Vodu nepijte, raději do ní investujte

Vodu nepijte, raději do ní investujte

| Tomáš Beránek

Podle nejnovějších prognóz vypukne nejpozději v roce 2030 obrovská globální krize způsobená akutním nedostatkem pitné vody. Jedna z posledních studií americké vlády předpovídá, že do roku 2030 přesáhne poptávka pitné vody nabídku o 40 %. Jak na nedostatku modrého zlata vydělat?

Celkový objem vody na Zemi se dle odhadů pohybuje kolem 1,4 miliardy kilometrů krychlových. Pouze 2,5 % z tohoto množství však tvoří sladká (potenciálně pitná) voda. A i v tomto případě vědci hovoří o jednom velkém ale. Naprostá většina sladké vody totiž není přímo přístupná, jelikož se buď nachází na nedostupných místech, nebo je zakonzervována v rozsáhlých ledovcích. Z celkového objemu 1,4 miliardy kilometrů krychlových se tak v jednoduše dostupných zdrojích nachází pouhé 0,3 % (asi 4 miliony 200 tisíc kilometrů krychlových) sladké vody. Voda je přitom strategickou surovinou, jejíž množství na Zemi je pevně dané a neměnné. I proto je mnohdy nazývána modrým zlatem.

Spotřeba vody raketově roste

Zatímco na začátku 20. století se podle odhadů ročně spotřebovalo přibližně 600 kilometrů krychlových vody, o 100 let později to byly již 3 tisíce kilometrů krychlových. Z tohoto objemu připadá aktuálně přibližně 70 % na zemědělskou produkci a 16 % na průmyslovou výrobu. Spotřeba vody ze strany domácností poté podle odhadů tvoří pouze 14 %.

Velké znepokojení nad rychlým růstem spotřeby vody vyjadřují zejména světové nevládní organizace, které varují, že se tento trend ve velmi blízké budoucnosti promítne do již tak rychle rostoucích cen potravin. Například Světové ekonomické fórum varuje, že již nyní mnohé oblasti planety balancují na pokraji "vodní krize". Nejnovější prognózy varují, že prasknutí obří bubliny na cenách vody hrozí zejména Číně, Indii, zemím v Perském zálivu a Blízkému východu. V těchto oblastech jsou ceny vody dlouhodobě podhodnocovány, za čímž stojí snahy o podporu rostoucího průmyslu a zemědělství.

Za stále vyšší spotřebou vody stojí zejména růst světové populace. Problémem ale je, že tato čísla nejsou ekvivalentní. Zatímco populace během minulého století vzrostla přibližně o 270 % (z 1,65 miliardy v roce 1900 na 6,07 miliardy v roce 2000), spotřeba vody vyletěla během stejného období o 400 %. Odhady OSN přitom hovoří až o 9 miliardách lidí v roce 2030 a 10 miliardách lidí ne později než kolem roku 2045.

reklama
reklama