Americký dolar je jako ryba na suchu. Průtrž mračen ale může přijít hodně rychle

Americký dolar je jako ryba na suchu. Průtrž mračen ale může přijít hodně rychle

| Miroslav Plojhar

Kurz dolaru k euru připomíná rybu plácající se ve vysychající řece uprostřed parného červencového odpoledne. Zatímco sluníčko praží již několik týdnů, kurz dolaru k euru, ale i české koruně, se výrazněji nepohnul téměř 11 měsíců.

Od září 2012 do současnosti se kurz EUR/USD pohybuje v poměrně úzkém rozmezí 1,28 až 1,37, po většinu času dokonce v ještě užším koridoru 1,28 až 1,32. Ač se dolar nikam neposouvá, mrská sebou hodně - kurz přeběhl od jednoho okraje rozmezí k druhému od loňského září již devětkrát. Mezi 10. a 11. červencem dokonce zvládl překonat celý koridor 1,28 až 1,32 za 12 hodin. To je obrovská aktivita bez jakéhokoli trvalého efektu.

"Klid" na dolaru tu není poprvé

Mrskající se kurz dolaru k euru bez trendu (rozpětí kurzu do 10 centů po 11 měsíců) jsme již měli možnost zažít. Podobné to bylo na přelomu let 2001 a 2002, po většinu roku 2004 a na přelomu let 2005 a 2006. Tyto epizody měly dva společné znaky:

  • dočasně vzájemně vyvážené makroekonomické a technické vlivy;

  • dlouhé období klidu vyústilo ve větší pohyb, když jedna část fundamentálních vlivů převládla a náhlé probuzení trhu z dlouhého období bez trendu dodalo pohybu kurzu šťávu.

Dlouhé období klidu na EUR/USD
Dlouhé období klidu na EUR/USD

V současnosti dolaru chybí trend, protože jsou makroekonomické a technické vlivy v rovnováze. Dolar má podporu v lepším výkonu americké ekonomiky oproti té evropské, obrat v měnové politice Fedu se navíc zdá být blíže než v případě ECB. Pro dolar hovoří i dlouhodobé strukturální změny v americké ekonomice, tedy cesta k energetické soběstačnosti a návrat průmyslové výroby do USA.

Euru naopak prospívá, že téma evropské dluhové krize zmizelo z monitorů. Spekulativní část trhu na dolar již vsadila, jak ukazují pozice na dolarových futures. Navíc na trhu bez trendu sílí opční sázky, že se kurz v dohledné době příliš nepohne.

Jak dluho bude ještě EUR/USD stabilní?

Stabilita kurzu nejsledovanějšího měnového páru je fajn, dokud trvá. Kandidátů na vyvedení trhu z rovnováhy je však celý zástup - od politiky Fedu pod novým vedením přes německé volby po zpomalování ekonomiky v Číně. Vychýlí-li se fundamentální vlivy, nástup trendu urychlí nucené zavírání sázek na stabilitu kurzu a naskakování hedgeových fondů do rozjíždějícího se vlaku.

Nechcete-li tratit, až se dolar promrská do trendu, který bude proti vám, a současně se chcete svézt na přátelském trendu, uvažujte o dolarových opcích. Jsou nejlevnější od začátku roku 2008.

Dolarové opce jsou nejlevnější od začátku roku 2008
Dolarové opce jsou nejlevnější od začátku roku 2008
reklama
reklama