Burzovní kalendář 22. - 26. 7. 2013

Burzovní kalendář 22. - 26. 7. 2013

| redakce

Výsledková sezóna, indexy nákupních manažerů a německý podnikatelský indikátor Ifo a série dat z amerického nemovitostního trhu budou poutat pozornost investorů v novém týdnu. Na pražské burze se o svá kvartální čísla podělí Telefónica C.R. a Unipetrol.

USA

22/7 - 26/7 Výsledková sezóna (McDonald's, Apple, Facebook, Halliburton, Texas Instruments, Ford Motor, Boeing, Freeport-McMoRan Copper & Gold, Altria, Caterpillar, Amazon.com, Visa, PepsiCo, Harley-Davidson, Bristol-Myers Squibb, Colgate-Palmolive, General Motors, Newmont Mining)

22/7 Index aktivity chicagského Fedu

22/7 Prodeje existujících domů

23/7 Index cen domů financovaných hypotékami FHFA

23/7 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu

24/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH, odhad: 52,5 bodu))

24/7 Prodeje nových domů

25/7 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

25/7 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

25/7 Bilance Fedu

26/7 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad: 84 bodů po předběžných 83,9 bodu)

Za celý týden se jak Dow (+0,51 %), tak S&P 500 (10,71 %) udržely v plusu, širší index navíc zakončil týden na historickém zavíracím rekordu (intradenní rekord je ještě mírně výše, na 1 693,12 bodu). Technologický index Nasdaq zůstal mírně v mínusu (-0,35 %), a to kvůli pátečnímu propadu akcie Microsoftu a Googlu.

"Po měsíční rally je trh překoupený a volá po korekci. Současný růst proto pravděpodobně alespoň zpomalí. Nejbližší support je na 1 670 bodech, minimu uplynulého týdne. Následuje support na 1 650, kde byla červnová maxima, a pak důležitý support v zóně 1 620 až 1 630. Jeho prolomení by znamenalo změnu současného pozitivního výhledu," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - nejsilnější býčí trhy
S&P 500 - nejsilnější býčí trhy

Americké akcie mají za sebou téměř 4,5 roku býčího trendu, index S&P 500 za tu dobu posílil o více než 150 % (tabulka nezahrnuje mírný páteční vzestup). Vývoj v uplynulých týdnech tedy opravňuje k úvahám o konsolidaci nebo korekci, dlouhodobý trend ale podle většiny analytiků může vydržet. Dosud pomáhal Fed a jeho QE, nyní se začíná věřit v lepší výkonnost americké ekonomiky, tedy ve fundament, který by "normálně" měl pomáhat růstu cen akcií.

Ve středu trh zklamaly údaje o započaté výstavbě, která v červnu spadla na jedenáctiměsíční minimum. Horší data ale nezviklala důvěru v další posilování akcií. Zpráva o vývoji inflace ve Spojených státech ukázala, že se jádrová inflace stále nachází hluboko pod 2% cílem Fedu. Ve čtvrtek investory potěšil pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti na dvouměsíční minimum. Pozitivně překvapil i index průmyslové aktivity filadelfského Fedu.

V rámci výsledkové sezóny se zatím výborně daří finančnímu sektoru, v týdnu příjemně překvapila například Goldman Sachs, zklamaly naopak výsledky společností Google a Microsoft. Potěšily je naopak projevy Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů ve středu a v Senátu ve čtvrtek, v nichž potvrdil, že Fed bude utlumování QE flexibilně přizpůsobovat makrodatům a velmi pečlivě ho načasuje. Jeho vystoupení jsme pro vás sledovali živě V reakci na ujištění, že konec QE není otázkou týdnů, oslaboval dolar a posilovalo zlato. To se v pátek obchodovalo nejvýše za měsíc, konkrétně okolo 1 295 USD za unci.

"Bernanke dělal, co mohl, aby přesvědčil politiky i veřejnost, že bude Fed ve své politice nadále flexibilní," uvedl pro Bloomberg Tim Leach, investiční ředitel U.S. Bank Wealth Management.

Ze 103 firem z indexu S&P 500, které do pátku večer oznámily výsledky za druhý kvartál, jich 73 % překonalo odhady na úrovni zisku a 53 % na úrovni tržeb. Výsledková sezóna bude ve středu pozornosti investorů i v příštím týdnu. Svými čísly se pochlubí například AT&T, Apple, Facebook, PepsiCo nebo Altria. Průměrný růst zisků ve druhém čtvrtletí 2013 je zatím u amerických firem z S&P 500 dvojciferný. Největší tempa růstu zažívají sektory energií a financí. Tržby rostou pomaleji, ale kromě základních materiálů v průměru ve všech sektorech (více zde). Aktuálně se čeká, že zisk firem z S&P 500 ve druhém čtvrtletí vzrostl o 2,9 % a tržby o 1,1 %.

Asi největší pozornost na sebe v úterý po závěru obchodování strhne společnost Apple. U ní budou investoři sledovat, zda se jí podaří zlomit zatím spíše negativní trend výsledků technologických firem. Očekává se propad zisku o 21 % při mírném růstu tržeb o 0,2 %.

Detroit ve čtvrtek požádal o ochranu před věřiteli. S 18 miliardami USD dluhů jde o největší městský bankrot v historii USA. Ceny komunálních dluhopisů ve Spojených státech v reakci na to během pátku zaznamenaly nejprudší propad za poslední téměř měsíc. Ačkoli se bankrot města dlouho očekával, znamenal podle agentury Reuters další ránu pro již tak vratký trh s komunálními obligacemi. Hodnota tohoto trhu v USA dosahuje zhruba 3,7 bilionu USD. "Je to třešnička na dortu," podotkl k negativnímu dopadu bankrotu Detroitu na trh analytik Domenic Vonella ze společnosti Thomson Reuters.

Cena americké lehké ropy WTI se v pátek odpoledne vyšplhala na nové 16měsíční maximum nad 109 USD za barel. Ve večerních hodinách ale výrazně zlevnila, patrně proto, že obchodníci před víkendem vybírali zisky. Poprvé od října 2010 se přitom cena americké ropy dostala nad cenu severomořské ropy Brent. Za výstupem ceny WTI na 16měsíční maximum stály zejména příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Z makrodat budou sledované například údaje z realitního trhu, kde se očekává pokračování růstu prodejů domů i cen bydlení. Páteční spotřebitelská důvěra by měla potvrdit solidní náladu Američanů, kondici ve firemním sektoru zmonitoruje předběžný údaj indexu nákupních manažerů v průmyslu. Dlouhodobějším indikátorem jsou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které by měly růst, ale pomaleji než minulý měsíc. Takto vidí americká makrodata analytici oslovení na 19. července agenturou Bloomberg:

Výhled na americká makrodata v týdnu od 22. července 2013
Výhled na americká makrodata v týdnu od 22. července 2013Zdroj: Bloomberg

Asie

Vedle domácích dat mohou trhy v USA (zejména dolar) reagovat i na výsledek japonských parlamentních voleb, ovšem většina současné vládní koalice Šinzóa Abeho v obou komorách parlamentu by neměla znamenat nic jiného než potvrzení uvolněné monetární politiky a fiskální podpory ekonomiky. V pátek bude zveřejněná japonská inflace.

Pozorně sledovaná je i situace v Číně, která se rovněž snaží ekonomiku podpořit. V týdnu bude sledovaný především středeční předběžný index nákupních manažerů v průmyslu.

Čeho se nejvíce bojí manažeři fondů? Čeho se nejvíce bojí manažeři fondů? Čína trápí správce největších portfolií. Vyplývá to z průzkumu Bank of America Merrill Lynch mezi ... Small caps: Největší akciová bublina, nebo příležitost na zdeformovaném trhu? Small caps: Největší akciová bublina, nebo příležitost na zdeformovaném trhu? Ceny akcií menších amerických společností (small caps) sledované indexem Russell 2000 se na začátku týdne ... Abenomika: Japonská snaha o růst, nebo zápas o holý život? Abenomika: Japonská snaha o růst, nebo zápas o holý život? Šinzó Abe, od prosince japonský premiér, který slibuje, že postaví po více než dvaceti letech ... Boom zemního plynu v Číně na spadnutí? Boom zemního plynu v Číně na spadnutí? Zatímco v USA došlo v posledních letech k revoluci v oblasti alternativní těžby ropy a ...
reklama
reklama