Investiční tip: Google zklamal, ale tato akcie se může stát po středečních výsledcích miláčkem investorů

| Petr Fiala

Akciové indexy dosahují v USA stále nových maxim a investoři musejí přemýšlet o tom, jak dlouho to může trvat. Americké akcie výrazně překonávají zbytek světa, od analytiků slyšíme, že to tak má být i v budoucnu a že je potřeba si dát pozor zejména na akcie z emerging markets. Neplatí to ale všeobecně.

Celkově mám stejný názor jako analytici. Americké akcie jsou nyní mnohem méně rizikové než akcie ze zbytku světa. Mají za sebou podporu nejmocnější centrální banky a americké firmy jsou stále ještě schopny dodávat investorům dobré zprávy, zejména v oblasti růstu zisků. Současná výsledková sezóna je toho důkazem. Na druhé straně vidíme i první velká zklamání, investory minulý týden nedokázaly potěšit Microsoft, IBM, Intel, Google nebo eBay.

Příležitosti hledejte na trzích, které zaostávají

Stále nevidím mnoho jiných možností, do čeho investovat, než do akcií. U dluhopisů stále očekávám převážně pokles, stejně tak u zlata a dalších kovů. Jednou z cest při vytipovávání zajímavých titulů je hledání firem, které se svezly dolů s negativní náladou spojenou s některými trhy, například s trhem čínským. O Číně toho moc hezkého v poslední době slyšet není, čínský index Shanghai Composite je od začátku roku o téměř 20 % níže, od svého maxima v roce 2009 o více než 40 %.

To ale neznamená, že by se tam nedala najít zajímavá akcie. Zaujal mě vyhledávač Baidu (BIDU). Je to konkurent Googlu, který minulý týden zklamal svými výsledky. Možná právě proto by mohli investoři hledat jiného zajímavého kandidáta v tomto sektoru. Google je silně překoupený, P/E dosahuje téměř 27, přitom výnosy i zisky na akcii klesají a nezdá se, že by to mělo být v budoucnu nějak lepší. Baidu také není levná akcie, P/E je aktuálně přes 22, ale ve středu 24. července reportuje firma výsledky za druhý kvartál. Když budou dobré, mohly by její akcie výrazně posílit; z hlediska technické analýzy totiž vypadají velmi dobře.

Od svého dna v prosinci 2008 do července 2011 předvedla Baidu fenomenální růst o téměř 1 500 %. Od léta 2011 zkorigovala cena na polovinu svého maxima. Nyní její cena již několik týdnů opět roste, a to navzdory stále klesajícímu indexu Shanghai Composite. Cenová formace v grafu je obrovský "falling wedge", který má rozhodně růstový potenciál. Tato situace musí zaujmout každého dlouhodobého investora.

Baidu - týdenní graf
Baidu - týdenní graf

Ani fundament akcie není špatný, když vezmeme v úvahu předchozí růst, marže a další parametry. Údaje jsou ze serveru Finviz.com.

Baidu - fundamenty
Baidu - fundamenty

Pokud tedy středeční výsledková zpráva bude příznivá, akcie Baidu by mohla být ve zbytku roku 2013 – a možná i dále – silná. Takto vypadá graf denních cen:

Baidu - denní graf
Baidu - denní graf

A nakonec srovnání Baidu a benchmarkové akcie celého sektoru, tedy Googlu. Poměrový graf vypadá dost podobně jako první graf týdenních cen. Od léta 2011 Google překonával Baidu, ale to se nyní může změnit. Takže pokud výsledky Baidu ve středu budou dobré, nakupujte akcie této firmy.

Srovnání vývoje cen akcií Baidu a Google
Srovnání vývoje cen akcií Baidu a Google

Baidu - očekávané výsledky za druhý kvartál 2013

Baidu
reklama
reklama