Burzovní kalendář 29. 7. - 2. 8. 2013

Burzovní kalendář 29. 7. - 2. 8. 2013

| redakce

Zasedání FOMC, první odhad vývoje HDP ve druhém kvartálu, červencová nezaměstnanost a pokračující výsledková sezóna v USA, firemní čísla, zasedání ECB a Bank of England, nezaměstnanost, inflace a PMI v Evropě, série dat z Japonska a výsledky Erste Group Bank, Komerční banky a CETV doplněné zasedáním ČNB v Česku - nový týden bude na trzích extrémně nabitý.

USA

29/7 - 2/8 Výsledková sezóna (Anadarko Petroleum, Pfizer, Merck, MasterCard, Procter & Gamble, Exxon Mobil, Kraft Foods, AIG, Barrick Gold, Chevron, Berkshire Hathaway)

29/7 Pokračující prodeje domů

29/7 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

30/7 - 31/7 Zasedání FOMC

30/7 Index cen domů S&P/Case-Shiller

30/7 Spotřebitelská důvěra

31/7 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru

31/7 HDP za 2Q2013

31/7 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

1/8 Prodeje automobilů

1/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

1/8 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

1/8 Stavební výdaje

1/8 Bilance Fedu

2/8 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

2/8 Osobní příjmy a výdaje

2/8 Průmyslové objednávky

Uplynulý týden byl na amerických akciových trzích ve znamení konsolidace. Index S&P 500 po předchozích čtyřech týdnech růstu poprvé klesl, když odepsal neznatelné 3 setiny procenta. Dow se udržel těsně nad nulou a Nasdaq zpevnil o 0,71 %.

"Index S&P 500 zůstává v silném rostoucím trendu a pod hladinou 1 700 bodů dochází k jeho konsolidaci. Každý náznak korekce (v posledním týdnu ve čtvrtek i v pátek) je využíván k nákupům. Proto i případná korekce bude pravděpodobně krátkodobá a využitá ke vstupům do dlouhých pozic. Důležité supporty jsou na 1 650 a v zóně 1 620 až 1 630 bodů. Jejich prolomení by znamenalo změnu současného pozitivního výhledu," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nejvíce býčí názor na americké akcie ze všech stratégů na Wall Street má od pátku Thomas Lee z JPMorgan, který zvýšil svůj výhled pro index S&P 500 do konce roku na 1 775 bodů z dosavadních 1 715. Zdůvodnil to mimo jiné lepší kondicí evropské ekonomiky a možností překvapení na emerging markets.

Investory ovlivňovaly hlavně výsledky firem. Blíží se ale také zasedání Fedu. "Jsme v půlce výsledkové sezóny a výsledky se zatím dají charakterizovat slovy 'v pořádku'," říká Cam Albriht z Wilmington Trust Investment Advisors. "Ekonomika se ale zlepšuje a my čekáme ještě lepší druhou polovinu roku. To by mělo ceny akcií hnát nahoru," dodává.

Z ekonomických dat byla v pátek zveřejněna důvěra spotřebitelů, která se podle indexu Michiganské univerzity zlepšila. Akcie však na tato data reagovaly propadem. "Makrodata jsou v poslední době dobrá, ale od této chvíle už nebudou sama o sobě stačit, aby táhla trhy nahoru," říká Timothy Hoyle ze společnosti Radnor. "Výsledky firem jsou dobré díky zvýšení efektivity, snížení nákladů a úrokových sazeb. Dále bude podle nás posilovat tržní poptávka, což bude přesně to, co trhy potáhne," dodává.

Příští týden bude daty doslova nabitý. Mezi ty nejvýznamnější patří zasedání centrální banky Fed, údaje o nezaměstnanosti a HDP. Pokračuje také výsledková sezóna.

Podle agentury Reuters má největší potenciál ovlivnit vývoj trhů zasedání Fedu. Prohlášení centrální banky bude zveřejněno ve středu po skončení dvoudenního zasedání. Není plánována tisková konference Bena Bernankeho, a už proto se komentátoři shodují, že se nedá čekat otočení kormidlem měnové politiky, které by bylo případně na tiskové konferenci dostatečně vysvětleno.

Nervozitu ohledně dalších kroků Fedu tak na trzích zastiňují výsledky firem. Akcie jsou ale na jakýkoli náznak brzkého začátku zpomalování podpory ekonomiky ze strany centrální banky stále citlivé.

"Fed může příští týden investory velice snadno vystrašit, stejně tak jim ale může dodat odvahy. A to nemusí říci vlastně téměř nic nového," říká Bryant Evans z investiční firmy Cozad Asset Management. "Trh každopádně na prohlášení Fedu bude reagovat silněji než na ostatní události," říká.

Šéf Fedu Ben Bernanke přitom před dvěma týdny trhy uklidnil, když řekl, že co se týče ukončení kvantitativního uvolňování, bude Fed reagovat na vývoj ekonomiky a nezaměstnanosti.

Více o další politice Fedu napoví páteční údaje o červencové nezaměstnanosti. Fed již dříve řekl, že nezaměstnanost sleduje a omezovat kvantitativní uvolňování začne, až bude nezaměstnanost klesat. Sazby bude držet na historickém maximu, dokud se míra nezaměstnanosti nedostane na 6,5 %. Očekává se, že v USA v červenci přibylo 185 tisíc pracovních míst (v červnu to bylo 195 tisíc). Míra nezaměstnanosti by měla klesnout na 7,5 % z červnových 7,6 %.

Analytici se obávají, že by rychlejší pokles nezaměstnanosti mohl přimět Fed skončit s podporou ekonomiky rychleji. Na druhou stranu, akcie posilovaly, i když červnová čísla překonala odhady.

Kromě důležitých čísel z trhu práce (ve středu také ADP a ve čtvrtek pravidelný týdenní report o počtu žadatelů o podporu) bude zřejmě nejsledovanějším ukazatelem ve středu zveřejněný první odhad vývoje amerického HDP ve druhém kvartálu (očekávání +1 % po růstu o 1,8 % ve čtvrtletí prvním). Zveřejněny budou i indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM) a spotřebitelská důvěra (očekávání 81 bodů).

Na řadu přijde v příštím týdnu i množství firemních výsledků. Zatím je zveřejnilo 259 firem, které jsou zastoupeny v indexu S&P 500, výsledková sezóna je tedy v polovině. V minulém týdnu zaujaly dobrými výsledky Apple nebo PepsiCo, zklamaly naopak McDonald's nebo Caterpillar.

V novém týdnu zveřejňuje čísla o hospodaření 131 firem zastoupených v indexu S&P 500. Patří mezi ně Chevron, U. S. Steel, Mastercard, Procter & Gamble, AIG nebo Exxon Mobil.

Zatím ve výsledkové sezóně 56 % firem překonalo očekávání. Jejich tržby rostly průměrně o 1,6 %. Analytici také zvedli odhad růstu zisků za 2Q2013. Ještě před týdnem čekali 2,8 %, teď očekávají, že to v průměru bude 4,1 %. Přehled firem, které výsledky v příštím týdnu zveřejňují, najdete spolu s odhady ZDE.

Exit Fedu jako stará story: Jak jsou na tom investice od 22. května? Exit Fedu jako stará story: Jak jsou na tom investice od 22. května? Obavy z Fedu a jeho omezení kvantitativního uvolňování jsou pryč. od 22. května, kdy po ... Hrozba, kterou si nechceme připustit: Dow na 5 000 Hrozba, kterou si nechceme připustit: Dow na 5 000 Opakuje současný trh akciovou rally z roku 1928, která vedla k Velké depresi v roce ... Nafukuje se největší bublina v historii Nafukuje se největší bublina v historii Šéfa Fedu Bena Bernankeho vede k nekonečnému pumpování peněz do ekonomiky idea, že rostoucí ceny ... Nejbohatší Američané věří akciím a kašlou na hotovost Nejbohatší Američané věří akciím a kašlou na hotovost Průzkum Institutu soukromých investorů odhalil, že většina amerických rodin se jměním nad 30 milionů USD ...
reklama
reklama