Kolik vydělá nově narozený následník britského trůnu?

Kolik vydělá nově narozený následník britského trůnu?

| redakce

Spojené království má nového následníka trůnu. 22. července vévodkyně Kate v nemocnici, kde se narodili i její manžel a švagr, porodila syna, který má 8 liber a 6 uncí. Dítě i matka jsou podle prvních zpráv zdravé. Během července a srpna by díky narození možného příštího panovníka měly britské maloobchodní tržby zažít nevídaný boom.

Jméno dítěte bude pravděpodobně známo až za několik dnů, jeho přídomek ovšem již dávno zdobí tisíce hrnečků, šátků a dalších suvenýrů. Prvorozený potomek vévodkyně Catherine a prince Williama ponese predikát Jeho královská Výsost princ z Cambridge. Rozhodla tak současná panovnice, britská královna Alžběta II.

Žádná příležitost vydělat na narození (a předtím i pouhého očekávání) miminka nesmí být obchodníky ve Spojeném království promrhána. Podle Centre for Retail Research (CRR) by Britové měli v obchodech nechat v souvislosti s narozením následníka trůnu o 243 milionů liber více než obvykle. Podle odhadů CRR vydají mimo jiné 62 milionů liber za alkohol a 80 milionů liber za suvenýry a hračky. Joshua Barnfield, šéf CRR, předpovídá, že Britové utratí třikrát až čtyřikrát více než při narození princů Williama a Harryho.

Patriotismus, nebo jen konzumní společnost?

Internet, který umožňuje rychlé šíření informací a masovou reklamu, má velkou prodejní sílu. To je hlavní vysvětlení takové míry současného nákupního šílenství ve Spojeném království.

Dalším důvodem je opětovně vzrůstající zájem britské veřejnosti o královskou rodinu. Děje se tak převážně od svatby prince Williama s Kate Middletonovou v roce 2011. Mladý manželský pár spolu s princem Harrym jsou nejoblíbenějšími členy britské královské rodiny za dlouhé roky.

Svatba před dvěma lety a následné letní oslavy šedesátého výročí korunovace královny Alžběty byly přehlídkou pompéznosti, v níž Britové vynikají. Letní olympijské hry v Londýně, které se konaly jen několik měsíců poté, jen umocnily patriotistické naladění společnosti.

Mimochodem, možný následník trůnu se rovnou po narození stává de facto miliardářem. Je totiž přímým dědicem jmění po své prababičce Alžbětě, dědečku Charlesovi a otci Williamovi. Bez zohlednění případného prodeje královských sbírek a korunovačních klenotů je jmění královny Alžběty vyčísleno na 660 milionů dolarů, princ Charles má v "pokladnici" 370 milionů dolarů a princ William zhruba 20 milionů.

reklama
reklama