Skrýt peníze je snadné, vysvětluje bankéř, který pomohl odhalit daňové úniky

Skrýt peníze je snadné, vysvětluje bankéř, který pomohl odhalit daňové úniky

| redakce

Hervé Falciani, bývalý zaměstnanec ženevské HSBC, který stál za jedním z největších úniků citlivých dat v posledních letech, svým činem přispěl k rozkrytí daňových zpronevěr v řadě zemí. Na konci roku 2008 Falciani spáchal něco, co je vnímáno jako nejokázalejší krádež bankovních dat v historii - systémový inženýr nabídl francouzským úřadům data o 130 tisících klientech.

Toho času francouzská ministryně financí a v současnosti šéfka MMF Christine Lagardeová předala data od Falcianiho ostatním zemím. S pomocí nich se autoritám podařilo rozkrýt stovky případů daňových úniků. Ve Španělsku využili dat k odhalení prohřešků bankéřské rodiny Botínů, zatímco v Řecku byl tento "Seznam Lagardeové" podle očekávání založen do šuplíku.

Falciani spolupracoval také s americkými úřady. HSBC byla nakonec donucena zaplatit 1,9 miliardy USD Spojeným státům poté, co senátní komise shledala, že banka v kontrolách praní špinavých peněz pochybila. Umožnila totiž teroristům a drogovým kartelům získat přístup k americkému finančnímu systému.

V roce 2012 Falcianiho ve Španělsku zatkli. Poté, co španělský soud odmítl švýcarskou žádost o jeho vydání, vrátil se slavný whistleblower na několik týdnů do Francie, kde bylo zahájeno nové vyšetřování HSBC. Právě tam jej zastihl a vyzpovídal redaktor německého deníku Der Spiegel Martin Hesse.

Jste řadu let na útěku kvůli porušení švýcarských zákonů o bankovním tajemství, což způsobilo vážné problémy daňovým podvodníkům a bankám. Cítíte spojitost s bývalým zaměstnancem NSA Edwardem Snowdenem?

Dokonce jsem se ho pokoušel kontaktovat. Je důležité, že existují lidé jako Snowden, kteří říkají pravdu a poukazují na problémy systému.

Všechna obvinění jdou proti bankovnímu systému. Proč jste v tomto odvětví vůbec působil?

Vyrostl jsem v Monaku, kde byl vstup do finančního sektoru logickou volbou. Když jsem byl mladý, myslel jsem si, že jsou zde banky proto, aby ochraňovaly majetek lidí, který je například po zkušenostech z komunismu ve východní Evropě důvodně ohrožen. V HSBC jsem ale rychle pochopil, že jsou tu kvůli něčemu úplně jinému. Banky vytvořily systém, v němž se obohacují na úkor společnosti tím, že napomáhají daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Loni jste se nechal zatknout ve Španělsku, protože jste tvrdil, že se ve vězení budete cítit bezpečněji. Nyní jste zpět ve Francii. Nemáte strach?

Nová francouzská vláda se rozhodla brát vážně naši spolupráci v boji proti korupci a daňovým únikům. Můj život je tak více v nebezpečí, a proto potřebuji ochranu, kterou mi nyní vláda poskytuje.

Předešlá vláda s vámi nespolupracovala?

Ne doslova. Zajímala se jen o jména jednotlivých klientů banky. Prezident Nicolas Sarkozy nechtěl bojovat proti korupci, chtěl chránit banky.

Státní orgány ve Španělsku a Francii obvinily na základě poskytnutých dat řadu prominentních daňových podvodníků.

To je pravda. Nicméně ještě nebylo zanalyzováno ani 1 % informací, které jsem poskytl. Úřady zajímají jen jména klientů. Informace mohou být využity také k odhalení systémů, které banky instalují pro umožnění daňových úniků a praní špinavých peněz. Vždy jsem chtěl upoutat pozornost na chování banky poté, co se mi ji nepodařilo změnit zevnitř.

Banka popírá, že jste se na problémy pokoušel upozornit "zevnitř".

Zkoušel jsem to, ale bez úspěchu. Většina bank má zvláštní program pro "whistleblowery", ale v reálu ty, kteří se jej pokusí využít, trestá.

  • 1
  • 2
reklama
reklama