Americké akcie překonávají jeden rekord za druhým. Je to začátek konce?

Americké akcie překonávají jeden rekord za druhým. Je to začátek konce?

| redakce

V uplynulých týdnech začala finanční média investorům připomínat, že index S&P 500 opakovaně posunuje historická maxima. Zároveň si prý mají investoři rekordy užít, protože býčí trh brzy skončí.

Hlavní akciový stratég S&P Capital IQ Sam Stovall se podíval na posledních 11 býčích trhů v historii a zjistil, že není důvod k panice. "Tyto komentáře záměrně šíří strach. Je to snaha přimět investory nakupovat akcie. Jiný důvod nevidím, minulost totiž ukazuje, že jsou historické rekordy pro zralý býčí trh typické," říká Stovall.

Ještě více rekordů

Podle něj trvalo posledních 11 býčích trhů od roku 1949 průměrně 57 měsíců. A co je důležitější, v 7 % všech obchodních dnů zavíral index S&P 500 na rekordech.

Zatím není jisté, zda je současný býčí trh sekulární (dlouhodobý), nebo cyklický (období růstu střídané poklesy). Stovallova statistika říká následující:

Dlouhodobý býčí trh:

  • Průměrná doba trvání: 64 měsíců

  • První historické maximum: v třetině doby trvání býčího trhu

  • Jak často index uzavírá na rekordu: v 9 % všech obchodních dnů

Cyklický:

  • Průměrná doba trvání: 48 měsíců

  • První historické maximum: v 70 % doby trvání býčího trhu

  • Jak často index uzavírá na rekordu: ve 4 % všech obchodních dnů

S&P 500 (2007 až 2013)
Zdroj: Bloomberg

Co to říká o současném býčím trhu? Ten zatím trvá 52 měsíců. Poprvé byl historický rekord překonán 28. března 2013. Kdyby měl býčí trh skončit ke konci minulého týdne, byl by první rekord až v 92,5 % doby, kterou býčí trh trvá.

Od prvního rekordu uzavíral index do konce minulého týdne na maximech v dalších 24 dnech. To je jen něco přes 2 % obchodovacích dnů za dobu celého býčího trhu. "Historie naznačuje, že má současný býčí trh před sebou ještě velmi mnoho rekordních dnů, než mu dojde pára," říká Stovall.

Brzký pokles

Nicméně Stovall nevylučuje, že by mohl přijít krátkodobý propad. Po překonání předešlých rekordů index v průměru ještě delší dobu roste, potom se stáhne zpět. Následují čtyři fáze, které se v historii opakují:

  1. Růst indexu se vyčerpá a přijde krátký pokles.
  2. Index se z poklesu zotaví a pokračuje v růstu.
  3. Index přidá další 4 až 8 %.
  4. Následuje další strmější pokles o 10 až 20 %.
S&P 500 (březen až červenec 2013)
Zdroj: Bloomberg

Trh má za sebou první dva kroky, částečně i ten třetí. "Je to 4. krok, který mě trochu znervózňuje," připouští Stovall. Podle něj tak S&P 500 může vyrůst k hodnotám 1 738 až 1 804 bodů, načež by měl přijít do rozmezí 1 450 a 1 567 bodů.

"Investorům, kteří sází na strategii 'kup a drž', proto doporučuji akcie držet a nenechat se odradit případnými propady. Pro ty, kdo využívají krátkodobých poklesů trhu, přichází nová příležitost," říká Stovall.

Zdroj: S&P Capital IQ

reklama
reklama