S&P 500: Podobnost s léty 2007 a 2008 čisté náhodná?

| redakce

Opětovné překonávání historických maxim a bezbřehý optimismus Wall Street, a proti tomu varování zkušených investorů, kteří nevěří v nekonečný růst cen akcií při současné kondici ekonomiky. Býčí trh v posledních letech mnohé potěšil, jiní litují, že do akciového vlaku nedokázali naskočit včas. Dostanou další šanci?

Historie se neopakuje, nicméně umí nabídnout zajímavá srovnání, poučení i varování. V letech 2003 až 2008 se na americkém trhu nenašlo mnoho pesimistů, uvolněné kreditní podmínky pomáhaly trhům výše. Současná rally tažená kvantitativním uvolňováním ze strany Fedu kreslí na grafu indexu S&P 500 podobnou křivku.

Ti, co věří v nastartování rychlejšího ekonomického růstu a s tím související další posilování akciového trhu, mohou zůstat v klidu. "Utahování měnové politiky Fedu je stará zpráva," mohou se konejšit. Pro ostatní je "náhodná" podobnost současného vývoje cen akcií s dobou před pádem Lehman Brothers velkým strašákem, takže se na aktuálních vysokých úrovních do akcií určitě nepohrnou.

S&P 500 - podobnost současného vývoje s roky 2003 až 2008
S&P 500 - podobnost současného vývoje s roky 2003 až 2008
reklama
reklama