Elon Musk: Z LA do San Francisca za 30 minut? S kombinací Concordu a elektromagnetického děla ano

Elon Musk: Z LA do San Francisca za 30 minut? S kombinací Concordu a elektromagnetického děla ano

| Tomáš Beránek

Hyperloop. Kdyby s tím slovem přišel kdokoli jiný než Elon Musk, sklidil by obrovský posměch a zřejmě by se začalo pochybovat o jeho duševním zdraví. Když ale s vizí, která má způsobit revoluci v cestování, přišla současná ikona moderních technologií, všichni přestali dýchat. Co se pod tajemným názvem skrývá?

To zatím nikdo přesně neví. Musk na svém twitterovém účtu oznámil, že podrobnosti o supermoderním dopravním prostředku zveřejní 12. srpna. Některé náznaky však z jeho úst již zazněly a je potřeba říci, že Hyperloop začíná vypadat přinejmenším zajímavě.

"Jak by se vám líbil dopravní prostředek, který by nemohl havarovat, jehož funkčnost by byla nezávislá na počasí a který by byl schopný vyvinout 3-4krát vyšší rychlost než nejmodernější rychlovlaky? To, co nosím v hlavě, způsobí revoluci v cestování. Dobu potřebnou pro přepravu z Los Angeles do San Francisca Hyperloop zkrátí na méně než 30 minut, a to při ceně, které nebudou moci konkurovat letecké společnosti ani nikdo jiný," představil Musk s předstihem základní obrysy projektu. "Bez jakýchkoli omezení se navíc může jednat o energeticky nezávislý dopravní prostředek. Když ho vybavíme dostatečným množstvím solárních panelů, získá ze slunce tolik energie, že bude moci fungovat 24 hodin denně 7 dní v týdnu bez doplňujícího nabíjení či jiných energetických zdrojů. Ano, všechno, co jsem řekl, je reálné," vysvětluje. To by znamenalo, že se Hyperloop bude pohybovat jen těžko představitelnou rychlostí 1 300 km/h. Pro srovnání, autem lze trasu z Los Anglese do San Francisca zvládnout přibližně za 6 hodin a letadlem za 1 hodinu a 15 minut.

Čtyřicet let starý projekt

Připadá vám Muskova vize jako naprostý nesmysl? Pozor, již v roce 1972 představil americký vědec R. M. Salter 17stránkovou studii, ve které vysvětluje, že dopravní prostředek podobný Muskovu Hyperloopu je možné zkonstruovat. Salter ve své studii hovoří o VHST (Very High Speed Transit), což je zjednodušeně řečeno systém vakuových podzemních tunelů, v nichž přepravu zajišťují speciální automobily poháněné elektromagnetickými vlnami. Salterova studie předpokládá, že by systém VHST mohl vyvinout rychlost až 22 tisíc km/h, což by cestování z New Yorku do Los Angeles zkrátilo na méně než půl hodiny.

"Problémy technického rázu spojené s vybudováním VHST jsou rozmanité a složité, jako celek však VHST žádné nové fyzikální nebo matematické objevy nepotřebuje. Všechny potřebné technologie již ovládáme," tvrdí v dokumentu Salter. Podle něj by jediným skutečným problémem byl velmi pravděpodobný odpor některých států proti stavbě tunelů na jejich území.

Návrh trasy dopravního prostředku VHST (R. M. Salter)
Návrh trasy dopravního prostředku VHST (R. M. Salter)Zdroj: Rand Corporation

Něco mezi Concordem a elektromagnetickým dělem

Na svém Twitteru Musk prohlásil, že si Hyperloop nehodlá nechat patentovat. "Nejsou-li patenty zcela nezbytné k přežití společnosti, pak je nesnáším. Hyperloop představím jako open-source," napsal. V rozhovoru pro Bloomberg loni odhadl, že by náklady na realizaci Hyperloopu mezi LA a San Franciscem mohly dosáhnout přibližně 6 miliard dolarů.

Téma Hyperloop se na konci května objevilo i na konferenci D11 portálu All Things Digital. Na Muskovu reakci na dotaz, co se pod názvem Hyperloop skrývá, se podívejte ve videu. "Opravdu bych rád odpověděl, ale kdybych to udělal, stalo by se to hned zítra zprávou dne," řekl. "A já potřebuji, aby se v novinách psalo o Tesla Motors," nezapomněl vtipně dodat.

"Záměr vybudovat mezi Los Angeles a San Franciscem trať pro rychlovlaky by znamenal vybudovat trať pro nejpomalejší rychlovlaky na světě při nejvyšší ceně za jednu míli," vyslovil Musk své výhrady k aktuálnímu záměru státu California vybudovat mezi LA a San Franciscem "superželeznici" za 60 miliard USD. "Hyperloop je naproti tomu něco mezi Concordem, elektromagnetickým kolejnicovým dělem (railgun - pozn. red.) a vzdušným hokejem," naznačil tajemně.

Fenomenální úspěch, který Musk zaznamenal s platebním systémem PayPal, skutečnost, že se svými raketami SpaceX létá do vesmíru pro NASA, i obdivuhodný úspěch elektromobilu Tesla Model S dávají tušit, že se v srpnu bude na co těšit. Jak totiž Elon Musk světu již několikrát dokázal, žádný nápad pro něj není dost obtížný na to, aby se o jeho realizaci nepokusil.

reklama
reklama