Investujte do zábavy aneb ETF zaměřené na volný čas

Investujte do zábavy aneb ETF zaměřené na volný čas

| redakce

Říká se, že zábavnímu průmyslu se daří za všech časů. Platí to i pro období, kdy se ostatní sektory potýkají s recesí či krizí. Nabízí se jednoduché vysvětlení – lidé se chtějí bavit vždy. Jak si vedou burzovně obchodované fondy zaměřené na oblast zábavy v době recese?

Zábavní průmysl bývá zařazován mezi sektory necyklických defenzivních akcií ze sféry služeb. Míra volatility a rizika nicméně závisí na mnoha faktorech, a proto je toto konstatování značně zjednodušené. V případě zábavního průmyslu se rozhodně nejedná o homogenní odvětví, proto je potřeba posuzovat každou oblast jeho individuálně. Míru rizika lze snížit i diverzifikací, kterou nabízejí burzovně obchodované fondy. Podívejte se, jaké možnosti se nabízejí v oblasti ETF a zábavního průmyslu.

ETF investující do zábavního průmyslu

Pokud si myslíte, že najdete řadu burzovně obchodovaných fondů orientujících se na zábavní průmysl, budete zklamáni. Míra pokrytí této oblasti je poměrně nízká. V zásadě existuje pouze jeden ETF zaměřující se především na provozovatele kasin a hazardních her (Market Vectors Gaming ETF) a jeden další (Power Shares Dynamic Leisure & Entertainment ETF), jenž drží v portfoliu hlavně akcie hotelů, restaurací a filmového průmyslu.

Pokud rozšíříme oblast zábavního průmyslu o evropský Stoxx Europe 600 Travel & Leisure Index, který se orientuje na tituly společností z oblasti cestovního ruchu zemí Evropské unie, objevíme zde ještě ETF iShares STOXX Europe 600 Travel & Leisure.

Do sféry úspěšných titulů zábavního průmyslu lze určitě zařadit i produkci videoher a herních konzol. Přestože tento průmysl vykazuje dlouhodobě dobré hospodářské výsledky, žádný burzovně obchodovaný fond, který by se věnoval této sféře, neexistuje. Dosud se nenašla investiční společnost, která by takový fond na trh uvedla. Zatím lze investovat pouze do jednotlivých titulů, jako jsou například Nintendo, Activision-Blizzard, Sony nebo EA.

Burzovně obchodované fondy z oblasti zábavního průmyslu i cestovního ruchu si vedou dobře jak v letošním roce, tak v horizontu posledních 12 měsíců.

Market Vectors Gaming ETF (BJK)

Fond byl uveden na trh v lednu 2008 a jeho tržní kapitalizace dosahuje 48,7 milionu USD. Sleduje index Market Vectors Global Gaming, který zahrnuje zejména akcie společností provozující kasina a firmy orientující se na kurzové sázky a online hry. ETF má globální charakter, největší zastoupení mají v portfoliu tituly společností z USA (28,9 %), Číny (25,9 %), Spojeného království (14,1 %) a Austrálie (9,2 %). Největší účasti drží v Sands China, Las Vegas Sands, Galaxy Entertainment Group a Wynn Resorts. Správní poplatek je 0,65 %. V letošním roce dosáhl fond zhodnocení 14,5 % a za rok si připsal výnosy ve výši 31,9 %.

Power Shares Dynamic Leisure & Entertainment ETF (PEJ)

Fond založený v červnu 2005 investuje maximálně z 90 % do akcií indexu Dynamic Leisure and Entertainment Intellidex. Index tvoří třicet společností z oblasti zábavního průmyslu. O zařazení společnosti do indexu rozhodují kritéria jako fundamentální růst, hodnota akcie či rizikové faktory. Tržní kapitalizace fondu dosahuje 109,5 milionu USD. Portfolio fondu je sestaveno ze společností z oblasti hotelového průmyslu, restaurací, medií a filmového průmyslu.

Pokračování článku ze 4. července najdete na serveru ETFs.cz

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama