Po zlaté bublině splaskne i bublina na trhu s ropou

Po zlaté bublině splaskne i bublina na trhu s ropou

| redakce

Ceny ropy se v současnosti pohybují nad 100 USD za barel, ale během pár let se mohou vrátit k 70 USD za barel.

V ropném byznysu koluje jedno přísloví: "Nejlepším lékem na vysoké ceny jsou vysoké ceny." Rostoucí ceny totiž vedou k investicím, a na trh se tak dostává více ropy. A přesně to se děje od doby, kdy se ropa vydala na svou cestu k výšinám. Ceny nad 100 USD za barel přilákaly obrovské množství peněz, které umožnilo břidlicovou revoluci v USA, těžbu z ropných písků v Kanadě nebo podmořskou těžbu v Mexickém zálivu.

Záplava ropy a pesimistické cenové výhledy

Auta jsou navíc stále efektivnější, třeba v USA oproti roku 2007 o 23 %. K tomu se přidává vyšší těžba v Iráku a pokles čínské poptávky. Svět bude brzy opět zaplaven ropou.

"Bylo by chybou předpokládat, že ropná euforie a prudký růst cen v letech 2007 a 2008 nebudou následovány prudkým propadem, jako byl ten v 80. letech," říká Amy Myers Jaffe, uznávaná odbornice na energetiku z Kalifornské univerzity. Právě během takzvaných ropných šoků v 80. letech se ceny ropy v krátkém čase prudce propadly. Bylo to po období velkých investic v 70. letech.

Vývoj reálných cen ropy v letech 1970 až 2008
Vývoj reálných cen ropy v letech 1970 až 2008

Podle Jaffe by kolaps nastal již nyní, nebýt uvolněné politiky centrálních bank. Podle ní bude možná již za tři roky novým normálem ceny ropy 50 až 70 USD za barel. Pokud trh přežene svou reakci, mohla by se ropa propadnout až k 30 USD za barel.

Její odhad patří na trhu k těm nejvíce medvědím (nebo býčím, pokud se na ropu díváte z pohledu motoristy). Řada velkých bank má stále odhad pro ceny v několikaletém horizontu kolem 100 USD za barel. Argumentují tím, že zlepšující se ekonomická situace vyvolá i vyšší poptávku - ceny pod 70 USD by podle nich obnovily růst zájmu o ropu.

Ani banky ale nejsou jednotné. Citigroup třeba odhaduje cenu ropy na konci desetiletí na 80 a 90 USD za barel, význam nadbytku ropy podle ní převáží. Analytik z Rhodium Group Trevor Houser zase poukazuje na trh s futures na ropu. Ropa s dodáním v roce 2017 se v současnosti obchoduje pod 90 USD za barel.

A potom je tu OPEC. Mezinárodní energetická agentura (IEA) předpokládá, že nová produkce z USA a Kanady nahradí částečně produkci zemí OPEC, které budou utlumovat těžbu, aby ceny zůstaly vysoko. Podle Housera lze ovšem jen těžko očekávat, že to země OPEC, jež příjmy z ropy nutně potřebují, nechají jen tak být.

Flash crash americké ropy

Americké ropě WTI navíc podle některých analytiků hrozí prudký propad bezprostředně. Její cena totiž dostihla cenu severomořské ropy typu Brent.

Vývoj cen ropy WTI a Brent
Zdroj: Bloomberg

David Lennox, komoditní analytik z australské Fat Prophets, očekává propad cen WTI do konce roku o 35 %. "Investoři si uvědomí, že americká poptávka po ropě není tak vysoká, jak se zdálo. Dalším spouštěcím mechanismem může být uklidnění situace na Blízkém východě. Očekáváme cenu ropy mezi 70 a 95 USD za barel," říká Lennox.

Řadu analytiků prudký růst ceny ropy WTI zaskočil. "Čekáme okamžitý krátkodobý propad o 5 % až 10 %," reaguje na býčí vývoj ceny WTI Andrew Su z Compass Global Markets.

Zdroj: CNN

reklama
reklama