Co musíte ráno vědět (31. července)

Co musíte ráno vědět (31. července)

| redakce

Jak se v úterý dařilo světovým akciovým trhům, jaké výsledky se čekají od mediální CME, o kolik přijdou střadatelé na Kypru a kolik drahých kamenů je u nás opravdu drahých? To všechno musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úvodu obchodování vystoupaly na nová intradenní maxima

Americké akcie zahájily úterní obchodování v plusu. Indexy Dow a S&P 500 však od začátku oslabovaly a přibližně v polovině obchodní seance se již pohybovaly v červených číslech. Při záveřečném posilování se ale nakonec dostaly zpět k nule.

Nejvíce se dařilo technologickému indexu Nasdaq, který posílil o 0,48 %. Index Dow oslabil o 0,01 % a širší S&P uzavřel se ziskem 0,04 %.

Solidní data přišla z realitního trhu. Spotřebitelská důvěra naopak dopadla hůře, než se čekalo.

Po velmi dobrých výsledcích posílily akcie světově největšího výrobce pneumatik Goodyear o 8,92 %. Akcie sociální sítě Facebook uzavřely o 6,20 % výše na 37,63 USD, tedy pouze 0,37 USD pod svojí upisovací cenou. Za poslední čtyři dny posílily akcie Facebooku již o více než 40 %.

2. Evropské akcie v úterý udržely zisky, nejvíce se dařilo francouzským titulům

Německý index DAX v úterý posílil o 0,15 %, CAC 40 přidal díky výsledkům EDF a Alcatel-Lucent 0,45 % a britský FTSE 100 vzrostl o 0,16 %. Nejvíce se dařilo sektorům síťových služeb a automobilům, mezi nejhorší patřily banky a těžaři.

Evropské akcie v úterý posílily podporovány solidními hospodářskými výsledky firem

3. Pražská burza v úterý i díky silnému závěru posílila o 0,73 %

České akcie se jako celek celý den pohybovaly v mírném plusu a díky silnému závěru se index PX vyhoupl na 916,9 bodu. Tahounem indexu PX byly za největšího objemu akcie Komerční banky (+2,7%). Nejhůře si naopak vedly akcie NWR (-3,13 %), před středečními výsledky oslabovala i mediální CME (-0,81 %). Nadále se naopak daří akciím Pegasu Nonwovens (+0,53 %).

Hlavní událostí dne bylo zveřejnění hospodářských výsledků Erste Group Bank. Ta ve druhém kvartálu zaostala za odhady analytiků na úrovni výnosů i zisku, na což její akcie nejprve reagovaly poklesem až o procento. Postupně ale převládl i na tomto titulu optimismus (Nakonec +0,29 %), banka je dobře kapitálově vybavená, spekuluje se také o možné vyšší dividendě. V návaznosti na výsledky si banka vysloužila pozitivní hodnocení od analytiků z Bank of America. Podle nich je Erste jednou z nejatraktivnějších bank v Evropě, a proto jí potvrdili nákupní doporučení.

4. Očekávané události

Ve středu své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní mediální skupina CETV.

CETV - očekávané výsledky za 2Q2013
CETV - očekávané výsledky za 2Q2013

"Mediální společnost měla těžké čtvrtletí především kvůli zvýšení cen za reklamu v České republice. Na druhou stranu se inzerenti jako Henkel či Procter & Gamble začali k CME vracet. To se ale projeví až v dalším kvartálu, čekají se tedy lepší výsledky až v druhé polovině roku," míní analytik Václav Kmínek z České spořitelny.

"Druhé čtvrtletí roku bylo podle nás nadále zasažené neochotou velkých inzerentů přistoupit na dvouciferné zvýšení cen stanic CME v České republice a na Slovensku. Očekáváme, že tržby meziročně klesly o 13 % na 182,7 milionu USD. Prudký meziroční propad o 68 % na 14,9 milionu USD očekáváme u zisku EBITDA, provozní zisk odhadujeme jen mírně nad nulou (0,3 milionu USD). Finanční výsledek podle nás ukáže ztrátu 26,8 milionu USD danou z největší části úrokovými náklady, čekáme tak ve 2Q2013 čistou ztrátu zhruba 25 milionů USD," pokračuje Pavel Ryska z J&T Banky. Důležitější než samotná čísla za uplynulý kvartál podle něj může být výhled managementu na celý rok.

V Evropě budou zveřejněny německé maloobchodní tržby a francouzská inflace. Eurozóna i Německo zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti. Ze Spojených států přijdou podrobnosti o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru (ADP), první odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí a index nákupních manažerů v oblasti Chicaga. Skončí také dvoudenní zasedání FOMC, od kterého se čeká potvrzení nízkých sazeb a opatrný výhled případného omezování QE. Pokračuje také výsledková sezóna. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

5. Bulharsko snižuje ceny elektřiny, letos již podruhé

Bulharsko od 1. srpna sníží ceny elektřiny pro koncové zákazníky v průměru o 5 %. Je to již druhé snížení cen pro domácnosti v letošním roce po masivních protestech na počátku roku. Společnost ČEZ, která je monopolním distributorem elektřiny v západní části země, uvedla, že snížení cen nebude mít na její bulharskou divizi výraznější dopad.

6. Ceny amerických domů rostly v květnu nejrychleji za 7 let

Ceny amerických domů v květnu meziročně vzrostly o 12,2 %, nejrychleji od března 2006. Ukázal to v úterý zveřejněný index S&P/Case-Shiller. Analytici byli ale ještě mírně optimističtější. Pozitivní trend potvrzuje pokračující oživení amerického realitního trhu.

7. Střadatelé v Bank of Cyprus přijdou o 47,5 % vkladů nad 100 tisíc EUR

Velcí střadatelé v kyperské bance Bank of Cyprus přijdou o 47,5 % svých vkladů nad 100 tisíc eur. Místo těchto peněz obdrží akcie banky. Oznámila to v úterý kyperská centrální banka. Zabavení části vkladů a využití těchto peněz na posílení kapitálu banky bylo podmínkou pro získání záchranného úvěru, na kterém se Kypr letos dohodl s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Konfiskace majetku budou pokračovat, Kyprem zábava nekončí

Kyperská lekce: Poučila se Evropa a zvládne další krizi lépe?

8. Švédská ekonomika ve druhém kvartálu nečekaně klesla

Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně oslabila. HDP se ve srovnání s předchozím kvartálem podle prvních odhadů snížil o 0,1 %. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali s růstem HDP o 0,1 %. Stále ale zastávají názor, že země je po zpomalení ekonomiky v důsledku finanční krize na cestě k oživení. Tempo růstu HDP meziročně zpomalilo na 0,6 % z meziročního růstového tempa 1,7 % v prvním čtvrtletí, čekalo se zrychlení o 1 %. Švédská ekonomika je závislá na vývozu a v druhé polovině roku 2014 začala cítit dopady problémů svých sousedů, kteří se potýkají s dopady dluhové krize. To přimělo švédskou centrální banku snížit úrokové sazby.

Torben Andersen: Hledáte bezpečný přístav? Veřejné finance jsou skutečně udržitelné jen ve Švédsku a v Dánsku

9. JPMorgan zaplatí 410 milionů USD jako urovnání sporu, v němž byla obviněna z manipulace trhu s elektřinou

Americká banka JPMorgan Chase & Co zaplatí 410 milionů dolarů, aby urovnala obvinění z manipulace s cenou elektřiny. Komise pro regulaci energetického trhu (FERC) tvrdí, že divize JPMorgan Ventures Energy v minulosti při aukcích elektřiny používala "manipulativní" metody, aby dosáhla vyšších prodejních cen. Dohoda o urovnání nebude mít podle banky dopad na budoucí zisky, protože si JPM pro tento případ již dříve vytvořila finanční rezervu.

Bonus (tentokrát z českých luhů a hájů)

Česká obchodní inspekce zkontrolovala autobazary a prodejce drahých kamenů. A nestačila se divit

"V posledních týdnech jsme provedli 11 kontrol a odebrali 12 vzorků šperků. V 11 případech bylo zjištěno, že deklarované kameny neodpovídají skutečným vlastnostem," uvedl ředitel ČOI Vladimír Velčovský. Kontrola autobazarů byla zaměřena na monitorování "přetočených tachometrů". "V 85 % případů byly přetočené tachometry, a to od 16 tisíc do 40 tisíc kilometrů," uvedl Velčovský.

reklama
reklama