5 nečekaných výhod vynuceného života bez Facebooku

5 nečekaných výhod vynuceného života bez Facebooku

| redakce

Když editorce jednoho amerického magazínu Lori Ann Lothian zablokoval Facebook neprávem na 30 dní účet, byla na pokraji šílenství. "Mou první reakcí byla zuřivost následovaná panikou," popisuje v článku své bezprostřední pocity.

Facebook Lori dočasně "odstřihl" na základě toho, že se na něm pod jejím profilem objevila fotka, u které vyhodnotil, že obsahuje nahotu. Přitom šlo o umění, art deco olejomalbu Adama a Evy od Tamary de Lempické z roku 1932. Účet se přitom nepodařilo zprovoznit, přestože Lori kontaktovala administrátory Facebooku, kteří se jí omluvili, uznali, že se stala chyba, a pokoušeli se zjednat nápravu.

"Jako editorka magazínu jsem byla zvyklá využívat Facebook denně k propagaci obsahu. Na Facebookovém profilu jsem měla 4 tisíce přátel a patřila do minimálně 20 skupin," vzpomíná Lori. "Kvůli Facebookové chybě jsem byla náhle měsíc bez práce a přišla o virtuální kontakt s přáteli. Sice nešlo o osobní kontakty, ale vnímala jsem je jako skutečné přátele."

Po šesti letech spokojeného života s Facebookem se Lori náhle stala "sociálním vyvrhelem", jehož facebooková práva byla degradována pouze na to, že může přihlížet aktivitě přátel a kolegů. "Mohla jsem sledovat, jak vesele aktualizují statusy a píší příspěvky, ale sama jsem se nesměla zapojit. Připadala jsem si, jako kdybych šla do restaurace a nesměla si dát nic k jídlu," vzpomíná Lori. "Častokrát jsem intuitivně stiskla tlačítko like, po čemž následovala varovná zpráva, že jsem zlobila a tato funkce pro mě nebude dostupná ještě několik dní."

"Během prvních nocí bez Facebooku padlo hodně vína. Situaci jsem řešila tweetováním o újmě, kterou mi Facebook způsobil, a cítila se jako nabitá pistole," vysvětluje Lori. Po rozčilení, panice, zoufalství a záchvatech alkoholismu ale přišla další fáze - rezignace a smíření se s novou skutečností. S ní Lori odhalila i pětici neočekávaných výhod facebookového exilu.

1. Návrat k rodinnému životu

"Kromě virtuálních internetových přátel mám přece rodinu – manžela a čtrnáctiletou dceru," uvědomila si editorka. Tu Lori během svého facebookového období zanedbávala, protože trávila téměř všechen čas na sociálních sítích. Bez Facebooku začala hrát s dcerou po večerech Scrabble a další stolní hry. Požitek z pravých polibků od manžela byl také mnohem silnější než z virtuálních emotikonů.

2. Zapomenuté kouzlo přírody

Přišla na to, že vlastně bydlí kousek od pláže a má to jen pět minut cesty k zeleni. Zábavu nalezla v turistice a relaxaci v přírodě. "Vyjela jsem si jen tak někam za město, lehla si na slunce do trávy a editovala článek od nového redaktora," píše Lori.

3. Jóga

Objevila kouzlo jógy. Z útěchy při strádání bez Facebooku se stalo nadšení.

4. "Rozsvítila se žárovička"

Ta "žárovička", která se rozzáří pokaždé, když se v hlavě zničehonic objeví myšlenka, se začala rozsvěcovat častěji. Bez Facebooku jako denního rozptýlení přicházely záchvaty inspirace a tvůrčího myšlení jeden za druhým.

5. Flower Power

Všechno špatné je vždy pro něco dobré. Díky rozvodu s Facebookem začala Lori žít místo virtuálního života život skutečný.

Jakmile uběhlo 30 nucených dní bez Facebooku, Lori se už omezovala jen na lajkování zhruba dvou příspěvků denně a neměla potřebu "viset" na Facebooku celý den.

Zdroj: goodmenproject.com

reklama
reklama