Small caps: Největší akciová bublina, nebo příležitost na zdeformovaném trhu?

| redakce

Ceny akcií menších amerických společností (small caps) sledované indexem Russell 2000 se na začátku týdne dostaly na extrémně vysoké úrovně. Tak daleko od 200denního klouzavého průměru index nebyl od května 2011. I vůči indexu S&P 500, který má za sebou řadu růstových měsíců, se Russell 2000 pohybuje výrazně výše.

Small caps se letos extrémně daří
Small caps se letos extrémně daří

Technický analytik Jonathan Krinsky z Miller Tabak upozorňuje na extrémní překoupenost akcií s malou tržní kapitalizací. "Index Russell 2000 se vyhoupl na nová historická maxima i nad psychologickou úroveň 1 000 bodů a na začátku týdne byl téměř 5 % nad svým 20denním průměrem a 15 % nad 200denním průměrem. V květnu tato mezera dosáhla 14,5 % dva dny před vrcholem vývoje ceny indexu, po němž následovala konsolidace," napsal v pondělí.

Překoupenost ovšem - především na trendujícím trhu - nemusí být důvodem k prodeji. Když býčí trh vydrží, mohou být akcie z technického hlediska překoupené dlouhou dobu. Například v květnu 2011 byla situace podobná té současné, ale Russell 2000 posiloval ještě déle než měsíc. "Krátkodobě je ale riziko konsolidace vzhledem k možnému zhodnocení opravdu vysoké," upozorňuje Krinsky.

Indexy Russell - rok 2013
Indexy Russell - rok 2013

Small caps ani na současných vysokých úrovních nejsou od začátku roku nejvýkonnější ze všech "rodin" amerických akcií. Tituly s nejmenší tržní kapitalizací (micro caps, průměrná kapitalizace firmy v jejich indexu je zhruba 540 milionů USD) jsou na tom ještě lépe. Průměrná cena vůči účetní hodnotě (3,65 na začátku týdne) je sice vysoká, což značí riziko, ovšem je "vykoupena" dlouhodobým výhledem růstu zisků firem o 10 %. Vyšší riziko v tomto případě slibuje vyšší výnos.

Nové pořádky?

Akcie firem s menší kapitalizací mají obecně tendenci překonávat tituly s větší kapitalizací, když se trhu daří dobře, a naopak. To souvisí s vyšší betou menších firem. Současná situace je ale významně ovlivňována americkou centrální bankou, která svým kvantitativním uvolňováním a nízkými sazbami nahrává chuti riskovat.

"Dokud bude inflace v USA relativně nízká, Fed se nebude hrnout do zpřísňování měnové politiky. Příliv stále nových miliard dolarů na trh a nízké sazby nahrávají malým firmám, které se mohou výhodně financovat na dluhopisovém trhu, a nemusejí tedy například vydávat nové akcie," říká Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny. V červnu ale spotřebitelské ceny v Americe vzrostly výrazně více, než se čekalo, především kvůli růstu cen paliv. Lepší ekonomické výhledy Spojených států navíc vedou Fed k úvahám o přiškrcení přívodu peněz na trh již letos na podzim, pravděpodobně již v září.

Small caps (Russell 2000) porážejí v posledních týdnech large caps (S&P 500)
Small caps (Russell 2000) porážejí v posledních týdnech large caps (S&P 500)

Výrazná outperformance small caps ve srovnání s large caps v historii mnohdy signalizovala konec růstového akciového cyklu. David Kostin, stratég z Goldman Sachs, ale upozorňuje na to, že zvyšování sazeb, na první pohled pro menší firmy rizikové, může paradoxně odstartovat další vlnu růstu cen jejich akcií. "Na rozdíl od firem z S&P 500, které v řadě případů mají velkou expozici na zahraničních trzích, jsou firmy z Russell 2000 zaměřené spíše na USA. Lepší výhled domácí ekonomiky, který se sazbami skrze další počínání Fedu úzce souvisí, tak je pro ně dobrou zprávou. I kdyby tedy na trh z centrální banky teklo méně peněz a sazby u dluhopisů by rostly, nemusí to pro menší americké firmy být tak negativní změna, jak by se na první pohled mohlo zdát," vysvětluje.

Graf srovnávající poměr Russell 2000 a S&P 500 s výnosy 10letých amerických dluhopisů mu v tomto smyslu dává za pravdu - s růstem úroků (v reakci na možnost, že Fed omezí QE) se lépe dařilo akciím menších amerických firem.

Navíc stojí za zmínku, že i v červnu, během výprodeje na dluhopisovém trhu a rychlého růstu úroků, největší dluhopisový fond PIMCO tyto cenné papíry nakupoval. Zda jde o chybu, nebo o promyšlený kontrariánský tah, se ukáže až časem, červnová výkonnost fondu byla každopádně nejhorší od začátku finanční krize. Největší hráč na trhu ale pravděpodobně dlouhodobě americkým dluhopisům věří, ačkoli s Fedem určitě ani šéf PIMCO El-Erian bojovat nehodlá.

reklama
reklama