Burzovní kalendář 8. - 12. 7. 2013

Burzovní kalendář 8. - 12. 7. 2013

| redakce

Americký akciový trh bude na začátku týdne obhajovat pozice nad důležitými technickými úrovněmi, investoři se zaměří mimo jiné na začínající výsledkovou sezónu. Důležitá data dorazí z Číny i Japonska, kde zasedá centrální banka, v Evropě budou dominovat statistiky průmyslové výroby a inflace. Investoři v Praze budou reagovat mimo jiné na dění okolo Erste Group Bank.

USA

8/7 - 12/7 Výsledková sezóna (Alcoa, JPMorgan, Wells Fargo)

8/7 Spotřebitelské úvěry

9/7 JOLTS - statistika volných pracovních pozic za květen

10/7 Velkoobchodní tržby a zásoby

10/7 Zápis z jednání FOMC

10/7 Projev Bena Bernankeho v Bostonu o historii měnové politiky (100 let Fedu)

11/7 Tržby maloobchodních řetězců

11/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

11/7 Index dovozních i vývozních cen

11/7 Bilance Fedu

12/7 Index výrobních cen

12/7 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Index S&P 500 si za 4 obchodní dny zkráceného pracovního týdne připsal 1,59 % na 1 631,89 bodu, Dow posílil o 1,52 % na 15 135,84 bodu a technologický Nasdaq si polepšil o 2,24 % na 3 479,38 bodu. Index S&P 500 zakončil týden nad 50denním klouzavým průměrem 1 626 bodů. "Celý týden tato úroveň fungovala jako spolehlivá hladina odporu a držela býky zkrátka," upozorňuje Ryan Detrick, technický stratég ze Schaeffer's Investment Research. "Může to signalizovat odraz k silné červencové rally, důležité ale bude prolomení rezistence na indexu menších firem Russell 2000, kde zatím odolává."

"Technické indikátory se posunují do býčího nastavení a příští týden by cena měla potvrdit, že návrat nad hladinu 1 630 bodů není náhodný. S&P 500 se několik dní obchodoval v úzkém pásmu 1 620 až 1 630, proto je vyšší zavírací cena pozitivním signálem. Nejbližší klíčový support je na hladině 1 560, kde býci před dvěma týdny převzali aktivitu. Následuje silný support 1 540. Nejbližší rezistence je na červnovém maximu v zóně 1 650 až 1 660 bodů. Index volatility VIX prolomil růstovou trendovou čáru a dává pozitivní signál pro akciový trh. Zdá se, že si hledá rozpětí, v němž zůstane v dlouhodobějším horizontu," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

V pátek americké trhy doháněly evropskou rally způsobenou slovy Maria Draghiho o možné další podpoře ekonomiky (více zde: Evropská centrální banka podle očekávání sazby nesnížila. Je však stále připravená jednat, kdyby to bylo zapotřebí ). Investory navíc potěšila statistika z amerického trhu práce. Celková míra nezaměstnanosti v USA v červnu stagnovala na 7,6 %, ale nových míst mimo zemědělství bylo 195 tisíc (odhad: 161 tisíc, v květnu revidováno na 195 tisíc ze 175 tisíc) a v soukromém sektoru 202 tisíc (odhad: 175 tisíc, v květnu revidováno na 207 tisíc ze 178 tisíc). Hodinová mzda v průměru vzrostla o 0,4 % (odhad: 0,2 %). "Zpráva o pracovních místech je signálem, že ekonomika roste, a soukromý sektor najímá, což je dobrým znamením pro odvětví orientovaná na růst," komentovala situaci na trhu pro agenturu Reuters analytička OakBrook Investments Janna Sampsonová.

Americký dolar v reakci na údaje o nezaměstnanosti stoupl vůči jenu nejvýše za pět týdnů a k euru na šestitýdenní maximum. Investoři sázejí na to, že Fed začne omezovat nákupy dluhopisů a mohl by začít zvyšovat krátkodobé úrokové sazby, což by zvýšilo atraktivitu dolarových investic. V pátek vzrostly výnosy 10letých amerických státních dluhopisů o téměř 10 % na 2,74 %. Posilující dolar a rostoucí atraktivita dluhopisů (nižší cena a vyšší výnos) pak nejsou dobrou zprávou pro drahé kovy v čele se zlatem, které se svým nulovým výnosem nemá dluhopisům a akciím jak konkurovat, obzvlášť při lepších výhledech růstu americké ekonomiky.

Americký dolar se v pátek vůči koši měn obchodoval nejvýše za poslední tři roky. Aukce dluhopisů v příštím týdnu budou dobrým testem důvěry investorů v dluhopisy, ačkoli prodeje budou - podobně jako dosud - ovlivněny nákupy Fedu. "Umím si představit, že desetileté výnosy na trhu vzrostou na 2,75 %," předpovídá David Ader, dluhopisový stratég v CRT Capital.

Příští týden do dění na trzích promluví ale především začínající výsledková sezóna. "Dle mého názoru nebudou výsledky firem nijak oslnivé. Celkově bych v nadcházejících dnech očekával korigování růstů z posledních dnů," říká Patrik Komárek, makléř z brokerjetu ČS. V příštím týdnu svá čísla za druhý kvartál představí mimo jiné Alcoa, Fastenal, Chevron nebo JPMorgan. Analytici v průměru očekávají růst čistého zisku na akcii o 2,9 % meziročně.

"Výsledková sezóna za druhý kvartál by měla připomínat tu uplynulou, za kvartál první," tvrdí Andrew Burkly, portfoliový stratég Oppenheimer Asset Management. "Očekáváme 1% růst zisků i tržeb, očekávání budou - i díky zhoršování výhledů v uplynulých měsících - překonávána na úrovni zisku docela bez problémů, u tržeb to může být horší."

Globální význam může mít další vývoj politické a bezpečnostní situace v Egyptě. Islamisté nepřijali nově jmenovaného premiéra Muhammada Baradeje, ceny ropy na dění v zemi, která mimo jiné spravuje průplav v Suezu, reagují rychlým růstem na mnohatýdenní maxima.

Z amerických dat budou sledovány páteční spotřebitelská důvěra, týdenní počet žádostí o podporu (měl by dále mírně klesnout), spotřebitelské úvěry a tržby maloobchodních řetězců. Slovo si vezmou i někteří guvernéři Fedu. Důležitější ale bude zápis z posledního jednání FOMC, po němž Ben Bernanke na tiskové konferenci vystrašil investory tím, že Fed velice aktuálně uvažuje o zahájení ústupu od programu odkupu dluhopisů.

Mezinárodní měnový fond zřejmě mírně sníží odhad růstu globální ekonomiky. Vyplývá to z nedělních sdělení šéfky MMF Christine Lagardeové, která se účastní konference na jihu Francie. MMF se k revizi odhadu vývoje ekonomiky chystá v příštích dnech. MMF nyní odhaduje, že světová ekonomika letos vykáže růst o 3,3 %. Lagardeová v neděli kritizovala konkrétně i americkou sekvestraci, která podle ní bude mít vliv na dlouhodobé prospekty ekonomického růstu v USA.

Obamacare otevírá příležitosti novým firmám Obamacare otevírá příležitosti novým firmám Během prvního volebního období amerického prezidenta Baracka Obamy byl schválen "Affordable Care Act", okamžitě překřtěný ... Bankovní zrno po krizi vzklíčilo, plevy zůstaly na mlatu Bankovní zrno po krizi vzklíčilo, plevy zůstaly na mlatu Je to již více než pět let, kdy jsme naposledy "zaživa" slyšeli o investiční bance ... Geopolitická křišťálová koule: Moderní studená válka začala. Investoři, třeste se! Geopolitická křišťálová koule: Moderní studená válka začala. Investoři, třeste se! Rozvíjející se giganti nastupují, Amerika relativně slábne. To platí jak o globální ekonomice, tak diplomacii. ...
reklama
reklama