Co musíte ráno vědět (23. července)

Co musíte ráno vědět (23. července)

| redakce

Kam se vydaly americké akcie před další smrští výsledků, kdy se začne dostavovat Temelín a co přinese narození následníka britského trůnu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vstoupily do týdne růstem

Americké akcie mírně posílily poté, co McDonald's zveřejnil ne příliš příznivé výsledky, a naopak Halliburton investory příjemně překvapil. Prodeje stávajících domů odhady analytiků zcela minuly, index Dow ale nakonec neznatelně vzrostl o 0,01 %, S&P 500 a Nasdaq posilovaly výrazněji (+0,20 %, respektive +0,36 %).

"Obavy z možného omezení kvantitativního uvolňování ze strany Fedu zmírnila probíhající výsledková sezóna," říká Richard Hunter, šéf akciových strategií v Hargreaves Lansdown. "Výrazně dobře si prozatím vedou americké banky, zklamání přináší technologický sektor. Více detailů nám poskytnou čísla Facebooku, Amazonu a Apple, který je poslední dobou pod silným tlakem," dodává.

S&P 500: Když vyjde první pololetí, i to druhé bývá zpravidla dobré

Fed: Normální trh práce bude v USA v roce 2015

2. Evropské akcie v úvodu týdne hledaly směr

Evropské akcie kolísaly poté, co společnosti UBS a Philips zveřejnily lepší než očekávané výsledky a dluh eurozóny v prvním čtvrtletí podle údajů Eurostatu dále rostl. Britský FTSE 100 odepsal 0,11 %, stejně tak mírně klesl německý DAX (o 0,01 %), francouzský CAC 40 naopak uzavřel se ziskem 0,37 %.

Proč má opět smysl sledovat Evropu

3. Pražská burza zahájila týden v červených číslech

Pražská burza v pondělí zakončila obchodování v červených číslech. Dolů ji stáhly akcie Telefóniky C.R. (-2,18 %) a NWR (-2,13 %). Nedařilo se však ani akciím CETV (-1,47 %) a zlevňovaly i bankovní tituly (Komerční banka -1,39 %, Erste Group Bank -0,44 %). Podražily naopak cenné papíry developera Orco (+5,45 %) a TMR (+3,36 %).

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

4. Očekávané události

Unipetrol zveřejní výsledky za druhé čtvrtletí a výsledková sezóna pokračuje i ve Spojených státech - svá čísla odhalí Apple, zbrojní koncern Lockheed Martin, United Parcel Service, chemický gigant DuPont a telekomunikační společnost AT&T. Další statistiky nabídne americký trh s nemovitostmi, po pondělních neuspokojivých prodejích starších domů to bude index cen FHFA. Vodafone pořádá valnou hromadu a centrální banka v Maďarsku se bude zabývat měnovou politikou. Co bude pro trhy důležité během celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v začátku týdne od 22. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. ČTÚ odložil rozhodnutí o případné regulaci mobilního trhu

Český telekomunikační úřad odložil rozhodnutí o případné regulaci mobilního trhu nejdříve na září. V dopracování analýzy trhu chce zohlednit vliv nově zaváděných neomezených tarifů i vznik virtuálních operátorů.

6. Portugalská vláda nepadla, předčasné volby nebudou

Portugalský prezident Anibal Cavaco Silva v neděli vyloučil možnost předčasných voleb a řekl, že si přeje, aby současná středo-pravá koalice zůstala u moci a pokračovala v úsporných opatřeních. Politická krize v zemi způsobená vládními škrty pokračuje poté, co jednání mezi koaličními stranami a opozicí v pátek ztroskotala. Odvrácení hrozby předčasných voleb však uklidnilo trhy a portugalský burzovní index PSI20 posiloval o více než 2 %.

7. Nejvyšší soud: Složení mandátu chrání imunita, Sněmovna je místem kompromisů

Složení mandátu je součástí výkonu poslaneckého oprávnění. Proto státní zástupci podle Nejvyššího soudu nemohli v kauze tří exposlanců ODS zakomponovat jejich rezignaci jako jeden ze znaků skutkové podstaty trestného činu. Vyplývá to z usnesení NS v případu Petra Tluchoře, které se v některých formulacích mírně odlišuje od dříve zveřejněného usnesení ohledně Marka Šnajdra. Podstata však zůstává stejná.

8. Goldman Sachs: Růst firemních zisků potáhne burzy vzhůru

"Růst zisků bude táhnout burzovní indexy i v příštím roce. Zisky porostou díky lepší situaci v ekonomice," říká hlavní akciový stratég banky Goldman Sachs Peter Oppenheimer. Podle něj zvýší ziskovost, a tím i cenu akcií lepší ekonomický růst, nízká inflace a úrokové sazby. Domnívá se, že americká ekonomika přidá do příštího června meziročně 3,8 %. Úroky totiž zůstanou nízké až do roku 2016.

9. Drábová: O Temelínu se rozhodne koncem roku 2014

O dodavateli největší tuzemské investice zřejmě letos jasno nebude. Důvodem jsou složitá jednání státního investora ČEZ s dvěma zájemci o stavbu třetího a čtvrtého reaktoru v Temelíně, ruského konsorcia Mir a americké společnosti Westinghouse. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová to řekla deníku Insider.

10. Bundesbank: Německá ekonomika ve 2. čtvrtletí zrychlila růst

Německá ekonomika po slabém startu ze začátku roku ve druhém čtvrtletí výrazně zrychlila růst. Dopomohlo k tomu zejména oživení aktivity v průmyslu a stavebnictví, uvedla německá centrální banka v pondělí v měsíční zprávě o stavu ekonomiky. V letních měsících však Bundesbank čeká další zpomalení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Spojené království má nového následníka trůnu. 22. července vévodkyně Kate v nemocnici, kde se narodili i její manžel a švagr, porodila syna, který má 8 liber a 6 uncí. Dítě i matka jsou podle prvních zpráv zdravé. Během července a srpna by díky narození možného příštího panovníka měly britské maloobchodní tržby zažít nevídaný boom.

reklama
reklama