Zachraňte své peníze, nebo je co nejrychleji utraťte

Zachraňte své peníze, nebo je co nejrychleji utraťte

| Andrej Rády

Podle aktuálního průzkumu společnosti Gallup investuje do akcií jen 52 % ekonomicky aktivních Američanů. To je nejméně od roku 1998 a výrazně méně než na vrcholu před Velkou recesí. Tehdy investovalo do podílů ve firmách 65 % lidí v USA. Lidé mají strach investovat.

Američané (a nejen oni) mají ještě v živé paměti, co s jejich "rozehranými úsporami" udělala poslední velká americká recese. Ale ta za všechno nemůže. Cullen Roche, zakladatel Orcam Financial Group, to považuje i za důsledek špatného finančního vzdělání. "Lidé neinvestují, protože nechápou, proč by měli," tvrdí.

Investování jako boj s inflací

Rychlejší ekonomický růst, vyšší sazby, hora natištěných peněz. Ekonomové a finanční odborníci považují za samozřejmost, že lidé chápou, jak inflace okusuje jejich úspory. A jakou hrozbou jsou biliony "nových" dolarů a jenů na trzích. Mnohdy je to ale lichá představa.

Investování je často pro laickou veřejnost doménou "těch hustejch týpků z Wall Street", denních obchodníků, kteří se snaží být lepší než zbytek trhu. Do takové hry se obyčejný smrtelník pouští pochopitelně jen velice neochotně. V Americe mají alespoň tradici investičních penzijních plánů, ale jakou tradici máme třeba my v Česku?

Základní změna v uvažování je nasnadě: Nemusíte porážet trh, stačí, když porazíte inflaci. Alespoň pro začátek. Cest k tomuto cíli vede jistě celá řada, pokud ovšem nechcete své investice řešit každý den, doporučuje se je diverzifikovat do portfolia akcií, dluhopisů, v menší míře komodit, nemovitostí a dalších alternativ.

Investujte podle cíle, ne touhy

Když věříte v dlouhodobý růst cen akcií (historií v horizontu desítek let velice slušně prověřený), může vám stačit investice skrze burzovně obchodované fondy sledující hlavní indexy. Pokud se rozhodnete žít tak, že pár procent platu odevzdáte kamsi do neznáma v podobě inflace, nedělejte vůbec nic, respektive si peníze užívejte "tady a teď".

"Nejlepší je vybrat si alokaci investic podle svých finančních potřeb, ne podle vysněných potenciálních zisků. K uspokojení zmíněných potřeb mnohdy stačí výrazně konzervativnější portfolio, než jaké by si investor sestavil na základě představ o možném budoucím zhodnocení," upozorňuje Colleen Jaconetti, analytička z Vanguard, a správně připomíná, že minulost nelze brát jako předobraz budoucnosti.

reklama
reklama