem Dellem firmu za 24,4 miliardy dolarů převzít. Hlasování ale bylo hned po zahájení valné hromady odloženo na 24. července.

7. ČNB asi již nebude dohlížet na některé ukazatele poboček bank

Od roku 2015 by Česká národní banka neměla nadále dohlížet na úroveň likvidity poboček zahraničních bank působících v ČR. Nově by na tento ukazatel, který se zaměřuje na schopnost společnosti krátkodobě dostát svým závazkům v případě neočekávaných problémů, měly kontrolovat orgány země, kde má pobočka sídlo. Vyplývá to z návrhu novely, kterou předložilo ministerstvo financí do připomínkového řízení. Změnu si vyžádaly nové směrnice a nařízení EU ohledně podnikání finančních institucí.

8. Lagardeová (MMF): Monetární politika "nemůže zastupovat" roli reforem. ECB má manévrovací prostor, bude-li to potřeba

Evropská centrální banka má stále k dispozici prostředky, které může v případě potřeby využít k podpoře ekonomiky. Řekla to ve čtvrtek při návštěvě Litvy šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. "Je jasné, že měnová politika nemůže být lékem na všechno, co je zapotřebí udělat. Na rozdíl od řady ostatních centrálních bank má ale Evropská centrální banka stále prostor k manévrování, pokud by to bylo zapotřebí a pokud by měla pocit, že to je nezbytné," řekla Lagardeová v panelové diskusi zorganizované litevskou centrální bankou.

9. NWR: Průměrné ceny koksovatelného uhlí pro 3Q2013 klesnou o 8 % na 92 eur

NWR oznámila, že se dohodla na průměrných cenách uhlí pro 3. čtvrtletí 2013. Zveřejnila také objemy produkce a prodejů za 2. čtvrtletí a 1. pololetí 2013. Společnost potvrdila své cíle pro fiskální rok 2013 z 15. května pro objemy produkce uhlí 9 až 10 milionů tun, prodejů uhlí 8,5 až 9,5 milionu tun a dalších 500 tisíc tun prodejů ze zásob energetického uhlí. NWR dále očekává objemy produkce koksu 700 tisíc tun a prodejů 600 tisíc tun.

10. Francouzský parlament schválil reformu bankovního sektoru

Francouzský parlament ve čtvrtek schválil rozsáhlou reformu bankovního sektoru, která má pomoci předcházet finančním krizím a lépe bránit zájmy daňových poplatníků. Nový zákon podle agentury DPA například nařizuje bankám, aby oddělily rizikové obchodní aktivity od tradičních úvěrových operací.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Tina Turner se vdala za svého dlouholetého partnera

Legendární rocková zpěvačka Tina Turner se ve Švýcarsku provdala za Erwina Bacha, svého dlouholetého partnera. 73letá zpěvačka si svého o 16 let mladšího přítele vzala na radnici městečka Küsnacht, kde vlastní zámeček u jezera. O sňatku média informoval starosta města, který uvedl, že prostá svatba proběhla na přelomu června a července.

reklama
reklama