Investujte do solárů, jsou v kurzu

Investujte do solárů, jsou v kurzu

| redakce

Ceny energií i americká vládní politika by měly nahrávat akciím solárních firem. Sektor má za sebou mírnou korekci, což nabízí právě teď nákupní příležitost. Vzhledem k vysoké volatilitě, která je solárním akciím vlastní, jde ale o sázku jen pro silné nátury.

Solární elektrárny máme v Česku spojeny s prudkým růstem cen elektřiny a miliardami, které na "sluneční zemědělství" budeme všichni doplácet, na Wall Street jsou však tyto firmy v kurzu. Investory nedávno dobře naladily optimistický výhled Nomury na Canadian Solar a výhled Deutsche Bank na celý sektor.

Je ale potřeba mít na paměti, že je solární energetika velmi spekulativní byznys, který je předurčený k divokým pohybům. Mnohé ze solárních firem pravidelně vykazují kvartální ztráty a k stabilnímu zisku se zatím nedopracovaly.

Solární byznys a volný trh? To nejde dohromady

Nepřehlédnutelným faktorem, který určuje osud "solárek", jsou vládní politiky. Regulace emisí, politika podpory obnovitelných zdrojů a podobně – to vše spadá do pravomocí úředníků (zejména těch z Bruselu). Všeobecně jsou solární společnosti považovány za jednu z mála růstových oblastí ve světové ekonomice, a tak mohou mnohé níže zmíněné akcie představovat dobré dlouhodobé investice. Vyspělé trny ještě nejsou nasycené a procházejí výraznými změnami, co se energetické politiky týče.

ETF omezí rizika plynoucí z volatility

ETF Guggenheim Solar od dubna 2013 zhodnotil o zhruba 80 %. Podobně na tom jsou cenné papíry First Solar (akcie s největší váhou v ETF).

Guggenheim Solar ETF - vývoj ceny akcie od začátku roku 2013
Guggenheim Solar ETF - vývoj ceny akcie od začátku roku 2013Zdroj: Bloomberg
First Solar - vývoj ceny akcie od začátku roku 2013
First Solar - vývoj ceny akcie od začátku roku 2013Zdroj: Bloomberg

Stejně jako většina solárů je i tato akcie značně rozkolísaná. Dokazuje to například skutečnost, že se First Solar od roku 2009 obchodovala jak nad úrovní 190 USD, tak pod pouhými 14 USD.

First Solar - vývoj ceny akcie v období 2006-2013
First Solar - vývoj ceny akcie v období 2006-2013Zdroj: Bloomberg

3 důvody pro solární energii

1. Ceny energií letí strmě vzhůru

Cena ropy vyskočila nad 100 USD za barel poprvé za více než rok kvůli nepokojům na Blízkém východě. Přestože zemní plyn korigoval, dosáhla v dubnu jeho cena 21měsíčních maxim. Je tak velmi pravděpodobné, že dojde k dalším vzestupům, pokud bude pokračovat oživení světové ekonomiky. Solární energie zpravidla nebývá v kurzu v prostředí levných fosilních paliv, což znamená, že by jí tato dynamika měla napomáhat.

2. Opětovný růst poptávky

Solární akcie koncem roku 2011 zasáhla řada faktorů. Patřil sem i výrazný pokles poptávky v Evropě. U společnosti First Solar byl ale v posledních dvou výsledkových reportech patrný výrazný růstový trend v oblasti tržeb. Divoký fiskální rok 2012 tak končil slibně - tržby stouply meziročně o 63 %. Čísla za první kvartál vydaná v květnu odhalila růst tržeb o 50 % ze 497 na 755 milionů USD.

First Solar - výsledky za 1Q2013
First Solar - výsledky za 1Q2013Zdroj: Bloomberg

SunPower se může pochlubit v posledních dvou kvartálech taktéž slušnými tržbami, což naznačuje dobré vyhlídky celého sektoru.

SunPower - výsledky za 1Q2013
SunPower - výsledky za 1Q2013Zdroj: Bloomberg

3. Konsolidace Číny

Čínské solární akcie benefitovaly z vládní podpory a zvýšeného rizikového apetitu mezi investory a bankami. Situace se ale zhoršila na čínských úvěrových trzích, což mohlo odradit některé menší hráče z čínského solárního sektoru a přihrát zakázky zavedenějším společnostem.

Pro přeživší firmy vytvořili úředníci z Pekingu nová pravidla, která nahrávají konsolidaci prostřednictvím fúzí a akvizic. Zavedené čínské solární společnosti včetně Yingli Green a Trina Solar by mohly benefitovat z vyšších marží díky úsporám z rozsahu a zvýšení efektivity.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama