Kdy bude zlato za 1 600 dolarů?

Kdy bude zlato za 1 600 dolarů?

| redakce

Nedávný růst ceny zlata vrátil na trh s ním částečně býčí náladu. I přes opětovný pokles se objevila řada investorů, kteří věří, že zlato má své dno za sebou a čeká ho růst k výšinám. Na světlo světa byla vytažena navíc i jedna konspirační teorie.

Cena zlata přitom minulý týden opustil hlubiny pod 1 300 USD za unci a atakovala hranici 1 350 USD. Poprvé po osmi měsících překonala cena i 50denní klouzavý průměr. Přestože analytici mluví o boji o hranici podpory 1 300 USD, kam se cena zlata začala vracet, najdou se i tací, kteří vidí v zotavení cen start nové zlaté éry.

Kvantitativní uvolňování pokračuje

David Lennox, analytik z australské firmy Fat Prophets, čeká, že do konce roku bude zlato stát 1 600 dolarů za unci. Budoucí 20 % růst ceny zdůvodňuje pomalejším zotavením americké ekonomiky. "Faktory, které vyhnaly cenu zlata v minulosti na rekordy, nepominuly. Růst americké ekonomiky je slabý a slabý zůstane," říká Lennox. To přinutí Fed počkat s ukončováním kvantitativního uvolňování, což bude pro cenu zlata významná podpora.

"Čeká se jen na to, až si spekulanti uvědomí, že Fed se zpřísňováním měnové politiky hned tak nezačne. Pak se tito hráči na trh se zlatem vrátí," doplňuje Lennox.

Nově tištěnými penězi hnaný růst předpovídá i Axel Merk, který vede společnost Merk Investments. "Skutečným důvodem, proč ceny zlata v uplynulých dnech vzrostly, je to, že investoři nevěří zotavení na americkém nemovitostním trhu. To Bernankeho přiměje k více holubičímu chování," říká.

Svůj pohled na zlato změnil i známý komoditní obchodník Dennis Gartman. "Ještě před třemi týdny jsem měl na zlato spíše medvědí názor, ale pak jsem napsal, že zlato zdraží o několik stovek dolarů. Proč? Zlato není nic jiného než měna, takže ho musíme srovnávat s jinými měnami. A právě teď jsou na trhu podmínky, které volají po tom, aby jeho cena rostla," říká Gartman, který ještě na začátku července upozorňoval na to, že technicky nic nebrání zlatu v propadu ceny na 900 USD za unci.

Podle Gartmana se bude dařit kovu dařit především v jenech a eurech, protože dle něj budou světové banky zvyšovat své rezervy. Jako další důvody pro růst ceny zlata uvádí Gartman proražení některých technických úrovní a fakt, že křivka zlatých futures vytváří klasický efekt "backwardation" - spotové ceny jsou vyšší než ceny futures. "Je to býčí signál. Znamená to, že poptávka po zlatě je v současnosti silná. Lidé chtějí zlato hned," říká Gartman.

Konspirační teorie

S trhem v "backwardation" souvisí i nejnovější konspirační teorie, která se týká zlata. Přišel s ní veterán mezi tradery Art Cashin. Nejen podle něj po mnoho měsíců trvá silná poptávka po fyzickém zlatě, která vůbec nejde dohromady s propadem ceny zlata "papírového", tedy futures nebo ETF.

"Někteří lidé na trhu tvrdí, že centrální banky vyvolaly úmyslně propad ceny zlata, protože své vlastní zlato, které mají hlídat pro občany, prodaly nebo půjčily. A při padajících cenách nebude taková vůle zkoumat, kolik mají zlata v trezorech," říká Cashin.

Právě "backwardation" na trhu se zlatem tuto teorii prý podporuje. "Spotová cena je vyšší než cena future kontraktu s nejbližším dodáním. To je neobvyklé. Potom by přece stačilo prodat fyzické zlato a o měsíc později ho s pomocí futures zase levněji koupit. Ale se to neděje. Neznamená to, že investoři se prostě bojí, že za měsíc nebude dostatek zlata v trezorech, takže se na ně nedostane?"

Tolik ke konspirační teorii. Gartman s ní nesouhlasí. "Poptávka po zlatě je prostě v současnosti vysoká a nabídka nízká, a proto jsou spotové ceny vyšší než ceny futures," vysvětluje.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama